Vistuvākajā nākotnē "intelektuāli" būs arī logi
Līdz aizvadītā gadsimta 80. gadu vidum pastāvēja uzskats, ka logs kā ēkas norobežojošā konstrukcija, skaitījās pats vājākais elements un tā parametru optimizācijas iespējas aprobežojās ar siltumvadīšanas pretestības un saulaizsardzības lielumu rādītāju korekcijām.
Foto: Vistuvākajā nākotnē "intelektuāli" būs arī logi; autors: Vistuvākajā nākotnē "intelektuāli" būs arī logiLīdz aizvadītā gadsimta 80. gadu vidum pastāvēja uzskats, ka logs kā ēkas norobežojošā konstrukcija, skaitījās pats vājākais elements un tā parametru optimizācijas iespējas aprobežojās ar siltumvadīšanas pretestības un saulaizsardzības lielumu rādītāju korekcijām.
Savukārt, mūsdienās logi tiek uzskatīti ne tikai par ēkas inženierijas un arhitektūras elementiem, bet arī par augstākā līmēna ēkas klimata sistēmas "dzīvajiem" elementiem, kas reaģē uz apkārtējās vides apstākļu maiņu. Tuvākā nākotnē logi būs bioarhitektūras svarīgākais elements, kas saules, vēja, gaisa u.c. enerģiju palīdzēs izmantot racionāli – ēkā esošo cilvēku vajadzībām. Jaunās logu iespējas pašreiz ir zināmas tikai šauram speciālistu lokam, kas nodarbojas ar to īpašību, parametru un raksturu dažādu kombināciju izpēti.
Šobrīd jau pietiekami liels skaits stiklojuma jauno tehnoloģiju, kas ņem vērā galveno "zaļās"arhitektūras principu – harmonija ar dabu, vēl ir izstrādes stadijā. Šis princips realizējas galvenokārt uz ēku daudzfunkcionālā stiklojuma rēķina
Intelektuālie logi – būtisks nākotnes ēkas inženiertehnisko sistēmu komponents
Ideāla loga optiskām īpašībām jāmainās saskaņā ar klimata izmaiņām vai to cilvēku vēlmi, kuri atrodas ēkā. Zinātnieki pastiprināti strādā pie jaunās paaudzes "intelektuālo logu" stiklošanas tehnoloģijas izveides. Pēc daudzu gadu pētījumiem, tika izstrādāti un vairāku veidu intelektuālo logu tipi, kuru masveida nonākšana Eiropas un pasaules tirgū gaidāma tuvāko 2-4 gadu laikā.
Šobrīd jaunizstrādātās tehnoloģijas tiek aprobētas praksē: vairākās pasaules valstīs tiek veikta metodiska ilgtermiņa izpēte, kuras mērķis ir noteikt tā dēvēto intelektuālo logu sistēmu Lai izdarītu pareizo izvēli, arhitektam, pasūtītājam vai darbuzņēmējam ir jāsaprot jaunie risinājumi tieši tāpat kā jau esošo logu izgatavošanas tehnoloģiju.
Pasīvās un aktīvās intelektuālo logu sistēmas
Izšķir divus galvenos intelektuālo logu veidus – pasīvās iekārtas, kas neatkarīgi reaģē uz vides apstākļiem, tādiem kā apgaismojuma līmeņa vai temperatūras svārstības, un aktīvās iekārtas, kuras var regulēt, vadoties pēc individuāliem iekštelpu komforta nosacījumiem (ēkā strādājošo vai dzīvojošo cilvēku subjektīvām iekštelpu vides komforta prasībām) vai apkures sistēmas, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas agregātu uzstādījumiem. Visizplatītākās pasīvās iekārtas ir fotohromās un termohromās; pie aktīvām iekārtām pieskaitāms šķidro kristālu stiklojums ar dispersajām daļiņām un elektrohromais stiklojums.
Foto: Vistuvākajā nākotnē "intelektuāli" būs arī logi; autors: Vistuvākajā nākotnē "intelektuāli" būs arī logiTermohromie un fotohromie klājumi
Termohromo iekārtu caurspīdīguma izmaiņas ietekmē temperatūra. Pašreiz izstrādājamie materiāli ir gēla slāņi starp stikla un plastikāta loksnēm, kas no caurspīdīgas stadijas zemā temperatūrā, pāriet baltā, duļķainā, reflektējošā stāvoklī temperatūrai paaugstinoties. Galīgā stāvoklī tādi logi kļūst necaurspīdīgi.
Šie logi pilnīgi var atslēgt dienas apgaismojumu, ja slodze kondicionēšanas sistēmai paliek lielāka par aprēķināto. Termohromās iekārtas var būt ļoti noderīgas, lai novērstu telpu pārkaršanu. Stikls zināmā temperatūrā, ko fiksē jūtīgs termoelements, kas funkcionē atkarībā no saules starojuma intensitātes, kā arī no āra un iekštelpu temperatūras, regulē saules gaismas ieplūdes daudzumu telpās.
Termohromie klājumi ir ļoti piemēroti jumtu stiklojumam, jo nelielais caurspīdīgums neradīs papildus problēmas, kas varētu būt logiem. Tādi logi var tikt piegādāti ar uzstādītu temperatūras pārslēguma stāvokli, kam jābūt precīzi izskaitļotam lietošanai tieši konkrētā objektā. Tāda veida stiklojuma paraugi jau ir izmēģināti, bet pagaidām sērijveidā vēl netiek ražoti.
Fotohromie materiāli maina savu caurredzamību atkarībā no gaismas intensitātes. Fotohromos materiālus, kas mainās no dzidra stāvokļa istabas apgaismojumā uz aptumšotu spilgtā āra gaismā, izmanto saulesbriļļu pagatavošanai.
Kontrolei, caurlaižot tieši tik daudz dienas gaismu, cik nepieciešams apgaismojumam, aizturot spilgto gaismu, kas izraisa acu sasprindzināšanu un pārslogo gaisa kondicionēšanas sistēmu. Nelielas iekārtas jau ražo sērijveidā, bet lieli un droši, ekonomiski izdevīgi, tāda veida stikli pagaidām netiek ražoti.
Turpinājums sekos.