building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1691
Nozares raksti32878
Zāliena sēklu izvēle un zāliena sēšana : building.lv - par būvniecību Latvijā

Zāliena sēklu izvēle un zāliena sēšana

Zāliena sēklu izvēle un zāliena sēšana

Par zāliena funkcijām un kvalitāti jādomā arī sēklu izvēles brīdī. Atkarībā no tā, kam būs paredzēts zāliens, jāizvēlas atbilstošākās sēklas. Zāliena sēklas var iegādāties visos dārza preču un arī vairākos būvmateriālu veikalos. Ieteicams iepētīt visu uz iepakojuma esošo informāciju, lai saprastu konkrētā zāliena sēklu pielietojumu un īpašības.

autors: Zāliena sēklu izvēle un zāliena sēšana
Foto: Zāliena sēklu izvēle un zāliena sēšana; autors: Zāliena sēklu izvēle un zāliena sēšana
Zāliena sēklu izvēle

Par zāliena funkcijām un kvalitāti jādomā arī sēklu izvēles brīdī. Atkarībā no tā, kam būs paredzēts zāliens, jāizvēlas atbilstošākās sēklas. Zāliena sēklas var iegādāties visos dārza preču un arī vairākos būvmateriālu veikalos. Ieteicams iepētīt visu uz iepakojuma esošo informāciju, lai saprastu konkrētā zāliena sēklu pielietojumu un īpašības.

Šobrīd veikalos ir patiešām plašs sēklu sortiments, nopērkamas gan Latvijas, gan importētās sēklas. Kopumā par vieniem no populārākajiem tiek uzskatīti universālie zāliena sēklu maisījumi- tiem ir arī zemākās cenas, šie ir tradicionālākie un pazīstamākie zālieni, kas rotā lielāko daļu ēku. Ne mazāk pamanīti noteikti ir arī sporta zālieni, arī tiem ir piemērotas speciālas zāliena sēklas, no kurām augs īpaši izturīgs un stiprs zāliens, kas būs noturīgāks pret nobradāšanu, šeit var pieskaitīt arī vienu no dārgākajiem zālieniem- golfa laukumiem. Ja zāliens jāsēj specifiskākā augsnē, arī tam var atrast piemērotāku risinājumu, nopērkami piemēram zālieni ēnainām vietām, zālieni nabadzīgām, smilšainām augsnēm. Grūti pļaujamās vietās ieteicams lēni augošs zāliens, savukārt acu baudai piemērots ir krāšnākais no zālienu veidiem- ziedu pļavas sēklu maisījums, kas ir allaž krāšņs un ziedošs- tiesa, arī dārgākais no sēklu maisījumiem zālieniem.

Precīzu informāciju par katra zāliena sēklu iestrādi meklējiet uz iepakojuma, atšķirīgs ir, piemēram, ieteicamais melnzemes slānis zāliena sēšanai.

Katram zāliena veidam ir arī atšķirīgs ieteicamais melnzemes slāņa biezums. Universālajam zālienam, ko izmanto privātmāju dārziem ar vidēju slodzi un zālienam ēnainās vietās iesaka 20 cm biezu melnzemes slāni. Parkos un puķu pļavās nepieciešams 15 cm biezs melnzemes slānis, savukārt sporta laukumos un stadionos, lai nodrošinātu sportistu prasības, nepieciešams tikai 5 cm biezs melnzemes slānis.

Ar ko tad atšķiras dažādie zāliena sēklu veidi? Katram no tiem ir mazliet atšķirīgs sēklu maisījums, speciālisti informē, ka jo vairāk dažāda veida zālīšu sēklu ir maisījumā, jo izturīgāks būs mauriņš- labākajos maisījumos ir pat vairāki desmiti dažādu sēklu veidu. Zāliena maisījumu izgatavošana parasti ir precīzs darbs, tiek ievērotas noteiktas proporcijas, lai varētu panākt garantēto rezulātu.

Lai zākiens būtu vienmērīugs, viena lauka sēšanai neiesaka izmantot vairāku veidu sēklas, jo atšķirības var būt vizuāli pamanāmas.

Zāliena sēšana

Zāliena sēšanu var veikt ar speciālu tehniku vai ar rokām. Saprotams, ka lielām teritorijām ērtāk būs izmantot tehniku, bet nelielu piemājas teritoriju droši variet apsēt ar rokām, ievērojot dažus sēšanas ieteikumus.

Lai sējums būtu kupls un vienmērīgs, iesaka sēt divos virzienos- uz vienu lauka galu dodoties un sējot taisni, atpakaļ nākot perpendikulārā virzienā šķērsojot lauku. Lai sēklas netiktu izpūstas, jāsēj mierīgā bezvēja laikā. Uz visiem zāliena sēklu iepakojumiem ir norādīta izsējas norma (sēklu patēriņš uz noteikti platību) to jāievēro, lai panāktu labu rezultātu.

Konkrēta informācija meklējama uz sēklu iepakojuma, bet vidēji tiek uzskatīts, ka labākais sēklu iestrādes dziļums ir 1 cm- šāds dziļums nodrošina labākos apstākļūs sēklu vienmērīgai dīgšanai un sakņu sistēmas veidošanai. Dziļāk iestrādājot sēklas, izdīgs tikai spēcīgākās zāļu sugas.

Pēc sēšanas sēklas jāiestrādā zemē, jānoblietē. Nelielām teritorijām tiek izmantots vienkāršs darinājums- pie pēdām piesien dēlīšus un ar tiem nostaigā sējumu. Veikalos nopērkami arī speciāli ruļļi, kuros ieber/ielej šķidrumu un norullē teritoriju. Laistīt nepieciešams tikai, ja sēšana notiek sausā laikā, ja zeme ir mitra, speciāla laistīšana uzreiz nav nepieciešama.

Zāliena sēšana ieteicama pavasarī, kad ir beigušās salnas (parasti- aprīļa beigas, maija sākums) vai uz vasaras beigām (augusts, septembris). Sēklas uzdīkst līdz 3 nedēļu laikā, pirmā vārīgā zāliena pļaušana ieteicama 3-4 ndēļas pēc sēšanas.

Pirmajā gadā pēc sēšanas pret zālienu jāizturās īpaši uzmanīgi, jākontrolē, lai nerastos pārmērīga slodze. Pāris mēnešu laikā izveidojas neliela velēna un zāliens sāk izskatīties labi.


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.