Ukrainas nekustamo īpašumu tirgu ierobežo jaunu objektu trūkums un augstās kredītu procentu likmes
Laikā no š.g. 21-23 novembrim , Ukrainas galvaspilsētā Kijevā norisinājās starptautiskā izstāde "Ярмарка Недвижимости"’. To apmeklēja arī kompānijas "Realia" Dzīvojamā fonda direktors Andrejs Kozels. Tiekoties ar ukraiņu un citu ārvalstu nekustamo īpašumu kompāniju pārstāvjiem, tika iegūts priekšstats gan par notiekošo Ukrainas nekustamo īpašumu tirgū, gan to, kāda ir šīs valsts klientu interese par īpašumu iegādi Latvijā.
Kā zināms, Ukrainas politikā šobrīd jūtama sakāpināta gaisotne un arī A.Kozels atzīst, ka politiskie notikumi nenoliedzami ietekmēja arī izstādes gaitu. Apmeklētāju skaits nav bijis tik liels kā sākotnēji plānots. Tomēr tiem, kas izstādi apmeklēja, interese par Latviju bija. "Atšķirībā no Krievijas pilsoņiem, kas, investējot nekustamajos īpašumos Latvijā, vēlas iegūt arī uzturēšanās atļaujas, Ukrainas klientus vairāk interesē kāds neliels īpašums privātām vajadzībām, ko izmantot varbūt pāris reižu gadā atvaļinājuma laikā. Daļa potenciālo klientu interesējās par iespējām iegādāties nelielu dzīvokli kādā no Rīgas mikrorajoniem padomju laika celtajās mājās vai pēdējo gadu jaunajos projektos. Bija vairāki, kam interesēja arī dārgāki un ekskluzīvāki īpašumi," stāsta speciālists.
A.Kozels novērojis, ka lielākā daļa apmeklētāju tomēr interesējušies par vietējā, Ukrainas tirgus, piedāvājumu. Viņš uzsver, ka atšķirībā no Latvijas, ekonomiskā krīze Ukrainā nav beigusies. Daudzi projekti joprojām nav pabeigti vai arī celtniecība notiek lēnām. Tāpat tikai tagad Ukrainā sāk izmantot tās būvniecības tehnoloģijas, kas Latvijā bija pazīstamas jau krietnu laiku iepriekš. "Tirgū valda zināma stagnācija," piebilst A.Kozels.
Viens no iemesliem, kas pēc A.Kozela domām bremzē īpašumu tirgus attīstību Ukrainā, ir augstās hipotekāro kredītu likmes. Tās ir patiesi šokējošas, piemēram, Kijevā tie ir 25% gadā (salīdzinājumam Latvijā šobrīd 2- 3% vietējiem klientiem, ap 5% ārzemniekiem). Turklāt hipotekāro aizdevumu var saņemt tikai nacionālajā valūtā – ukraiņu grivnās, kas arī apgrūtina tirgus situāciju.
"Šobrīd mēs neesam pārāk interesanti ukraiņu pircējiem. Protams, neliela interese ir, taču tiem, kas var atļauties iegādāties īpašumus, vairāk pievilcīgi ir siltie Eiropas reģioni – Spānija, Itālija, arī Turcija," secina A.Kozels.
Plašāka informācija:
Guntis Jaunzems
Tel.: +371 29209364
E-pasts: guntis@realia.lv
www.realia.lv