building.lv skaitļos

Lietotāji online28
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Teritorijas izmantošanas lietderības noskaidrošana : building.lv - par būvniecību Latvijā

Teritorijas izmantošanas lietderības noskaidrošana

Teritorijas izmantošanas lietderības noskaidrošana
Foto: Teritorijas izmantošanas lietderības noskaidrošana
Lai nodzīvotu gadsimtu  un attīstītu biznesu  Mums dzimto zemi jāsvētī  un pamatīgi jāpētī  Dr

Lai nodzīvotu gadsimtu 
un attīstītu biznesu 
Mums dzimto zemi jāsvētī 
un pamatīgi jāpētī

Dr.fiz .Laimonis Ulmanis




19.-20.gadsimtā cilvēks uzzināja par radiācijas, magnētiskā un gravitācijas izstarojuma eksistensi. Cilvēks uzzināja, ka izstarojumi nāk no Kosmosa un Zemes dzīlēm, ka viss izplatījums un mēs paši esam piepildīti ar izstarojumiem un daļu no tiem veido cilvēki.

Jau 20. gadsimtā, apgūstot izstarojumus, cilvēks saprata, ka tie var būt ne tikai noderīgi, bet arī ļoti bīstami un ka organisms var normāli attīstīties tikai noteiktas izstarojumu intensitātes robežās.

Mūsdienās visu veidu izstarojumiem ir jau zināmi rādītāju diapazoni, kuri nav kaitīgi cilvēkam un ir aparatūra, kas ļauj jebkurā zemes punktā izmērīt radiācijas, magnētiskā, gravitācijas lauka intensitāti.

Zinot noteiktai teritorijai lauka intensitāti un cilvēkam optimālas intensitātes rādītājus, nav sarežģīti izvēlēties dzīvošanai labvēlīgākus zemes gabalus.

Teritorijas izvēle ar noteiktu zemes izstarojumu intensitāti vajadzīga ne tikai dzīvojamo ēku celtniecībai. Ne mazāk svarīga tā arī pareizai dzīvnieku, puntu, zivju izmitināšanai. Turklāt izrādījās, ka tie ir vēl jūtīgāki pret starojumiem nekā cilvēks.

Zināšanas par Zemes fiziskā lauka intensitāti nepieciešamas arī augu stādīšanai, kuri tāpat kā cilvēki, pie vieniem rādītājiem attīstās un dod augļus, pie citiem- nīkuļo un iznīkst.

Izstarojumu atklājums, ģeo un bioķīmijas attīstība pilnīgi izmainīja teritoriālo plānošanu un teritorijas apgūšanas tradicionālo kārtību.

Ja līdz 21. gadsimtam teritorijas izvēlē noteicošie kritērija bija zemes vērtība, transporta pieejamība vajadzīgiem centriem un resursu rajoniem, estētika, tad tagad priekšplānā izvirzās cilvēku veselības drošības kritēriji un noteiktai darbībai zemes optimālie rādītāji.

Teritorijas novērtējums pēc minētiem kritērijiem iespējams, izmantojot ģeoloģisko, ģeofizisko un kosmisko informāciju par Zemi. 



Tiek pētītas dažādas teritorijas pēc platības:

A. Lielas- reģiona, rajona, pagasta, pilsētas tipa teritoriālās plānošanas vajadzībām, funkcionālā zonējuma un rekreācijas shēmu izstrādei.

B. Nelieli pēc platības zemes īpašumi, kuri pieder atsevišķam firmām un privātīpašniekiem, lai noskaidrotu zemes gabala piemērotību dzīvojamo māju celtniecībai vai citu darbības veidu attīstībai.


Izpildīto darbu apjoms

Pēc ģeologo-ģeofiziskās un demogrāfiskās teritorijas apsekojuma metodikas izstrādes: 
· par valsts un pašvaldību līdzekļiem apsekoti desmit Latvijas rajoni, vairāki pagasti un pilsētas; 
· par ārzemju fondu PHARE un TACIS līdzekļiem veikti apsekojumi Alūksnes rajonā Latvijā un Pečoru rajonā, Pleskovas apgabalā, Krievijā;
· par privātfirmu un zemes īpašnieku līdzekļiem apsekots vairāk par piecdesmit nelielām teritorijām Rīgā, Rīgas rajonā un Latvijas rajonos.


