Zaļais jumts ar bagātīgu augu buķeti - unikāls risinājums ar augstu pievienoto vērtību
Š.g. 1. septembrī svinīgā pasākumā tika atklāts Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs - tautā saukts par "Carand’ache" un ko drīzumā pārdēvēs par "Zeimuļi", kas ir īpašs ar savu atrašanās vietu blakus vēsturiskajam pilskalnam, kā arī savu "zaļo jumtu" - unikālu, bet sarežģītu konstrukciju pat Eiropas līmenī.
Projekta galvenais būvuzņēmējs RE&RE būvniecības darbus uzsāka 2010. gada vasarā, veicot vērienīgus arheoloģiskās izpētes darbus.Jaunā celtne izvietota līdzās Rēzeknes pilskalnam esošajā nogāzē, un viss būvniecības process notika cieši sadarbojoties ar Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas speciālistiem. Pirms būvniecības uzsākšanas tika veikta arheoloģiskā izpēte, kuras materiāli apkopoti 2 biezos sējumos. Unikāls ir ēkas jumtu virsējais slānis. Tā zaļā daļa ir kā paklājs, veidots no sukulentiem (laimiņiem) un graudzālēm, kas ļauj jumtam organiski iekļauties apkārtējā ekstensīvi koptā zāliena kopainā. "Zaļajā paklājā" ir izmantots plašs augu klāsts, kas ir sausumizturīgi, neprasa īpašas pūles kopšanā. Tādu augu kā "Sedum album", "Sedum cauticola", "Sedum reflexum", "Thymus serpyllum" u.c. kopums nodrošina krāsu un augstumu mainību. Lai arī "zaļo paklāju" nevajadzēs pļaut, pirmajos gados tas būs jāatbrīvo no nezālēm.
Zaļie jumti ir ne tikai estētiski pievilcīgi, ar savu krāšņumu bagātinot apkārtējo ainavu, tiem ir arī virkne dažādu priekšrocību - to izmantošana var samazināt siltuma zudumus un enerģijas patēriņu aukstajos gada periodos; samazināt dzesēšanas slodzi, lietus ūdens noteci, izolēt skaņu, "filtrēt" piesārņojumu no lietus u.c. Daudzās Eiropas valstīs un ASV zaļie jumti kā ilgtspējīgas būves kritērijs sniedz celtnēm arī papildu pievienoto finansiālo vērtību, paredzot arī atsevišķu nodokļu atvieglojumus, ja zaļais jumts ir vismaz 50% platībā. Lai arī šobrīd lielākais zaļo jumtu daudzums ir tieši ASV, daudzas no Eiropas valstīm sāk pastiprināti pievērst uzmanību šim unikālajam risinājumam.