Vistuvākajā nākotnē "intelektuāli" būs arī logi. Turpinājums
Šķidro kristālu tehnoloģijas, ko izmanto rokas pulksteņos, modernizēts variants tagad ir ieguvis jaunu pielietojumu – kā tonētie stikli. Ļoti plāns šķidro kristālu slānis tiek iestrādāts pēc sendviča principa: uz plānas plēves starp diviem caurspīdīgiem, elektrību vadošiem materiāliem. Visu šo sistēmu laminē starp divām stikla plāksnēm.
Foto: Vistuvākajā nākotnē "intelektuāli" būs arī logi. Turpinājums; autors: Vistuvākajā nākotnē "intelektuāli" būs arī logi. TurpinājumsŠķidro kristālu stiklojums
Šķidro kristālu tehnoloģijas, ko izmanto rokas pulksteņos, modernizēts variants tagad ir ieguvis jaunu pielietojumu – kā tonētie stikli. Ļoti plāns šķidro kristālu slānis tiek iestrādāts pēc sendviča principa: uz plānas plēves starp diviem caurspīdīgiem, elektrību vadošiem materiāliem. Visu šo sistēmu laminē starp divām stikla plāksnēm. Ja ir atslēgta enerģijas padeve, kristāli izvietojas haotiski. Tie izkliedē saules gaismu, stikls izskatās tonēts un ir faktiski necaurredzams, bet siltuma caurlaidība no saules stariem paliek augsta.
Ieslēdzot enerģijas padevi, nepilnas sekundes laikā stikls paliek pilnīgi caurspīdīgs, nodrošinot skaidru redzamību no abām stikla pusēm. Lielākai daļai tādu iekārtu paredzēti tikai divi stāvokļi, caurspīdīgs un tonēts. Lai saglabātu caurspīdīgo variantu, jābūt nepārtrauktai strāvas padevei. Šāda tehnoloģija ierobežo šķidro kristālu stiklojuma izmantošanu arhitektūrā. Tā prasa nepārtrauktu strāvas padevi no mājas standarta rozetes un ir diezgan dārga, bet var būt lietderīga, ja grib izvairīties no svešu acu skatieniem vai tiešas saules gaismas.
Disperso daļiņu stiklojums
Šis stiklojuma veids ir analogs šķidro kristālu stiklojumam. Caurspīdīga plēve ar strāvas padevi ir kontaktā ar plānu šķidruma kārtu, kurā ir milzīgs skaits mikroskopisku peldošu daļiņu. Ja strāvas padeve nav, daļiņas ir haotiskā stāvoklī un daļēji bloķē gaismu un redzamību. Caurspīdīgie elektrību vadošie materiāli ļauj iedarboties uz daļiņām, tās sakārtojot un nodrošinot lielāku caurspīdīgumu.
Disperso daļiņu stiklojums, atšķirībā no šķidro kristālu stiklojuma, kam ir tikai divi galējie stāvokļi, var būt arī daļēji caurredzams.
Šī tehnoloģija pagaidām ir ļoti dārga un pārdošanā netiek piedāvāta.
Foto: Vistuvākajā nākotnē "intelektuāli" būs arī logi. Turpinājums; autors: Vistuvākajā nākotnē "intelektuāli" būs arī logi. TurpinājumsElektrohromais stiklojums
Intelektuālo logu tehnoloģijas pamatā 21. gadsimtā daudzsološāki ir stiklojumi ar elektrohoma pārklājumiem.
Elektrohromie klājumi stikla gaismas caurlaidību maina plūstoši, apmēram no 5 līdz 70 % septiņās minūtēs.
Stāvokļu pārslēgšanai nepieciešama 1-2 V sprieguma līdzstrāva, tāpēc strāvas padeves un pievadu izmaksas nebūs dārgas. Sprieguma atslēgšana aptur elektrohomo procesu, fiksējot logu gaismas caurlaidību. Mainot strāvas virzienu, logu raksturojums atgriežas iepriekšējā stāvoklī. Šim atgriezeniskajam procesam var būt tūkstošiem ciklu visā logu kalpošanas laikā.
Pētījumi elektrohromo pārklājumu jomā notiek jau vairāk kā 20 gadus visā pasaulē: tiek izstrādāti un demonstrēti visdažādākie šāda stiklojuma tipa modeļi. Elektrohromo logu prototipi uzstādīti daudzās ēkās Japānā, Eiropā un ASV. Jau miljoniem nelielus elektrohomos spoguļus izmanto kā atpakaļskata spoguļus vieglajās un smagajās automašīnās. Notiek pētniecības darbs ar elektrohromo stiklu paraugiem izmantošanai automašīnu jumtu lūkās. Pirms šādu lūku nonākšanai sērijveida ražošanā, tām jāiztur vesela rinda pārbaudījumu, kas apstiprinātu to ilgtermiņa izturību.