Valdekas pils gatavojas atdzimšanai; pili apskata potenciālie būvnieki
Pēc jaunā iepirkuma izsludināšanas 17.janvārī uzņēmēji, kas pieteikušies rekonstruēt Valdekas pili un pielāgot to studiju procesam, apskatījuši vēsturisko celtni, savām acīm novērtējot nepieciešamo darbu apjomu.
Valdekas pili paredzēts rekonstruēt, īstenojot Eiropas reģionālās attīstības fonda līdzfinansēto projektu «LLU mācību infrastruktūras modernizācija».
"Tuvojoties Jelgavas centram no Rīgas puses, Valdekas pils ir kā maza, savdabīga pērle ceļmalā. Tā mierīgi sadzīvo ar blakus esošo moderno sporta halles arhitektūru, daudzstāvu dzīvojamajām un savrupmājām, kā arī milzīgo tirdzniecības centru," atklāj LLU Lauku inženieru fakultātes profesore Dr.arch.prof. Aija Ziemeļniece.
Viņa šajā projektā ir ne vien kā koncepta autore, bet arī kā topošā ēkas iemītniece – šeit pēc rekonstrukcijas mitināsies universitātes apmācāmie ainavu arhitektūras specialitātes studenti.
Vēsturiski Valdekas (Waldeck) pils, kuras īpašnieks bijis grāfs fon Medems, būvēta klasicisma stilā, kuru 19.gadsimta 70.gados Kurzemes guberņas arhitekts Adolfs Vinbergs ir pārbūvējis neogotikas stilā. Ēkā var just arī Tjūdora stila klātbūtni, par ko liecina divi garenfasādē izvietotie poligonālie tornīši ar robotu augšmalu un pakāpienveica smagnējas formas zelmiņiem. "Valdekas pilij ir raksturīga simetrija, ko akcentē centrālās ieejas greznās pildiņu divviru durvis un pilastri ar rustiem 1.stāva līmenī. Savukārt logu augšdaļas rotā klasisko sandriku formas," ēkas vēsturi ieskicē A.Ziemeļniece. Viņa arī norāda, ka ēkai ir smagnējas formas jumta stāvs, tomēr šo efektu slāpē dažādās minētās arhitektoniskās detaļas.
Pils 1.stāvs ar izteikti zemāku griestu augstumu vēsturiski pastāvējis kā pils saimniecības telpu un apkalpojošā personāla zona, savukārt pēc rekonstrukcijas, izbūvējot stiklotas starpsienas, šeit tiks izveidotas atsevišķas darba zonas katedras vadībai un mācībspēkiem.
Ēkas otrajā – reprezentācijas – stāvā ar plašākām telpām, lielāku griestu un logu augstumu nākotnē atradīsies studiju telpas: auditorijas, zīmētava, maketētava, kā arī datortelpa ar nepieciešamajām izdrukas tehnoloģijām. "Vēsturiski šajā stāvā atradās pils saimnieka reprezentācijas un atpūtas telpas. Jaunais projekts paredz saglabāt vēsturisko plānojumu, tās nesadrumstalojot mazākās telpās," skaidro A.Ziemeļniece.
Pils jumta jeb bēniņu stāvā projektā iekļautas divas telpas – konferenču zāle un izstāžu zāle. Tas tiks veidots vienkāršs, ar divslīpu jumta plaknēm un atsegtām, tumši beicētām koka konstrukcijām. Esošie jumta logi ielas pusē tiks demontēti, un, lai izpildītu mācību telpu izgaismošanai nepieciešamos normatīvus, izbūvēti pagalma puses jumtā. "No abām jumta stāva zālēm būs iespējams iziet uz tornīšu jumta daļām, kas kalpos kā terases ne vien romantisku skatu vērošanai, bet arī kā zīmēšanas un gleznošanas studijas topošajiem ainavu arhitektiem," stāsta arhitektūras profesore.
Lai arī pilī nav saglabājušās vecās, apgleznotās podiņu krāsnis, tās paredzēts ar laiku atgūt, telpu interjeru tuvinot vēsturiskajam veidolam. Paredzēts arī restaurēt vēsturiskos ielas puses logu pildiņu formas slēģus, kas ir salokāmi un iebīdāmi logailu sānu plaknēs. Tāpat restaurēti tiks ozola dēļu parketa vairogi.