building.lv skaitļos

Lietotāji online15
Aktīvie uzņēmumi19554
Nozares ziņas33011
Termosolārie risinājumi, jeb saules enerģija siltā ūdens sagatavošanai un pamata : building.lv - par būvniecību Latvijā

Termosolārie risinājumi, jeb saules enerģija siltā ūdens sagatavošanai un pamata

Termosolārie risinājumi, jeb saules enerģija siltā ūdens sagatavošanai un pamata
Foto: Termosolārie risinājumi, jeb saules enerģija siltā ūdens sagatavošanai un pamata

Termosolārie risinājumi – saules kolektoru iekārtas un siltā ūdens sagatavošanas sistēmas, ir solārās tehnikas klāsta daļa, kas guvusi plašu pielietojumu dažāda veida un konfigurācijas ēku un ēku kompleksu siltumapgādes un siltā ūdens sagatavošanas inženiertehniskajos risinājumos.

Termosolārie risinājumi, jeb saules enerģija siltā ūdens sagatavošanai un pamata apkures sistēmas atbalstam
18.10.2007., www.building.lv


Termosolārie risinājumi – saules kolektoru iekārtas un siltā ūdens sagatavošanas sistēmas, ir solārās tehnikas klāsta daļa, kas guvusi plašu pielietojumu dažāda veida un konfigurācijas ēku un
ēku kompleksu siltumapgādes un siltā ūdens sagatavošanas inženiertehniskajos risinājumos.


Tāpat, termosolārās iekārtas tiek lietotas arī baseinu apsildīšanā, un vairākos kompleksos, ar siltumapgādi tieši nesaistītos, inženiertehnisko komunikāciju risinājumos.
 style=

Pasaules un arī Latvijas tirgos ir pieejami divu tipusaules kolektori – plākšņveida un vakuuma, kas atšķiras ne tikai dizainiski, bet arī ar savām siltumtehnikas un efektivitātes īpašībām. Atšķirīga, protams, ir arī abu tipu kolektoru cena.


Termosolārās iekārtas un "lietderīgā starojuma" apjoms

Solārās sistēmas ir videi un cilvēkam draudzīgs siltuma enerģijas ieguves veids, jo netiek radīts nekāds piesārņojums: protams, ja iekārtās kā antifrīzs tiek izmantota netoksiska viela – piemēram ūdens vai propilēnglikols (izmantots Aizkraukles projekta iekārtās).

Jāatzīmē, ka solārās iekārtas darbojas ne tikai tad, kad laukā spīd spoža saule – tās uztver arī izkliedēto saules radiāciju, kas sasniedz zemākos atmosfēras slāņus nepārtraukti – neatkarīgi no laika apstākļiem.

Tomēr saules radiācijas ilgums un intensitāte ir atkarīga no gadalaika, klimatiskajiem apstākļiem un ģeogrāfiskā stāvokļa. Ziemeļeiropā – arī Latvijā, saules starojuma maksimālais lielums ir 1100 kWh/ m².

No maija līdz septembrim no 1 m2 liela saules kolektora var iegūt vidēji 700-740 kWh, no oktobra līdz aprīlim – 200-240 kWh, bet no novembra līdz februārim tikai 40-50 kWh enerģijas.


style=

Saules kolektoru "anatomija" un darbības princips
Saules starojuma enerģija iziet cauri kolektora stikla aizsargvirsmai, tiek novirzīta un sasilda speciālā sistēmā cirkulējošu nesasalstošu šķidrumu. Iegūtā enerģija pēc tam tiek sistēmā novadīta un izmantota siltummainī ūdens sasildīšanai.

Saules kolektoru sistēma sastāv no vairākiem elementiem:
saules kolektoriem, uzkrāšanas tvertnes, izplešanās tvertnes, vadības bloka un cirkulācijas sūkņiem
; turklāt, kolektori konstruēti tā, lai enerģija tiktu uztverta un izmantota pēc iespējas lietderīgi.




Nepieciešamas arī lielas, labi izolētas ūdens tvertnes, kurās uzglabās saules kolektorā sasildīto ūdeni..

Lai no saules starojuma iegūtu pēc iespējas lielāku enerģijas daudzumu, visas dienas garumā saules stariem jākrīt perpendikulāri plakanā kolektora virsmai. Tas nozīmē, ka solārās
sildīšanas sistēma jāapgādā ar iekārtu, kura nodrošinātu šīs prasības izpildi.

Jāraugās arī, lai vieta, kur tiks uzstādīts saules kolektors, būtu labi apspīdēta.

Būtiski ir tas, lai saules kolektori atrastos vietās, kur to darbības efektivitāte ir optimāla – proti, lai kolektora virsmu mazāk dzesē vējš, lai tas neatrodas ēnainā vietā (kur pastāvīgi kolektora virsmu pilnīgi vai daļēji noēno lieli objekti, koki, nojumes, utt.), lai kolektora izvietošanas areāls nebūtu izteikti putekļains (putekļiem vai citiem netīrumiem nosēžoties uz kolektora virsmas, tiek būtiski mazināta tā darbības efektivitāte), lai kolektors būtu brīvi pieejams tehniskajai apkopei; un lai tas būtu maksimāli pasargāts
no tīšas vai netīšas iekārtu fiziskas bojāšanas.


Termosolāro atbalsta sistēmu ienākšana lielu ēku būvniecības vai renovācijas projektos Latvijā būtu ļoti interesants un derīgs precedents – tas dotu iespēju ne tikai projektu attīstītājiem,
inženieriem un būvniekiem, bet arī ēkas apsaimniekotājiem un īpašniekiem gūt priekšstatu par to, ko tad īsti nozīmē termosolāro iekārtu ekspluatācija.

Tā ir klusa, tā nepiesārņo atmosfēru un nerada patīkamas smakas, to, atkarībā no kolektora tipa, ir iespējams nostiprināt pie dažādos leņķos atrodošām plaknēm – gan uz ēku sienām, jumtiem, terasēm, lodžiju dekoratīvajiem nožogojumiem.
Lai arī saules enerģijas izmantošanas iespējas Latvijā ir objektīvi ierobežotas, tomēr, pielietojot modernākos kolektoru iekārtu tehniskos risinājumus, iespējams solārās sistēmas pilnībā integrēt ēkas inženiertehnisko tīklu automatizētās vadības sistēmās, kas ļauj to izmantošanu padarīt vēl efektīvāku un daudzpusīgāku.
Īpaši svarīgi tas ir, analizējot saules kolektoru uzstādīšanas lietderīgu lielos objektos.







Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.