Vairāk nekā puse iedzīvotāju vēlētos dzīvot Rīgā vai citās lielākajās pilsētās
Ja būtu iespēja izvēlēties, vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā vēlētos dzīvot lielākajās pilsētās, no tiem 31% Rīgā un 24% citās lielajās Latvijas pilsētās.
Tā noskaidrots nekustamo īpašumu uzņēmuma Ektornet un pētījumu kompānijas TNS aptaujāBūtiski atšķirīgi uzskati par vēlamo dzīvesvietu ir starp iedzīvotājiem, kuri ģimenē runā latviešu vai kādā citā valodā. Puse citā valodā runājošo Latvijas iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā par savu mājvietu izvēlētos galvaspilsētu (50%). Latviešu valodā runājošie salīdzinoši biežāk izvēlētos mājvietu lauku teritorijās (40%), savukārt Rīgu par savu vēlamo dzīvesvietu izvēlētos vien retāk nekā katrs piektais (18%) no latviešu valodā runājošajiem respondentiem. Tāpat jānorāda, ka citā valodā runājošie salīdzinoši biežāk par savu dzīvesvietu izvēlētos Latgali (19%), kamēr ģimenēs latviešu valodā runājošie salīdzinoši biežāk izvēlētos dzīvot Kurzemē (19%) un Vidzemē (17%).
"Pētījuma rezultāti rāda, ka iedzīvotāji nav tendēti uz lielām pārmaiņām un pat, ja būtu iespēja brīvi izvēlēties, pārliecinoši lielākā daļa izvēlētos dzīvot tur, kur jau šobrīd dzīvo – īpaši tas attiecas uz tiem, kuri šobrīd dzīvo Rīgā vai lauku teritorijās" uzsver pētījumu kompānijas TNS klientu vadītājs Intars Āboms.
Interesanti, ka Rīgu salīdzinoši biežāk nekā citas vietas Latvijā kā vēlamo dzīvesvietu min iedzīvotāji, kuri dzīvo vieni paši, savukārt lauku teritorijas salīdzinoši biežāk izvēlas respondenti, kuru ģimenēs dzīvo četri vai vairāk cilvēku.
Novērojamas atšķirības arī dažādās iedzīvotāju vecuma grupās, tā jaunieši (18 līdz 24 gadi) salīdzinoši retāk izvēlētos dzīvot lauku teritorijās, kamēr iedzīvotāji vecumā no 45 līdz 59 gadiem tieši pretēji - salīdzinoši biežāk izvēlētos lauku teritorijas par savām vēlamajām dzīvesvietām.
Ektornet un TNS pētījums tika veikts no 2014.gada 19. līdz 24. martam, ar interneta starpniecību visā Latvijā aptaujājot 1000 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 59 gadiem. TNS pētījums interneta vidē ir reprezentatīvs Latvijas iedzīvotāju kopumam vecumā no 18 līdz 59 gadiem. Izlases kopa ir veidota balstoties uz gadījuma izlasi, izslēdzot pašpieteikšanos. Interneta pētījumu organizēšanā TNS stingri ievēro ESOMAR rekomendācijas interneta aptauju izlašu veidošanā un veikšanā.