building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Tik svarīgie palīgi – celtniecības profili : building.lv - par būvniecību Latvijā

Tik svarīgie palīgi – celtniecības profili

Tik svarīgie palīgi – celtniecības profili
Foto: Tik svarīgie palīgi – celtniecības profili

Celtniecības profili ir neaizstājami palīgi būvniecības darbos. Mēs priecājamies par ideāli taisnajiem stūriem, logu un durvju ailēm, gludi apmestajām sienām, nemaz nezinot, ka zem tām slēpjas šie vienkāršie, ārēji necilie, bet tik svarīgie elementi – profili.

Kopumā sausajai būvniecībai iekštelpās iespējami vairāk nekā 500 profilu veidi. Tie atšķiras gan pēc izgatavojamā materiāla, gan pēc veicamajām funkcijām, gan dažādiem izmēru parametriem. Profili tiek piedāvāti pēc standarta garuma – 250, 260 vai 300 cm. Visi profilu materiāli ir viegli griežami un pēc vajadzības tos var sadalīt nepieciešamajā garumā. Iekštelpu profilus izmanto gan telpu stūriem, gan veidojot pieslēgumus logu un durvju ailēm, apmetuma vai ģipškartona nobeigumiem. Jāatzīmē, ka iekštelpu apmetuma kārta atkarībā no profila veida ir no 9 – 14 mm un apmetumam paredzētie profili ir biezāki un stingrāki atšķirībā no ģipškartonam paredzētajiem.

Statņu profili ir metāla karkasa elementi, pie kuriem tiek stiprināts ģipškartons. Statņu profili šķērsgriezumā veido burta U formu, to platums ir no 45 līdz 160 mm, materiāla biezums - 0,56 mm. Statņu profiliem ir asimetriski "flanči" un tādēļ tos var viegli "uzvilkt" vienu otram (visā garumā vai daļēji), lai pagarinātu vai pastiprinātu konstrukciju. Statņus pastiprina gadījumā, ja būvē ļoti augstas vai arī plānas sienas, kam tomēr jābūt pietiekami izturīgām. Metāla profilus griež ar metāla šķērēm nevis griezējdisku. Vispirms līdz pašai profila pamatnei pārgriež abus "flančus", tad profilu saloka un griež pamatni. Ģipškartona loksnes pie metāla karkasa elementiem stiprina skrūvējot ar speciālām skrūvēm, kam nav nepieciešams iepriekš izurbt caurumus. Ja urbjmašīnai - skrūvgrieznim kā papildaprīkojumu izmanto speciālo ģipškartona skrūvēm paredzēto uzgali, tad skrūves nevar ieskrūvēt pārāk dziļi (pretējā gadījumā tiek salauzts ģipškartona loksnes kartona pārklājums, kas mazina stiprinājuma izturību).

Stūra profila uzdevums ir iegūt taisnu, stingru telpas stūri. Tradicionālie stūra profili ir 90 grādu leņķī (atsevišķiem gadījumiem arī platāks leņķis, piemēram, 135 grādi) pārlocīta alumīnija, cinkota metāla vai PVC materiāla lenta. Katras malas garums vai nu 25 mm vai 30 mm, stūra "muguriņa" var būt taisna vai ieapaļa. Profila malas var būt gan gludas, ar stiprināšanai paredzētiem caurumiem, gan sietiņa veidā, kas vairāk piemērotas apmestām virsmām, jo nodrošina labāku apmetuma saķeri ar profilu.
Stūra profilu var izmantot gan ārējā, gan iekšējā stūra veidošanai. Profila garumu ieteicams izmantot pēc iespējas racionālāk, piemēram, atbilstošu stāva, loga u.c. augstumam. Apmetuma profilu stiprina ar javas apmetumu. Pirms tam gan ieteicams pārbaudīt apmetuma un profilu materiāla saderību. No cinkota lokšņu tērauda izgatavoti profili ir piemēroti apmetumam uz kaļķu, hidraulisko kaļķu, mūrjavas cementa, cementa vai ģipša bāzes. Profilu, kas paredzēts ģipškartona stūrim, pieskrūvē ar skrūvēm vai piestiprina ar skavotāju un pēc tam veic profila iestrādi ar špakteli, noslēpjot visas stiprināšanas "pēdas".

Nobeiguma profili var būt gan vaļēja taisnstūra veidā, lai varētu "aptvert" konstrukciju vai arī profila viena mala veidota no sietiņa vai caurumotas plātnes vieglākai piestiprināšanai. Šo profilu sānu malu garumi ir sākot no 12 līdz 60 mm, aptvērējmalas platums 9 – 14 mm atkarībā no reģipša vai apmetuma biezuma.
Sienu salaiduma spraugu aizpildīšanai, kā arī sienas malu vizuāli optimālai savienošanai ar logu un durvju ailēm, pieejami dažādi plastikāta un metāla profili. Tie ir specifiski izstrādāti tieši šim nolūkam. Parocīgāki un acij tīkamāki ir pašlīmējošie cietā un triecienizturīgā PVC materiāla profili ar tehniski un vizuāli nevainojamu piekļāvuma malu veidošanas iespēju.

Sienu deformācijas šuvēm izmanto gan metāla, gan PVC profilus un to uzdevums ir novērst iespējamu plaisu rašanos. Šo profilu sānu malas var būt gan no gluda metāla, gan plastmasas sietiņa veidā. Īpaši ieteicami ir PVC profili ar mīkstu vidusdaļu, kas atvieglo darbu un labi uztver iespējamo konstrukcijas izstiepumu vai saspiedumu. Šādi profili lieti der šuvju izveidošanai sienā vai griestos, piemēram, veidojot piekļāvumu starp mūri un skursteni. Šos profilus pie sienas stiprina līmējot, pirms tam fiksējot ar tērauda tapiņām, kas atvieglo to nostiprināšanu.

Gluda un vienmērīga iekštelpu apmetuma veidošanai uz sienas izmanto vadulas no cinkota tērauda vai stingra PVC materiāla. To augstums atkarīgs no apmetuma biezuma sākot no 8 – 15 mm. Vadulas nostiprina pie virsmas ar cementa pikām apmēram 1 – 3 m attālumā vienu no otras un tad vienmērīgi pārklāj ar ģipša apmetuma kārtu, lieko kārtu nogriež ar profillineālu, pielīdzina un špaktelē. Jāņem vērā, ka apmetuma vadulu augšējās daļas nedrīkst būt redzamas virs apmetuma, tāpēc virsma rūpīgi jālīdzina. Rezultātā tiek iegūta kvalitatīva virsma krāsošanai vai tapešu līmēšanai. Speciālas metāla vadulas paredzētas arī grīdas betonēšanai, kas ievērojami uzlabo darba kvalitāti un ātrumu.

Viens no informācijas avotiem raksta sagatavošanā: www.norgips.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.