Ventilācija, gaisa apstrādes un klimata iekārtas: būtiski ēku inženiertehnisko sistēmu komponenti
Iekštelpu klimats Ventilācijas sistēmas un citas gaisa apstrādes iekārtas ir tās, kas palīdz uzlabot iekštelpu vides kvalitāti ne tikai mūsu mājās vai darba vietās, bet arī lielos ražošanas objektos, kur ir visai grūti panākt optimālu gaisa apmaiņu. No tās ir atkarīga šajās telpās strādājošo cilvēku labsajūta un veselības saglabāšana, kā arī citi – ar ēkas energoapgādi un uzturēšanu tieši saistīti faktori.

Modernā ēkā – vienalga, vai tā būtu vienas ģimenes māja, daudzstāvu dzīvojamais komplekss, liela mēroga ražošanas vai pārstrādes uzņēmums – visur ir nepieciešams panākt drošu, sinhronu un viegli regulējamu inženiertehnisko sistēmu darbu. Bet gaisa apstrādes iekārtas – visbiezāk, ventilācija, ir viena no svarīgākajām šāda veida sistēmām.
Kādas ventilācijas sistēmas tiek izmantotas pasaulē, Eiropā un Latvijā? Ar ko atšķiras dabiskā un mehāniskā ventilācija un vai abus šos ventilācijas veidus iespējams apvienot? Vai dabiskā ventilācija pilnībā spēj aizstāt mehānisko?
Kādas prasības dažādos objektos jāievēro, projektējot ventilācijas sistēmas un izbūvējot tās; kas ir un kādam nolūkam kalpo gaisa sausināšanas un mitrināšanas agregāti un tā dēvētie "gaisa aizkari"?

Daudz strādāts pie maksimāli efektīvas un pielietošanā ērtas dabiskās ventilācijas sistēmu izbūves dažāda lieluma un pielietojuma objektos.
Līdz ar to, ventilācijas sistēmas arvien ciešāk "saaugušas" ar ēku – mainoties izmantojamiem būvniecības materiāliem un tirgū ienākot arvien jaunām ēku siltināšanas tehnoloģijām, plašāks un sazarotāks kļuvis arī gaisa apstrādes agregātu un sistēmu piedāvājums.
Par to, kāda loma mūsdienīga mājokļa, sabiedriskās vai komerciālās ēkas, industriālā vai vēsturiskā objekta inženiertehnisko sistēmu vidū atvēlama ventilācijas sistēmām, kā arī par to, kā izvēlēties labāko un praktiskāko risinājumu, neapjūkot plašajā klimata sistēmu piedāvājumu klāstā, stāstīsim tematiskajā rakstu sērijā "Ventilācija, gaisa apstrādes un klimata iekārtas".
Šo rakstu sēriju aizsākam ar vispārēju, shematisku ventilācijas sistēmu klasifikācijas apskatu.