Zāles pļāvējs – palīgs dārzā
Mūsdienās ikviens kārtīgs saimnieks neiztiek bez zāles pļāvēja

Foto: Zāles pļāvējs – palīgs dārzā; autors: Zāles pļāvējs – palīgs dārzāMūsdienās ikviens kārtīgs saimnieks neiztiek bez zāles pļāvēja. Ap jebkuru būvi vai ēku, kur aug zāle, vajadzīga regulāra zāles appļaušana un apkārtnes uzkopšana. Elektriskie vai benzīna, ar zāles savācēju vai bez tā – zāles pļāvēju izvēle ir diezgan liela. Turklāt katram dārzam svarīgi izvēlēties savus dārza piederumus – vai nu tas būtu zāles pļāvējs, trimeris vai varbūt zāles šķēres. Jebkurā gadījumā - svarīgs ir speciālista padoms.
Daudz un dažādi
Zāles pļāvējus pēc barošanas avota izvēles var iedalīt vairākos veidos – elektriskie, pļāvēji ar benzīna dzinēju, mehāniskie jeb stumjamie, mauriņa traktori un trimeri.
Elektriskie zāles pļāvēji vairāk domāti mazāku teritoriju appļaušanai, jo to izmantošanai nepieciešams pieslēgt elektrību. Elektriskie zāles pļāvēji var būt ar gaisa spilveniem vai bez tiem. Zāles pļāvēji uz gaisa spilvena ir piemēroti nogāžu un sarežģītas formas zālāju appļaušanai.
Benzīna zāles pļāvēji ir ērtāk vadāmi, tie ir apmēram divreiz dārgāki par elektriskajiem. Tie ir arī visizplatītākie, jo atšķirībā no elektriskajiem tiem nav traucējoša vada. "Bet tas nenozīmē, ka pļāvēji ar benzīna dzinēju ir labāki. Jāatceras, ka tie ir arī smagāki. Katram zāles pļāvēja veidam ir sava specifiska lietošanas nozīme," stāsta veikala "NELSS Būvmateriāli" konsultants Andris Zaicevs.
Zāles appļaušanai tiek izmantoti arī trimeri. Tos jāiegādājas tad, ja nepieciešams pļaut zālāju nelīdzenās vietās, grāvju malās vai ap kokiem un krūmiem. Arī trimeri var būt gan elektriskie, gan benzīna. Dārgākajiem, ar benzīna motoru aprīkotajiem trimera modeļiem komplektā nāk zāģripa un metāla asmens, kas paredzēts cietu un biezu nezāļu pļaušanai. Krūmāju trimerim var pievienot papildus aprīkojumu – dzīvžoga apgriešanas-līdzināšanas ierīci un atstarotāja zāģi.
Pēc pļaušanas veida zāles pļāvējus iedala zāli savācošajos, zāli atstājošajos un mauriņu mulcējošajos. Zāli savācošajiem pļāvējiem ir pievienots plastmasas konteiners, kurā nopļautā zāle tiek savākta. Zāle no konteinera laiku pa laikam ir jāizber. Šādi zāles pļāvēji vairāk piemēroti mazām dārza platībām. Lielākām platībām piemērotāki zāli atstājošie vai mauriņu mulcējošie zāles pļāvēji. Pēdējais no tiem sasmalcina nopļauto zāli un tad izsēj to.
Zāles pļāvēji atšķiras arī pēc iedarbināšanas veida. Elektriskie zāles pļāvēji tiek iedarbināti vienkārši – nospiežot pogu. Lētākiem ar benzīna motoru aprīkotiem pļāvējiem jāpavelk rokas startera aukla, lai pļāvējs sāktu darboties. Savukārt dārgākiem elektriskā startera vietā ir mehānisks "Self-Starter" - pļāvējs tiek iedarbināts tāpat kā elektriskie pļāvēji – nospiežot pogu.