Veikalam jābūt labi izgaismotam
Ar pareizi izprojektētu ēkas apgaismes sistēmu iespējams panākt ne tikai komfortu pircējiem un personālam, bet arī stimulēt pārdošanu, piesaistīt arvien jaunus klientus- tātad tas ir svarīgi.
Foto: Veikalam jābūt labi izgaismotam; autors: Veikalam jābūt labi izgaismotamAr pareizi izprojektētu ēkas apgaises sistēmu iespējams panākt ne tikai komfortu pircējiem un personālam, bet arī stimulēt pārdošanu, piesaistīt arvien jaunus klientus- tātad tas ir svarīgi.
Latvijas profesionālo apgaismes tirgu var uzskatīt par sakārtotu. Šeit pārstāvēti praktiski visi lielākie pasaules apgaismojuma aprīkojuma ražotāji. Arī atzīti līderi? iGuzzini, Lanzini, Lival, Nobile, Osram, Philips, P.U.K, Targetti, Quattrobi. Lielu popularitāti iekarojušas kompānijas arī Ansorg, Civic, Dil, Elinca, Future Plast, General Electric, Luceplan, Martini, Thorn, Trilux. Liela daļa šo kompāniju tirgū ienākušas tieši pēdējos gados, jo uzskatīja to par izdevīgu soli. Un nekļūdījās. Tikai pēdējā gadā apgaismes tehnikas pārdošanas apjomi pieauguši 1,5- 2 reizes. Neskatoties uz to, ka tirgus jau ir samērā piesātināts, parādās arvien jauni konkurenti. Palielinoties pasūtītāju prasībām, tirdzniecības vietas strādā arvien augstākā līmenī.
Firmas, kas specializējas uz apgaismes tehniku piedāvā plašu apgaismes ķermeņu klāstu. Vienai un tai pašai telpai var izmantot dažādus gaismekļus ar dažāda tipa lampām. Lai izdarītu izvēli, pircējs pirmkārt izvērtē cenu, efektivitāti, ekonomiskumu un dizainu.
Arvien retāk veikala apgaismošanai izmanto kvēlspuldzes un halogēnās lampas. Kvēlspuldzes maksā salīdzinoši lēti, bet to mīnuss- kalpo salīdzinoši īsu laiku- tikai aptuveni 1 000 stundas (jeb 2 mēnešus nepārtraukti). Šīs ir vienas no visneekonomiskākajām lampām, tās patērē lielu daudzumu enerģijas, puse no kuras pārvēršas siltumā.
Halogēnās lampas patērē mazāk enerģijas un kalpo 3- 4 reizes ilgāk, tomēr arī šīs lampas izdala siltumu un slikti iedarbojas uz produktiem. Daudzos veikalos halogēnais gaismas avots tiek izmantots vitrīnās, atsevišķu preču grupu izgaismošanai. Kopējā apgaismojuma organizēšanai tirdzniecības zālēs arvien vairāk izmanto kompaktluminiscējošās (KLL) vai metālhalogēnās lampas. Pat standarta luminiscējošie gaismekļi pamazām kļūst nepopulāri. Galvenās KLL lampu priekšrocības salīdzinājumā ar citām- tās praktiski nesasilst, ir ilgs kalpošanas laiks (6-15 000 stundas jeb aptuveni 2 gadi) un, galvenais, maksā salīdzinoši lēti- 5- 10 eiro, bet viena apgaismes ķermeņa cena ir 40- 80 eiro. Metālhalogēno lampu iegāde pircējam izmaksās kā minimums 3 reizes dārgāk. Bet, neskatoties uz augstajām izmaksām, šo lampu pārdošanas pajomi pēdējos gados nemitīgi aug. Tas saistīts ar šo lampu efektivitāti un ilglaicīgumu. Gaismeklis ar metālhalogēno lampu dod divreiz lielāku plūdumu nekā citi, tāpēc veikalu kopējais apgaismojums ir daudzkārt spilgtāks. Vēl nesen kopējais apgaismojums ar tik pamatīgiem gaismekļiem bija vērojams kā rets izņēmums, taču tagad elitāri veikali izvēlas uzstādīt tieši metālhalogēnās lampas. Lieljaudas gaismas plūdums, ko rada šādas lampas, ļauj neizmantot papildus pagaismojumu, jo kopējais veikala apgaismojums pārsvarā sasniedz 1 00 luksus, bet pēc visām normām nepieciešams 2 reizes masāk- 400- 500 luksi.
Kompaktluminiscējošo un metālhalogēno lampu aizdegšanai nepieciešams sākumregulēšanas aparāts (SRA), kurš iebūvējams gaismeklī. Metālhalogēna gaismeklim ar SRA ir lielāki gabarīti un tas sver aptuveni 4 kilogramus, kas var radīt grūtības montāžā. Šobrīd daudzi ražotāji pāriet uz jaunākiem elektroniskajiem regulatoriem, kuru svars ir ievērojami mazāks (ap 900 grami). Bez tam elektriskais SRA ir uzlabots, ļaujot ātrāk iedegt lampu un palielināt tās kalpošanas laiku. Pagaidām elektroregulācijas gaismekļu cena vēl ir augstāka nekā elektromagnētiskajiem, taču dīleri prognozē, ka tuvākajā laikā cenas vienādosies. Ar kompaktluminiscējošo un metālhalogēno lampu ražošanu pašlaik nodarbojas visi vadošie apgaismes ķermeņu ražotāji-, to vidū arī General Electric, Osram, Philips u.c.