Viena no vissiltākajām mājām pasaulē tepat Latvijā, Tīnūžos
Latvijas arhitektu, projektētāju un būvniecības profesionāļi ir radījuši māju ar ļoti augstu energoefektivitāti – kārtīgu pasīvo māju, uz šo brīdi siltāko un ekspluatācijā ekonomiskāko māju Latvijā un vienu no vissiltākajām Eiropā. Visus darbus ir veikuši sertificēti speciālisti tikai no Latvijas, kas it īpaši priecē.
Pasīvās mājas arhitektūra un projektēšana
Šīs siltās un ekonomiskās pasīvās mājas projektēšanā izmantota vācu PHPP programma un mājas mezglu analīze ir veikta ar THERM5. Lai māju tiešām uzbūvētu siltu un ar ļoti zemiem apkures izdevumiem, un, ne mazāk svarīgi, ar veselīgu mikroklimatu telpās, bez minēto programmu izmantošanas projektēšanā neiztikt.
Pasīvās mājas būvniecības tehnoloģija
Pašas pasīvās mājas būvniecība realizēta modernā koka karkasa tehnoloģijā. Šāda mājas būvniecības tehnoloģija ir zīmīga ar to, ka tvaika izolācija, kas ir arī ēkas iekšējais apvalks izvietots ārpus mājas nesošā karkasa. Savukārt mājas nesošajam karkasam pa ārpusi izvietots arī otrs karkass – siltumizolācijai.
Tādējādi šādas mājas būvniecības tehnoloģijas rezultātā netiek šķērsotas mājas nesošās konstrukcijas (spāres, pārsegumu) un neveidojas aukstuma tilti, kas ir viens no lielākajiem siltuma zuduma vaininiekiem tradicionālām mājām.
Savukārt pasīvās mājas pamatu izbūvē mēs uz kārtīgi noblietētas grunts izvietojam siltumizolāciju, uz kuras tad arī tiek veidota pamatu betona plātne. Savukārt tai virsū tiek uzklāta papildu siltumizolācija un tikai pēc tam – grīdas konstrukcija. Protams, pamatiem tiek izbūvēta arī attiecīga hidroizolācija. Šādā veidā izbūvējot mājas pamatus, kopējo U vērtību iegūstam vismaz 0.096 W (m2K), kas ir ļoti izcils rādītājs mājas pamatu izbūvē.
Pasīvās mājas siltumizolācija
Ne mazāk svarīga ir pati siltumizolācija un hermetizācijas materiāli. Pasīvās mājas būvniecībā ir svarīga pārdomāta un klimatiskajai zonai atbilstoša siltumizolācija gan pamatiem, gan sienām, gan jumtam.
Kā arī mājas siltumizolācijas materiālu un konstrukciju sadurvietu hermetizācijā jāpielieto tikai šādam nolūkam paredzēti augstas kvalitātes materiāli. Nevis parastās lentas un vēja membrānas, kas tuvākajos mājas ekspluatācijas gados zaudē savu funkciju.
Šīs pasīvās mājas plātņveida pamatu siltumizolācijas materiāla biezums ir 30+10 cm, savukārt mājas sienām – 55cm, bet mājas jumtam – 60cm. Siltumizolācijas materiāli ir firmas Climatizer ražojums, savukārt hermetizācijas materiāli (līmlentes un plēves) ir SIGA firmas ražojums.
Būvniecības darbu pārbaude
Mūsdienās ir iespējams precīzi novērtēt visu darbu kvalitāti. Un viena no efektīvākajām metodēm, kā pārbaudīt būvniecības darbu kvalitāti noteiktā darba posmā, ir Blower door testa veikšana, ar kuru nosaka ēkas gaisa caurlaidības pakāpi. Jāsaprot, ka mājas energoefektivitātē jeb, cik silta tā būs un cik maz maksāsim par apkuri, ne mazāk svarīgs par siltumizolācijas materiālu ir mājas blīvums.
Lai māju pieskaitītu pasīvās mājas kategorijai, mājas blīvuma pakāpei ir jābūt zemākai par n50=0,6 h-1. Veicot Tīnūžu pasīvās mājas gaisa caurlaidības pārbaudi, iegūtie rezultāti, var teikt, ir teicami, uzrādot ēkas blīvuma pakāpi n50=0,09 h-1.
Pamatojoties uz iegūtajiem pārbaudes rezultātiem un speciāliem aprēķiniem, var paredzēt, ka Tīnūžu mājai siltuma patēriņš apkurei būs 13 kW uz m2 gadā. Apkuri ziemas laikā nodrošinās kamīns un ventilācijas sistēma ar siltuma rekuperāciju.
Pasīvās mājas realizētāji
Jāsaka, ka Tīnūžu pasīvās mājas būvniecībā nekas pasaulē jauns netika radīts, toties speciālistu profesionalitāte, darbu precizitāte un pareizo materiālu pielietošana ir radījusi māju ar ļoti augstu energoefektivitāti – uz šo brīdi siltāko un ekspluatācijā ekonomiskāko māju Latvijā un vienu no vissiltākajām mājām Eiropā.
Vairāk par šīs Tīnūžu mājas un pasīvās mājas būvniecību kā tādu varat uzzināt mājas lapā www.inteleko.eu. (links: http://www.inteleko.eu )