building.lv skaitļos

Lietotāji online103
Aktīvie uzņēmumi20052
Nozares ziņas33041
Venecuēla nacionalizēs cementa rūpniecību, arī Meksikas "Cemex" ražotnes : building.lv - par būvniecību Latvijā

Venecuēla nacionalizēs cementa rūpniecību, arī Meksikas "Cemex" ražotnes

KARAKASA, APR 04, BNS/REUTERS/BLOOMBERG - Venecuēlas prezidents Ugo Čavess paziņojis, ka varas instūcijas nekavējoties nacionalizēs un modernizēs šajā Latīņamerikas valstīs strādājošās cementa rūpnīcas, tostarp, ražotnes, kas pieder Brocēnu cementa ražotnes īpašniekam Meksikas cementa milzim "Cemex".

KARAKASA, APR 04, BNS/REUTERS/BLOOMBERG - Venecuēlas prezidents Ugo Čavess paziņojis, ka varas instūcijas nekavējoties nacionalizēs un modernizēs šajā Latīņamerikas valstīs strādājošās cementa rūpnīcas, tostarp, ražotnes, kas pieder Brocēnu cementa ražotnes īpašniekam Meksikas cementa milzim "Cemex".

Pēc viņa teiktā, šāds lēmums pieņemts, jo pašlaik Venecuēlā strādājošās ārvalstu cementa kompānijas negribot vietējā tirgū lēti pārdot šo būvniecības materiālu un dodot priekšroku tā eksportam.

"Valsts nevar atļaut kompānijām turpināt eksportēt izejvielas, kas nepieciešamas, lai risinātu samilzušo mājokļu deficīta problēmu Venecuēlā," paziņoja Čavess, kurš vairākkārt sūdzējies par augstajām būvniecības materiālu cenām.

Pat Čavesa atbalstītāji kritizējuši viņu par smago situāciju dzīvojamā fonda jomā, kas ilgst jau desmitiem gadu.

Venecuēlas valdība pagājušajā gadā jau pārņēma kompānijas "Cementos Andinos" aktīvus, kas piederēja Kolumbijas firmai "Argos". Augustā Čavess brīdināja par "koriģējošiem pasākumiem" pret "Cemex" Venecuēlas filiāli, kuru iedzīvotāji apsūdzējuši dabas piesārņošanā.

Venecuēlas cementa rūpniecību pašlaik kontrolē trīs ārvalstu kompānijas - "Cemex", Francijas "Lafarge" un Šveices "Holcim".

"Cemex" Venecuēlā pieder trīs rūpnīcas ar 2,4 miljonu tonnu gada jaudu, bet "Lafarge" un "Holcim" - katram pa divām rūpnīcām.

Čavesa paziņojums liecina par atgriešanos pie agresīvas rūpniecības nozaru nacionalizācijas, kas tika uzsākta pirms gada.

Prezidenta kritiķi norādījuši, ka nacionalizācijas procesi negatīvi ietekmēs Venecuēlas ekonomiku, jo aizbaidīs ārvalstu investorus, savukārt Čavesa atbalstītāji apgalvo, ka šāds solis esot nepieciešams, lai īstenotu valdības ieceres attīstības jomā.

Čavesa režīms pagājušajā gadā jau nacionalizēja enerģētiku, pakļaujot valsts kontrolei visas naftas atradnes un izstumjot no Venecuēlas enerģētikas ārvalstu kompānijas "Exxon Mobil" un "ConocoPhillips".

Tā kā Venecuēlā trūkst cukura, olu, gaļas un citu produktu, sevišķi piena, prezidents piedraudējis nacionalizēt arī pienrūpniecību, turklāt nacionalizācija draud arī banku sektoram un tērauda rūpniecībai.

Čavess paziņojis, ka Venecuēlā, kas ir piektā lielākā naftas eksportētājvalsts, vēlas radīt jaunu politisku un ekonomisku iekārtu, kuru viņš nosaucis par "21.gadsimta sociālismu" un "naftas sociālismu". Čavess savu populistisko politiku īsteno par līdzekļiem, kas iegūti par Venecuēlas eksportēto naftu.

Starptautiskais koncerns "Cemex" darbojas celtniecības risinājumu jomā vairāk nekā 50 valstīs visā pasaulē. Kompānija ir dibināta 1906.gadā Meksikā.

2005.gadā "Cemex" kļuva par Brocēnu cementa ražotnes īpašnieku, iegādājoties starptautisko celtniecības materiālu piegādātāju uzņēmumu "RMC Group o.l.c.".

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.