LIELO TERITORIJU APSEKOJUMU GALVENIE POSMI

1. Teritorijas ģeologo-ģeofiziskie un hidroģeoloģiskie apsekojumi (izpilda kopā ar ģeoloģiskām firmām)
2. Teritorijas tektoniskās uzbūves un tās piesārņojuma līmeņa izpēte (izmantojot kosmiskos foto uzņēmumus), (izpilda kopā ar ģeoloģiskām firmām)
3. Dotās teritorijas iedzīvotāju medicīniski-demogrāfiskais apsekojums
4. Iedzīvotāju demogrāfisko rādītāju izmaiņu salīdzinoša analīze atkarībā no teritorijas ģeologo-ģeofizisko rādītāju lieluma
5. Teritorijas rekreācijas un kūrortu potenciālu noteikšana.

Lielo teritoriju apsekojuma rezultāti

Lielām teritorijām sagatavo sekojošo dokumentāciju:
1. Pirmajā posmā izstrādā: 
a. ģeoloģisko dokumentāciju ģeoloģiskā satura kartes veidā M 1:100000 ar teksta pielikumiem:

GRIEZUMA FRAGMENTS 

1. Kvartāra nogulumu ģeoloģiskā karte

2. Pirmskvartāra nogulumu ģeoloģiskā karte

3. Derīgo izrakteņu karte (visu ģeoloģisko iedalījumu)

4. Teritorijas ģeoloģiskā potenciāla karte

5. Tektoniskā karte (satur informāciju par iegulumu dziļumu un 

iežu kristāliskā pamatklintāja dzīļumu, kā arī informāciju par 

lūzumiem un plaisām zemes garozā)

6. Kristāliskā pamatklintāja karte


b. ģeofiziskā dokumentācija satur divas kartes M 1:100000 ar teksta pielikumiem:

1. Anomālā magnētiskā lauka karte
2. Gravitācijas lauka karte

Apes pilsētas anomālā magnētiskā lauka kartes fragmentsApes pilsēta- klasiskais piemērs vēstursiki izveidotas apmetņu izmitināšanas magnētiskā laukā- visas vēsturiskos pilsētas orientēti uz magnētiskā lauka nulles izolīniju- cilvēkam optimālā magnētiskā lauka intensitātes zona 
Pozitīvā gravitācijas lauka fragments Ogres rajonā (Meņģeļu pagasts) ar cilvēkam labvēlīgu intensitāti

2. Otrajā posmā izstrādā: pasūtītājs saņem divus materiālus:
· Zemes garozas fleksūru un plaisu traucējumu karti M 1:200 000 
Karte norāda vietas, kas novājinātas ar plīsumiem- nav labvēlīgas cilvēku izmitināšanai un garozas blīvos gabalus- labvēlīgus apbūvei.
· Fotouzņēmums no kosmosa rāda, cik piesārņota teritorija dažādās tās daļās.


3. Trešajā posmā: pasūtītājam izsniedz:
· apsekojamās teritorijas statisko datu analīzes rezultātus par izmaiņām iedzīvotāju skaita rādītājos- iedzīvotāju dzimstības, mirstības un dabīgais pieaugums periodā no 1980.g. līdz tekošam gadam;
· medicīnas statistikas datu analīzes rezultātus par šīs teritorijas iedzīvotāju saslimstību tai pašā periodā.

Banner 280x280


Konstatēts, ka liela saslimstība ar plaušu vēzi saistīta ar paaugstinātu radona radioaktīvo gāzes saturu šajos iecirkņos. Radona pārbaude nepieciešama Jumurdas, Sarkaņu, Aronas, Dzelzavas, Praulienas pagastos.

4. Ceturtajā posmā izsniedz iedzīvotāju, kas izvietoti iecirkņos ar dažādiem ģeologo-ģeofiziskiem raksturojumiem, salīdzinošo demogrāfisko rādītāju analīzes rezultātus. 

