building.lv skaitļos

Lietotāji online28
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Vieglbetona konstrukcijas : building.lv - par būvniecību Latvijā

Vieglbetona konstrukcijas

Vieglbetona konstrukcijas
a) keramzītbetona bloki
Ar preču zīmi "Fibo" (bieži pat lietots kā sugasvārds) Igaunijā topošie izstrādājumi ir pēdējo 6-7 gadu viens no visvairāk izmantotajiem būvmateriāliem, jo īpaši privātmāju celšanā. Patlaban jau iegādājami arī vietējo ražotāju analogi. Blokus izgatavo no keramzīta, portlandcementa un ūdens, šos komponentus vibropresējot. Tie ir uguns un salizturīgi, ar diezgan augstu siltumpretestību un skaņas izolāciju, viegli apstrādājami un ar tiem ērti būvēt. Taču siltumpretestība nav pietiekama un keramzītbetona bloku siena vēl jāsiltina (300mm bloks + ~90mm siltumizolācijas vai gaisa šķirkārtas).
+ tas pats, kas "Keraterm"
- zemāka siltumpretestība, kādēļ vēl jāsiltina;
- apgrūtināts darbs ziemā
b1) gāzbetona bloki
Samērā viegls (600-700 kg/m3) materiāls, ko izgatavo no cementa, kaļķiem, kvarca smiltīm un piedevām uzpūšanai. Tā kā gāzbetons ir šūnveida materiāls, tam līdzīgi keramzītbetonam ir salīdzinoši laba siltumpretestība, taču arī nepietiekama mūsu apstākļiem, kādēļ šāda siena vēl jāsiltina (300mm + ~80mm siltumizolācijas vai gaisa šķirkārtas). Ārkārtīgi viegli apstrādājams (var zāģēt ar rokas zāģi) un labi savienojams ar javu vai līmi. Taču jāsargā no samirkšanas, jo gan transportējot, gan glabājot, gan iestrādājot gāzbetons spēj uzsūkt līdz 60% ūdens, turklāt tie žūst ārkārtīgi lēni - var būt nepieciešami pat 5 gadi ēkas līdzsvara mitruma sasniegšanai.
+ /- tas pats, kas keramzītbetonam
- ātri samirkst un ilgi žūst;
- nevar būvēt nesošās sienas vairākstāvu celtnēm
b2) "Aeroc" gāzbetona bloki
Mūsu tirgū pavisam jauns materiāls, ko ražo Igaunijā. Tiek dēvēti par jaunās paaudzes gāzbetona blokiem, kam tilpummasa ir vēl mazāka nekā parastam gāzbetonam -400 kg/m3, taču siltumpretestības koeficents ir 4 m2*K/W (375 mm blokam), kādēļ pat ar rezervi nav vajadzīga papildus siltināšana. Tai pat laikā panākta lielāka izturība, kas droši ļauj būvēt 2 stāvu celtņu nesošās sienas (Rīgā jau uzbūvētas vairākas skolu sporta zāles). Tā kā šāda siena var "brīvāk elpot" (putu polistirols vai minerālvate+plēve to neveicina), atrisināta gāzbetona ilgā žūšanas problēma, turklāt ražotāji apgalvo, ka līdzsvara mitrums 4-6% "Aeroc" tiek sasniegts jau 1 apkures sezonas laikā. Interesanti, ka šos blokus ražo samērā precīzos izmēros (nevienā plaknē nav pieļaujama novirze vairāk par 3mm), tie tiek savienoti ar līmi, veidojot 2-3 mm biezu šuvi. Tātad gan tieša materiālu ekonomija, gan vienkāršāka montāža.
Prognozējams, ka šim materiālam sagaidāms pamatots popularitātes pieaugums.
+ tas pats, kas citiem vieglbetona izstrādājumiem;
+ tāpat kā no "Keraterm" var būvēt vienslāņa sienas
- trausls

c) sulfopors, arbolīts u.c.
Sulfopors ir materiāls uz ģipša bāzes, kas pieejams gan blokos, gan javas veidā, un tātad izmantojams kā saliktajā, tā arī monolītajā būvniecībā. Tā ugunsdrošības, izturības un siltumpretestības radītāji ir samērā labi, taču, tāpat kā keramzīta vai gāzes betonam, vēl jāveido papildus siltumizolācija. Turklāt sulfopora sienai nepieciešama gaisa šķirkārta + t.s. "ekrāns", lai veicinātu mitruma iztvaikošanu, jo lielāka mitruma ietekmē pieaug deformējamība. Šī materiāla "ziedu laiki" bija 80.gados, kad cements bija 2x dārgāks par ģipsi, bet patlaban tas vairs netiek plaši izmantots.
+/- tas pats, kas gāzbetonam;
Arbolīts ir porains materiāls ar portlandcementu vai cementu-ģipsi-pucolānu saistvielas statusā kopā ar organiskām pildvielām (piemēram šķeldu). Izturīgāks par sulfoporu vai gāzbetonu un ievērojami mazāk mitrumu uzsūcošs. Līdzīgi abiem pieminētajiem, labi saistās ar javu, apmetumu, viegli garināms ar zāģi. Tāpat kā citiem līdzīgiem vieglbetona izstrādājumiem, nepieciešama siltināšana.
+ tas pats, kas gāzbetonam, sulfoporam;
+ nav tik mitrumuzsūcošs;
- jāsiltina

autors: Vieglbetona konstrukcijas
Foto: Vieglbetona konstrukcijas; autors: Vieglbetona konstrukcijas
Juris Rudens
Izmantotā papildus literatūra: "Lielā būvniecības grāmata", "Jumava", 2002; žurnāls "Praktiskā būvniecība", 2002, #7, 10, 11; žurnāls "Objekts", 2002, #4

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.