building.lv skaitļos

Lietotāji online26
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Vislabākais ūdens – no dziļurbumiem : building.lv - par būvniecību Latvijā

Vislabākais ūdens – no dziļurbumiem

Vislabākais ūdens – no dziļurbumiem

Neapšaubāmi vislabākais ūdens iegūstams no dziļurbumiem jeb artēziskajām akām, kas parasti tiek veidotas vismaz 30 metru dziļumā. Ūdens atrodas dziļāk pazemē un ieslēgts starp diviem ūdens necaurlaidīgiem slāņiem. Latvijas uzņēmēju rīcībā ir tehnika, kas ļauj urbumus veidot līdz pat kilometra dziļumam.

autors: Vislabākais ūdens – no dziļurbumiem
Foto: Vislabākais ūdens – no dziļurbumiem; autors: Vislabākais ūdens – no dziļurbumiem
Neapšaubāmi vislabākais ūdens iegūstams no dziļurbumiem jeb artēziskajām akām, kas parasti tiek veidotas vismaz 30 metru dziļumā. Ūdens atrodas dziļāk pazemē un ieslēgts starp diviem ūdens necaurlaidīgiem slāņiem. Latvijas uzņēmēju rīcībā ir tehnika, kas ļauj urbumus veidot līdz pat kilometra dziļumam.

Urbumā tiek ievietota caurule, kuras diametrs ir aptuveni 15 cm, bet tajā nolaiž sūkni, filtru un citas vajadzīgās detaļas. Jārēķinās, ka šis ir visdārgākais ūdens ieguves veids, jo tikai urbšanas izmaksas būs 45 – 60 lati par metru, informē SIA "ATVV AKA" hidroģeologs Raimonds Egliņš. Ja padomju gados izmantoja tikai melnā metāla caurules, tad tagad var ievietot zemē nerūsējoša sakausējuma materiālus.

Tiesa, šāda caurule izmaksās aptuveni divas reizes dargāk, bet tā būs praktiski mūžīga. Melno cauruļu kalpošanas laiks pēc vecajiem standartiem bija 25 gadi, taču praktiski ir ilgāks. Dārdzības un izturības ziņā par zelta vidusceļu var uzskatīt plastmasas caurules, kas tiek izmantotas arvien biežāk. Arī sūkņa cena rēķināma vairākos simtos latu atkarībā no jaudas un akas dziļuma.

Jālieto filtri
Ja urbums ierīkots un ekspluatēts pareizi, tas ir pasargāts no piesārņošanas, taču nav ķīmiski tīrs. Tajā var būt izšķīdušas dažādas minerālvielas, kuru klātbūtne un koncentrācija atkarīga no iežu slāņiem, kuros ūdens atrodas. Dažkārt artēziskais ūdens satur pārāk daudz kaļķa vai dzelzs savienojumu, kas apgrūtina ūdens izmantošanu mājsaimniecībā.

Lai attīrītu piemaisījumus, jāuzstāda speciāli filtri. Tomēr jebkurā gadījumā ūdens vienmēr būs labāks par virszemē iegūto, kura attīrīšana ir daudz sarežģītāka. Jāpiebilst, ka artēziskajā akā iegūtā ūdens kvalitāte ar laiku tikai pieaug. Urbuma vietā dažu gadu laikā izveidojas neliels pazemes ezeriņš, un ūdens piemaisījumi tajā dabīgi nogulsnējas. Jāpiebilst, ka jau aptuveni 40 metru dziļumā pazemes ūdeņos mēdz būt augsts spiediens, tāpēc dažreiz ūdens var izplūst virspusē pat bez sūkņa.

Urbt drīkst tikai profesionāļi
Dziļurbumu ūdens ieguvei veic specializēti licencēti uzņēmumi ar profesionālu tehniku, pirms tam izdarot nepieciešamo grunts izpēti. Ja aka vairs netiek izmantota, to likvidē - urbumu aiztaisa ar treknu mālu vai cementu. Likvidēšanu, tāpat kā ierīkošanu, drīkst veikt tikai specializēti uzņēmumi. Atšķirībā no seklajiem urbumiem un akām, artēzisko ūdeni nevar saņemt par velti - tā ir nacionālā bagātība, kuras lietošana ir reglamentēta.

Ja urbums dziļāks par 20 metriem, par ūdeni jāmaksā dabas resursu nodoklis. Tāpat kā pilsētas ūdensvadam, artēziskajai akai ir skaitītājs. Artēziskajām akām tiek noteikta arī sanitārā aizsardzības zona, kurā tiek stingri ierobežota saimnieciskā darbība.

Izveidojot dziļurbumu, iespējams piekļūt neierobežoti lieliem ūdens krājumiem. Tāpēc nebūs jāuztraucas par to, ka sausākās vasarās tas var izsīkt. Tāpat iespējams veidot ļoti plašu pieslēgumu tīklu daudzām mājām. Latvijā ir pilsētas, kurās artēziskās akas izmanto arī centralizētai ūdensapgādei. Piemēram, Ogrē virszemes ūdeni neizmanto vispār – pilsēta pārtiek no 43 artēziskajām akām.

Jāpiebilst, ka urbuma vietas noteikšanai nepieciešama speciāla ģeoloģiskā izpēte. Ar rīkstnieka pakalpojumiem nebūs līdzēts, jo viņi var atrast āderu krustpunktus tikai salīdzinoši nelielā dziļumā. Gandrīz visu Latviju aptver samērā blīvs dziļurbumu tīkls, un par tiem arhīvos ir atrodamas precīzas ziņas. Tāpēc, gatavojot projektu jaunai akai, urbšanas firma sameklē ziņas par tuvākajiem urbumiem visapkārt izraudzītajai vietai un pēc šiem datiem nosaka nepieciešamo urbuma dziļumu.

Artēziskas akas priekšrocības
* Praktiski neizsīkstoši ūdens krājumi.
* Ūdens ir tīrāks, tam ir pastāvīga temperatūra.
* Ūdens ieguve nav atkarīga no sezonas.
* Pietiekami liels spiediens, lai varētu funkcionēt visas mājsaimniecībā izmantojamās ierīces, kurām vajadzīgs ūdens. Iepējams pieslēgt arī vairākas mājas.

Artēziskās akas trūkumi
* Salīdzinoši augstas ierīkošanas izmaksas.
* Sarežģīta ierīkošana.
* Ūdenim iespējami nevēlami minerālvielu piemaisījumi.
Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.