Ūdenstilpes ierīkošana
Ūdens mājas tuvumā vienmēr bijusi aktuāla tēma
Foto: Ūdenstilpes ierīkošana; autors: Ūdenstilpes ierīkošanaŪdens mājas tuvumā vienmēr bijusi aktuāla tēma. Un it sevišķi vasarās. Un cik nav garos ziemas vakaros plānots un zīmēts ar domu ierīkot dārzā mazu dīķīti vai baseinu. Mazu dīķi var paspēt ierīkot vēl šovasar, bet lielākām ūdenstilpēm nepieciešams ilgāks laika periods, tāpēc darbi rūpīgi jāizplāno jau ziemā, lai vēlā pavasarī varētu ķerties pie realizācijas.
Kur? Vietas izvēle.
Ierīkojot dārzā ūdenstilpni būtu jāizvērtē kādiem nolūkiem tā paredzēta. Ja paredzēta reprezentabliem nolūkiem, vispiemērotāk to ierīkot priekšdārzā vai labi redzamā vietā. Ja objekts paredzēts tikai relaksācijai un privātai lietošanai, tad plānojot, jāizvērtē, cik ērti vieta pieejama, vai atpūtas vieta nebūs izlikta kā uz skatuves kaimiņu mājas iemītniekiem, un siltummīļiem, protams, svarīgi, cik stundas dienā šo vietu apspīd saule, un, ņemot vērā mūsdienu dzīves ritmu, tieši vakara stundas ir nozīmīgas.
Plēves dīķis
Vispopulārākais un ērtākais ūdenstilpņu veids piemājas dārzā ir plēves dīķi, reizēm saukti arī par baseiniem. Šādam dīķim ir vairākas priekšrocības – to iespējams ierīkot gandrīz jebkurā vietā, tā izveide ir salīdzinoši vienkārša un nedārga. Lai izveidotu tādu dīķi, jāizrok vēlamās formas un tilpuma bedri, pamatni un sānu malas atbrīvo no akmeņiem, šķembām, koku saknēm un ieklāj atbilstošu plēvi. Plēvi vēlams pirkt tikai pēc bedres izrakšanas, vēlreiz rūpīgi izmērot apjomu. Bez tam vēlams plēvi iegādāties ar 30-60 centimetru rezervi.
Dīķa izveidei izmantojamās plēves tiek gatavotas no polivinilhlorīda (PVC). Atšķiras pieejamo plēvju biezums un krāsa. Latvijas tirgū ir atrodamas, sākot no 0,6 līdz 2 milimetru biezas plēves, krāsu gamma – melnas, zilas, zaļas, fotoplēves ar attēliem.
Atkarībā no plēves biezuma atšķiras arī to nostiprināšanas veids. Plānākas - 0,6 mm biezās - var vienīgi salīmēt, bet lai plēves malas varētu stiprināt ar sakausēšanas metodi, tai jābūt vismaz 1 milimetru biezai. Akmeņus dekoratīviem nolūkiem drīkst izvietot uz plēvēm, kas ir vismaz 1,5 milimetru biezas.
Galvenā detaļa veidojot šādu dīķi, protams, ir plēves izvēle. To iegādājoties jāpārliecinās par plēves draudzīgumu videi, vai tai nav bīstams sals un ultravioletie stari. Kvalitatīva plēve kalpos 15 gadu un vairāk.
Lai nodrošinātu ūdens dzidrību tīrību, vēlams plēves dīķus papildināt ar cirkulācijas sūkņiem.
Raktie dīķi
Lai ierīkotu apjomīgu rakto dīķi, nepieciešami vairāki atbilstoši apstākļi. Izvēlētajā vietā jābūt gandrīz nemainīgam gruntsūdens līmenim un vēlama arī ūdens pieplūde – neliels avots, strautiņš vai urbta aka.
