Vislabākais gala rezultāts ar pareizajiem izstrādājumiem
Individuālajam būvētājam nav jābūt lietpratējam betona jautājumos, tādēļ ir jānoalgo labs projektētājs. Āra konstrukcijām ne vienmēr izmanto to pašu betonu, ko iekštelpu konstrukcijām.
Foto: Vislabākais gala rezultāts ar pareizajiem izstrādājumiem; autors: Vislabākais gala rezultāts ar pareizajiem izstrādājumiemVasara ir aktīvākais periods privātmāju būvniecībā. Kā zināms, viss sākas ar stabiliem, kvalitatīviem un drošiem pamatiem. Lai tos iegūtu, jāizvēlas situācijai atbilstošs un kvalitatīvs betons.
Kā izvēlēties pareizo betonu privātmājas celtniecībai?
Izvēloties betonu noteikti jāizvēlas pareizs pildmateriāla maksimālais graudu lielums, jānosaka iestrādājamība - jārēķinās ar konstrukcijas apmēriem, betona iestrādes un apstrādāšanas metodēm. Tāpat būtu jāņem vērā klimata apstākļi, īpaši ziemā, ieteicamais būvēšanas ātrums u.c. Pareizu izvēli palīdz izdarīt betona ražotājs un projektētājs.
Vislabākais gala rezultāts ar pareizajiem izstrādājumiem...
Individuālajam būvētājam nav jābūt lietpratējam betona jautājumos, tādēļ ir jānoalgo labs projektētājs. Āra konstrukcijām ne vienmēr izmanto to pašu betonu, ko iekštelpu konstrukcijām. Pasūtītājs pasūtot informē, kāds betons konstrukcijai ir paredzēts būvējamās ēkas projekta dokumentācijā.
...un profesionālu darbu
Lai lējums izdotos, vajadzīgs ne tikai pareizs betons, bet arī labi izpildīts darbs. Šajā darbā laba gala rezultāta priekšnosacījums ir profesionalitāte un rūpīgums.
Gan darbā ar veidņiem, gan armatūru vislabāk ir izmantot profesionālu strādnieku, lai izvairītos no grūti izlabojamām kļūdām. Arī betona iestrādāšanā, ievibrēšanā un "pēcaprūpē" ir vērts izmantot brigādi ar konkrēto darbu pieredzi. Grīdas ieliešanā vienmēr jāizmanto kvalificēts strādnieks un labs grīdas betons.
Praktiski padomi betona pasūtīšanā un ieliešanā betona konstrukcijās.
Visos betona darbos svarīgi paturēt prātā, ka betons ir rūpīgi jānoblīvē.
Lejot pamatus, pēdas daļu līdz lējuma augstumam aizpilda un blīvē ar vāles vibratoru.
Vibratoram jābūt sagatavotam laikus. Veicot pamata daļas betonēšanu, betonu lej un blīvē pa 30 cm slāņiem visu pamatu augstumā.
Betona pamati
Dzīvojamās ēkas betona konstrukcijas ir pamati, pagrabi, grīdas un tādi papildus lējumi, kā trepes, atbalsta mūri, dārza konstrukcijas, žogi utt. Betonu izgatavo pēc dažādām receptēm atbilstoši izmantošanas vietas prasībām. Ir tāds betons, kas sacietē normāli, ātri un lēni, tam var būt dažādas cietības klases. Ir vēl arī grīdas betons, kā arī speciāls betons, kas domāts īpašām prasībām.
Lai izvairītos no ātras izžūšanas, būtiski ir pēc liešanas un blīvēšanas betona virsmu nosegt. Pamatu betonam var izdarīt "pēcaprūpi", laistot ar ūdeni un noklājot virsmu ar plēvi.
Tādas lielas virsmas kā grīdas nosedz tiklīdz pa tām var staigāt. Pirms plēves uzlikšanas betona virsmu var mitrināt, viegli uzsmidzinot ūdeni.
Plēvei jāatrodas tieši uz betona virsmas un to jāpatur vismaz vienu nedēļu. Sacietējuša betona žūšanā svarīgi, lai betona virsmu pēc pirmajām cietēšanas dienām vairs nemitrinātu.
Sala izturīgs betons ārējām būvēm
Ja betona konstrukcija ir ārā, tad būtu jāizmanto sala izturīgs betons. Ja ūdens, kas ir betona porās sasalst, tas izplešas un betonam var rasties aukstuma bojājumi. Sala izturīgā betonā ir poras, kas amortizē sasalstoša ūdens tilpuma izmaiņu radītus spēkus, tāpēc izturība pret temperatūras svārstībām tam ir lielāka. Vēl arī jāņem vērā, ka šādā betonā ir izmantotas sala izturīgas izejvielas. Tipiskas konstrukcijas, kas ir jūtīgas pret klimata temperatūras izmaiņām, ir atbalsta mūri, cokolu virszemes daļas, kāpnes un aukstu garāžu grīdas.
Veidņi, armatūra un piebraukšanas ceļi jāsagatavo pirms pasūtīšanas
Betona mašīnu uz būvlaukumu jāpasūta tikai tad, kad veidņi ir uzstādīti, armatūras sieti ir samontēti un sastatnes ir kārtībā. Arī piebraucamam ceļam jābūt izturīgam un tādam, pa kuru var braukt, jo betona mašīna sver līdz 32 tonnām. Tad betona mašīnai nebūs jāgaida un izpaliks dīkstāves izdevumi. Mašīnas bezmaksas apkalpošanas laiks ir 15 minūtes no atbraukšanas būvlaukumā. Ziemā veidņiem ir jābūt tīriem no sniega un ledus.
Ir vairākas metodes, kā betonu nogādāt līdz veidnim, taču sūknēšana ir visērtākā
Kopējo izmaksu ziņā betona iesūknēšana liešanas vietā var būt vislētākā, ja grib ietaupīt fiziskā darba apjomu un paātrināt iepildīšanu. To izmanto arī tad, ja ieliešanas vieta ir grūti pieejama.
Atkarībā no automašīnas tipa sūkņa mašīnas aizsniedz vertikālā virzienā līdz 40 metriem un horizontālā virzienā 50 -150 metrus.
Betons pasūtāms dienu pirms liešanas
Pasūtot betonu, tiek prasīta izmantojamā betona stipruma klase, konsistence un maksimālais pildvielu izmērs. Stiprības klase ir noteikta celtniecības projekta dokumentācijā. Pamatiem izmanto betonu ar maksimālo pildvielu izmēru līdz16 mm un ar konsistenci 2-3 sVB. Arī grīdas lējumiem vajadzētu izmantot betonu ar pēc iespējas lielu pildvielu izmēru, lai mazinātu betona rukumu un plaisāšanu.
Izvēloties betonu, vajadzētu ievērot dažus ieteikumus
Katrā konkrētajā gadījumā noteikti būtu jāprasa padoms projektētājam.
1.Stabveida pamatu pēdas daļa - B25 pildmateriāls max 16mm
2.Pamati - B 25 pildmateriāls max 16 mm
3.Ēkas cokols - sala izturīgs betons B 30 F100 W6 max pildmateiāla daļiņu izmērs 16 mm
4.Betona grīda - B 25 pildmateriāls max 8 mm vai 16 mm
5.Pārsegums - B 30 pildmateriāls max 16 mm
6.Sienas - B 25 pildmateriāls max 16 mm
7.Āra apstākļos esošas grīdas - B 30 F100 W6 pildmateriāls max 16 mm
Materiāls tapis sadarbībā ar SIA RUDUS LATVIJA.