Vai melns ir melns?
Latvijā pagaidām vēl nepastāv vienots, oficiāli ar likumu apstiprināts standarts, kurā skaidri un precīzi būtu definēti četri sarunvalodā populārie termini – "melnā", "pelēkā", "baltā", "pilnā" apdare. Taču tas nav liedzis šos terminus izmantot oficiālajos īpašuma pirkuma līgumos un pēc tam konflikta gadījumā tos brīvi interpretēt, protams, pircējam neizdevīgi.
Foto: Vai melns ir melns?; autors: Vai melns ir melns?Latvijā pagaidām vēl nepastāv vienots, oficiāli ar likumu apstiprināts standarts, kurā skaidri un precīzi būtu definēti četri sarunvalodā populārie termini – "melnā", "pelēkā", "baltā", "pilnā" apdare. Taču tas nav liedzis šos terminus izmantot oficiālajos īpašuma pirkuma līgumos un pēc tam konflikta gadījumā tos brīvi interpretēt, protams, pircējam neizdevīgi.
"Melnā" apdare – kas ar šo jēdzienu neoficiāli un aptuveni būtu jāsaprot? Tā ir celtniecības stadija, kurā īpašumam – dzīvoklim vai privātmājai – ir uzbūvēts ārējais nesošo sienu karkass, bet tas nav siltināts un apmests, ir izveidoti koka vai betona pārsegumi, izbūvēta jumta konstrukcija un jumta segums, taču nav siltināti, inženiertehniskās komunikācijas ierīkotas līdz īpašuma durvīm vai privātmājas gadījumā, iespējams, nav arī to, nav uzstādīti apkures elementi un santehnika, nav izbūvētas starpsienas.
Lai gan MK noteikumi Nr. 299 "Noteikumi par būvju pieņemšanu ekspluatācijā" paredz, ka ģimenes māju vai zemnieku sētu pieļaujams pieņemt ekspluatācijā, ja ir iekārtota vismaz viena dzīvojamā telpa, virtuve un sanitārais mezgls, kā arī sanitārās iekārtas ir pievienotas inženiertīkliem.
Īpašumam ar melno apdari ir savas priekšrocības un trūkumi. Pie priekšrocībām jāpiemin iespēja brīvi realizēt personīgās idejas, veidojot telpu plānojumu ar starpsienām, iespēja izvēlēties efektīvu un racionālu siltinājumu, iegādāties šādu īpašumu izmaksās lētāk nekā ar citu "toņu" apdarēm.
"Melnās" apdares trūkums – iegādājoties šādu īpašumu, tajā nav iespējams dzīvot, līdz ar to jāturpina maksāt par iepriekšējo dzīves vietu, jāorganizē būvniecības darbi, vienlaicīgi maksājot nodokli par jauno īpašumu.
Jānis Vesmanis, "Biznesa analītikas" valdes loceklis: "Iegādāties īpašumu ar "melno" apdari bija populārāk iepriekšējos gados, kad mājokļu tirgū pieprasījums ievērojami pārsniedza piedāvājumu. Šobrīd būvniekiem vairs nav izdevīgi piedāvāt tirgū īpašumus ar "melno" apdari, izdevīgāk ir piedāvāt dzīvokļus ar pilno apdari.
Žēl ir tās privātmājas, kuru īpašniekiem kredītus bankas izsniedza tieši tik daudz, lai pietiktu celtniecības darbu apmaksai līdz "melnajai" apdarei. Tagad šīs ēkas ir "iesaldētas", pārdot tās gandrīz nav iespējams, iebūvētie materiāli atrodas nepārtrauktā mitruma ietekmē, pelē, un faktiski ēka iet bojā. Nevienam arī nerekomendētu šādu ēku iegādāties."