building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Vai celsim mājas no salmiem? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Vai celsim mājas no salmiem?

Vai celsim mājas no salmiem?

Katru gadu palielinoties telpu apsildīšanas un ventilācijas izdevumiem pievilcīgākas kļūst celtnes ar mazāku enerģijas patēriņu.

autors: Vai celsim mājas no salmiem?
Foto: Vai celsim mājas no salmiem?; autors: Vai celsim mājas no salmiem?
Katru gadu palielinoties telpu apsildīšanas un ventilācijas izdevumiem pievilcīgākas kļūst celtnes ar mazāku enerģijas patēriņu. Viena no alternatīvām var kļūt vieglas konstrukcijas salmu mājas. Šādas mājas mūsu valstī, kā arī Baltijas reģionā vēl jaunums, kuru vērtē neviennozīmīgi, bet ārzemēs, it sevišķi Amerikas Savienotajās Valstīs, tās droši ienāk celtniecības tirgū.

Mājas no salmiem ir pievilcīgas ar to, ka tās tiek būvētas izmantojot ekoloģisku celtniecības tehnoloģiju – salmu briketes, kuras izturīgas pret stipriem vējiem, zemestrīcēm un citām stihiskām dabas parādībām. Māju celtniecībai izmanto ekoloģiski tīrus vietējos materiālus – salmus, mālu, kokmateriālus, kuriem ir tendence atjaunoties dabā. Šajos celtniecības materiālos nav sintētisku piemaisījumu, tas palīdz saglabāt tīru apkārtējo vidi, jo salmi nesadedzināmi kā nevajadzīgi atkritumi, bet tiek lietderīgi izmantoti, tāpēc arī celtnēs no salmiem ir veselīgs mikroklimats.

Celtniecības tehnoloģijas

Salmu māju celtniecības metodes ir divas. Pirmā metode, ka salmu briketes tiek pielietotas mājas karkasa celtniecībai, kurš tur konstrukciju un ir galvenā celtnes sastāvdaļa. Bet tā pielietojama tikai ceļot nelielas celtnes (sienas garums līdz 6 m). Salmu briketes var likt kā ķieģeļus un tie sienami ar koka vai cita materiāla stieņiem vai ar lazdu nūjām, lai varētu noturēt jumta svaru. Ka māja uzcelta, to apmet ar māla apmetumu. Šī ir pati vienkāršākā un lētāka celtniecības metode.

Lielākas mājas tiek celtas pēc otrās metodes. Šī metode no pirmās atšķīrās ar to, ka celtnes karkasa, kurš tur visu konstrukciju, būvēšanai lietojami citi materiāli – koks, metāls. Kāpēc tā vajag? Uzbūvēt lielāku celtni nepietiek tikai ar salmu briketēm, jo ir nepieciešams noturīgs karkass, kurš ir spējīgs noturēt jumtu un pārklājumus, tāpēc karkasu bieži vien izgatavo no koka. Ārzemēs, būvējot daudzstāvu mājas, karkass tiek veidots no vēl stiprāka materiāla – metāla. Šī māju celšanas metode ir daudz sarežģītāka un arī dārgāka. Karkasu celtniecība no salmiem ir pievilcīga ar to, ka sākuma tiek uzbūvēts jumts, kurš pasargā no lietus celtniecības laukumu un salmus.

Cilvēki izvēlas celtniecību no salmu briketēm, jo nākotnē varēs ieekonomēt uz ēkas apsildīšanas rēķina. Eksperimenti pierādīja, ka tā saucamās klasiskās mājas (no ķieģeļiem vai silikāta blokiem) apkure izmaksā 75 % dārgāk nekā celtnēs no salmu briketēm. Salmu mājas enerģijas patēriņš gadā nepārsniedz 40 kWh/m2. Kā arī celtnēm no salmu briketēm piemīt lielāka siltuma kapacitāte - 8-10 m2 K/W, un tas ļauj krietni ieekonomēt pie mājas apsildīšanas.

Ir arī cita priekšrocība – laba skaņas izolācija, kura piemīt salmu briketēm. Salmu sienas noslāpē lielāko daļu ārienes trokšņu, tas ir ļoti svarīgi, ja mūsu māja ir uzcelta intensīvas satiksmes rajonā vai tuvu ceļam.
Vēl ir viena priekšrocība, kura nosaka šādu māju popularitāti ārzemēs, ka celtniecība no salmu briketēm ir pieejama daudziem, nav pārāk dārga, salīdzinot, kā uzcelt dzīvojamo māju no ķieģeļiem vai šobrīd populāriem un dārgiem celtniecības materiāliem. Citu valstu pieredze rāda, ka, no salmu briketēm cilvēki uzcēluši māju, paši ievilka elektroinstalāciju, ūdens apgādes sistēmu un veica citus nepieciešamus darbus, jo tas nebija pārāk sarežģīti, kā ari pats salmu mājas celtniecības process.

Ir cilvēki, kuriem salmu mājas ļoti patīk, jo šādā veida viņi var justies it kā tuvāk dabai. Ienākot šādā celtnē cilvēkus pārpilda neizskaidrojama sajūta. Mājīgumu piešķir arī neparastas tekstūras sienas, kuras izskatās it kā "dzīvas" (salmu mājās sienas bieži tiek atstātas atklātas, tas ir atkarīgs no saimnieka gaumes un vēlmēm). Kā arī romantiskumu piešķir svaiga siena smarža.

Ugunsgrēka ticamība ļoti maza

Ārvalstu pieredze rāda, jo nav pareizs izstrādājies stereotips, ka salmu māju ugunsgrēka ticamība ir daudz lielāka nekā celtņu, kuras būvētas no tā dēvētiem klasiskiem materiāliem. Celtnes no salmu briketēm ir it sevišķi izturīgas pret uguni – labi sapresētos, stingri saspiestās salmu briketēs gaisa spraugu gandrīz nav. Tātad, aizdegoties salmu sienai tā tik pārklājas ar ogli, bet pelnu slānis liesmai neļauj nokļūt dziļāk. Ja celtnes sienām ir apmetums, liesmai pirmkārt vajadzēs tikt galā ar apmetuma slāni (parasti salmu sienām speciālisti iesaka 25-75 mm ģipša un māla apmetumu). Uguns drošība salmu mājas ir pierādīta ar zinātniskiem eksperimentiem. Kā piemēru var minēt ASV, kur salmu māju sienas ar apmetumu tiek piešķirtas F119 ugunsdrošības klasei (maza riska grupai), tas nozīmē, ka liesmai, lai nokļūtu telpā vajadzēs vairāk kā stundu.

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.