Šie rezultāti atspoguļoti divās kartēs M 1: 100000 ar teksta paskaidrojumiem:
· teritorijas labvēlīguma karte pastāvīgai iedzīvotāju izmitināšanai;
· teritorijas funkcionālā zonējuma karte.

5. Piektajā posmā izsniedz:
· materiālus par teritorijas rekreācijas darbību pirms apsekojuma un jaunu informāciju par teritorijas faktiskiem rekreācijas resursiem un ārstnieciskām vietām, kas iegūta, pamatojoties uz ģeologo-ģeofiziskiem pētījumiem;
· rekreācijas teritoriju un ārstniecisko vietu dažādu profilu kūrortu organizācijas karti.

Nelielo teritoriju apsekojuma rezultāti

Teritorijas novērtējumu veic pēc piecu apsekojumu rezultātiem:
· radiācijas (alfa un gamma izstarojumu noteikšana un radona intensitātes iecirkņa augsnē kartes veidošana);

· anomālā magnētiskā lauka (karte ar tekstu);

· gravitācijas lauka (karte ar tekstu);

· tektoniskie traucējumi un kristāliskā pamatklintajā (karte ar tekstu);

· teritorijas aizsardzība no iespējamā jūras appludinājuma (karte ar paskaidrojuma tekstu).



Iecirkņa radiācijas apsekojuma piemērs


Teritorijā iezīmē punktus. Tajos izmēra radioaktīvās radona gāzes apjoma aktivitāti augsnē. Pēc mērījumu datiem sastāda radona izvietojuma karti. 

Celtniecībai labvēlīga teritorija, kur radona saturs augsnē nepārsniedz 5000 Bq/m3 (Bekereli uz m3). Dotajā iecirknī labvēlīga ir tā ziemeļrietumu daļa.
radonā gāzes eshalācijas intensitātes izlolinijas 
mērījumu numuri 
radonā tilpuma aktivitāte zemaugšņu gaisā dotajā punktā rūkst. Bq/m3 


Anomālā magnētiskā lauka karte
ļauj novērtēt cilvēkam labvēlīguma pakāpi zemes magnētiskos izstarojumos. Optimālie rādītāji tuvi 0 nonateslam (nTl).

Gravitācijas lauka karte sniedz informāciju par gravitācijas izstarojumu intensitāti. Veselībai vislabvēlīgākās teritorijas ar lauka intensitāti vairāk par 15 miligalam (mGal).

Tektoniskā karte ļauj spriest par attālumu līdz tektoniskiem lūzumiem un līdz kristāliskā pamatklintāja virsmai. Labvēlīgie attālumi līdz lūzumiem- vairāk par 300-400 m, bet līdz kristāliskam pamatklintājam - vairāk par 1000 m.



Teritorijas aizsardzība no iespējamā jūras appludinājuma karte

Baltijas jūras un rīgas līča piekrastes iecirķniem sastāda prognozes karti par iespējamo krasta applūšanu ar jūras ūdeņiem apmēram pēc 100 gadiem, sakarā ar globālo klimata maiņu- siltuma palielināšanos. Par pamatu prognozēm kalpo kosmisko fotouzņēmumu dešifrētie materiāli un Baltijas teritorijas neotektoniskais apsekojums, kas veikts 1981. gadā. 



Kosmiskā fotouzņēmuma fragments1. appludināmie iecirkņi;2. ārpus applūšanas zonas teritorijas

Pēc visu apsekojumu rezultātiem tiek sastādīts slēdziens un dotas rekomendācijas teritorijas izmantošanai.


--- *** ---


Latvijas un ārzemju pētījumi liecina par nepieciešamību veikt teritorijas iepriekšējo pārbaudi pirms tās izmantošanas kādai darbībai. Tāpat riskanti pirkt zemi kā "kaķi maisā", neuzzinot vai viņa ir derīga Jūsu mērķiem. 

Neviena saimniecības nozare nevar sekmīgi attīstīties neņemot vērā ģeologo-ģeofizisko iedarbību, bet svarīgākā nozīme ir iedzīvotāju veselības profilaksei.









Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.