Vai iecerētā vieta atbilst dīķa ierīkošanai, vispirms parada vietas apskate. Ja šajā vietā aug mitruma mīloši augi, tā varētu būt piemērota. Taču jebkurā gadījumā ieteicams izmantot speciālistu pakalpojumus, kas precīzi izpētīs grunts apstākļus un noteiks vietas piemērotību rakta dīķa izveidei. Tiem, kas visu dara "uz savu galvu" ir nācies saskarties ar situāciju, kad ūdens no dīķa regulāri pazūd, jo zem dīķa ir vāja, ūdeni caurlaidoša grunts. Šādu defektu var labot, ja dīķi izklāj ar māla slāni, kas aizkavē ūdens aizplūšanu gruntī.
Dabiskam dīķim "nepiestāvēs" strūklakas, zemūdens apgaismojums. Dekoratīvu un pievilcīgu to padarīs dažādi ūdensaugi, speciāli iekopti krasti, stādījumi līdzās dīķim. Nebūtu vēlams maziem dīķiem veidot robainas malas, jo tās veicinās dīķa aizaugšanu.
Vislētāk izmaksās kanāla formas dīķis, bet šāda dīķa ekspluatācijas laiks būs visīsākais, salīdzinot ar citām formām Ieteicamās dīķa formas ir riņķis, kvadrāts, ovāls. Populāra ir "nieres" formas dīķi, bet tiem nepieciešama liela platība.
Lai noteiktu dīķa lielumu, der atcerēties dažus skaitļus – vienam cilvēkam minimālā peldēšanai nepieciešamā platība ir 2-3x5-7 metri, bet lēkšanai ūdenī nepieciešams dīķis vismaz 3,5 metru dziļš.
Ierīkojot raktos dīķus, nevajadzētu veidot plašas seklās piekrastes zonas, jo tās veicinās dīķa aizaugšanu. Piekrastes zonās veidojami zālāji vai dekoratīvi stādījumi. Stāvu dīķu malas jānostiprina ar koka pāļiem, kas vienlaikus kalpo kā estētisks dekors.
Foto: Ūdenstilpes ierīkošana; autors: Ūdenstilpes ierīkošanaĀra baseins
Baseina ierīkošana ir salīdzinoši dārgs process, bet toties komforts ir augstāks kā dīķiem, jo aprīkojot ar automātiku, iespējams regulēt ūdens temperatūru; tos pārsedzot ar paviljoniem, baseinā iespējams peldēties arī vēlā rudenī vai agrā pavasarī. Baseina uzvedība, atšķirība no dīķiem, ir prognozējama, līdz ar to daudziem šī ideja šķiet pievilcīgāka.
Baseini ierīkojami, izmantojot divus dažādus būvniecības materiālus – stiklšķiedru vai betonu. Betona baseinu izveide ir dārgāka, toties neierobežo fantāziju. No betona izveidojama faktiski jebkura baseina forma. Apdarei pieņemts izmantot speciālu plēvi – laineri, flīzes vai mozaīkflīzes. Cenu starpība apdares materiāliem nav kardināla, saskaitot izmaksas visiem papildmateriāliem, kas nepieciešami to ieklāšanai, un izmaksas par darbu. Dārgākā pozīcija betona baseinu ierīcība ir betonēšanas darbi.
Stiklšķiedras baseinu uzstādīšana izmaksās lētāk, tos iespējams ātri uzstādīt, bet to formas ir ierobežotas. Ar dažādiem aksesuāriem tos iespējams aprīkot arī ekspluatācijas laika, uzstādot zemūdens masāžas iekārtas, kaskādes, apgaismojumu.
Ja uzstādot baseinu tiek izvēlēta labs un dārgs tehniskais aprīkojums, tā kopšana neprasa lielas pūles. Lai novērstu nelaimes gadījumus, ja mājās ir mazi bērni, vēlams baseinu pārklāt ar specialu drošības pārklāju laikā, kad tas netiek ekspluatēts.