building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi20039
Nozares ziņas33041
Ziedoša dobe visas vasaras garumā : building.lv - par būvniecību Latvijā

Ziedoša dobe visas vasaras garumā

Ziedoša dobe visas vasaras garumā

Konsultē K-rautas dārza ekspertes: Ieva Jarčenko un Zanda Zavadska

autors: Ziedoša dobe visas vasaras garumā
Foto: Ziedoša dobe visas vasaras garumā; autors: Ziedoša dobe visas vasaras garumā
Konsultē K-rautas dārza ekspertes: Ieva Jarčenko un Zanda Zavadska

Dārzs nav vāze, praktiski visi augi savā starpā sadzīvo un ir gatavi augt vienā dobē. Protams, ir daži izņēmumi, piemēram, bērzi nemīl, ja stāda kaut ko apakšā. Pie nesabiedriskajiem kokiem pieskaitāmas arī egles, kurām tāpat kā bērziem ir ļoti sekla un plata sakņu sistēma. Ja ļoti gribas izdaiļot platību zem eglēm un bērziem, var ziedošus stādus sastādīt kastēs – tas netraucēs koka saknēm.

Jāņem vērā, ka daži augiem ir agresīva sakņu sistēma, tie vai nu jāierobežo, vai arī jāstāda ar ievērojamu distanci. Agresīvas ir dārza gerānijas, krasta kaņepes un dažas graudzāles, piemēram, miskantes. Arī šķavu pelašķi, podagras gārsa, kazākas kadiķi mīl izplesties, tas jāparedz jau pašā sākumā.

Nav viens noteikts padoms, kā ierīkot dobes – tas ir gaumes jautājums. Augus var kombinēt pēc krāsām, garuma un lapu veida. Puķu dobes var izveidot tā, lai ziedētu visu vasaru – no agra pavasara, līdz vēlam rudenim.

Šī nemanāmā maiņa ir daiļdārzniecības pamatā – lai to panāktu augus vai nu stāda rindās, vai arī vienu otram virsū. Stādot rindās, izkārto augus pēc ziedēšanas agruma, ideālā variantā puķu dobē augi nomainās un pakāpeniski visiem pienāk ziedēšanas laiks. Agrās sīpolpuķes ir jāstāda ļoti sekli, tāpēc bieži daiļdārznieki dziļāk zemē dēsta citus augus. Piemēram, doronikas lapas veido puduri – sniegpulksteņi paliek apakšā –lielās lapas nosedz jau noziedējušos augus. Mainās arī ziemcietes un vasaras puķes – kad kaut kas nozied, stādam starpā vasaras augus un atkal ātri vien dobe ziedēs.

Saules apspīdēta dobe:

Ziedošie augi pārsvarā mīl sauli. Lai izveidotu brīnišķīgu dobi augus vislabāk stādīt pēc to garuma. Tālākajā dobes daļā – garākos, bet tuvāk – īsākos. Ja dobe atrodas dārza vidū un būs skatāma no abām pusēm, tad vislabāk veidot pjedestālu – vidū garākās un tad pakāpeniski uz abām malām – īsākas. Ziemciešu dobi ieteicams kombinēt ar vasaras puķēm, stādot rindās.

Garākie saules mīļi – skarbā saules actiņa (dzeltena), helēnija (sarkanbrūna), delfīnijas jeb bruņniekpieši (dažādās krāsās – baltas un visi zilivioletie toņi, pieejamas arī rozā). Nākamajā pakāpienā labi iederēsies flokši (dažādās krāsās – balti, sārti, violeti), peonijas, dārza gerānijas (jāņem vērā, ka dažas ir agresīvas), kurpītes (baltas un sārtas), sirdspuķes (vasarā pēc noziedēšanas nokalst, jāparedz kāds augs, kas piesegs – piemēram, kazbārdis). Alpu ziemasterītes, obrētes, ragainās vijolītes, atraitnītes (divgadīgas). Dobes priekšpusē var stādīt agrās pavasara puķītes- sniegpulkstenītes, krokusus, piena pulkstenītes, zilsniedzītes. Tās ātri noziedēs, starpā var iestādīt vasaras puķes, piemēram, samtenes vai krustaines, balzamīnes, kuras pēc tam nosedz atmirstošās sīko sīpolpuķu lapas – tās labāk piesegt, jo noraujot nākamajā gadā iespējams, ka tās neziedēs. Apsalušās viengadīgo puķu apliekas labāk nogriezt nevis izraut, lai netraumētu sīpolpuķu saknes, tad tās neziedēs tik krāšņi. Lipuārijas ar savām lielajām lapām lieliski spēj piesegt noziedējušos krokusus un tulpes.

Pie saules mīļiem ir arī doronikas, dienziedes – ledenes, begonijas, krustaines, lobēlijas (cerveida ir piemērotas dobēm), arī naktssveces. Kompozīcijās var ielikt arī rozes, kuras vēlas saules lutināšanu.


autors: Ziedoša dobe visas vasaras garumā
Foto: Ziedoša dobe visas vasaras garumā; autors: Ziedoša dobe visas vasaras garumā
Ēnas karalienes:

Ja vēlaties dobi ierīkot ēnainā vietā, varat izvēlēties samtenes, šīs puķes labi aug jebkur. Tām ir dažādas nokrāsas, šķirnes atšķiras arī pēc auguma un formas – principā var izveidot veselu puķudobi no samtenēm vien. Tās pieejamas no baltām līdz pat tumši šokolādes brūnām, toņu dažādība samtenēm ir neaptverama. Tieši dobēs var sēt samtenes, kliņģerītes, kreses – puķes, kas zied vēlu, bet ir ar īsu augšanas laiku – 40 līdz 60 dienās jau varēs raudzīties skaistos ziedos. Ziedēšanas laiks ir norādīts uz sēklu paciņām.

Pie ēnmīļiem pieskaitāmas arī astilbes, tās ir gan garas, gan īsas. Daļēji apēnojumu mīl prīmulas, hostas un laimiņas. Balzamīnes var stādīt arī ēnā, bet jārēķinās, ka bez saules augot, tās ziedēs mazāk krāšņi.


autors: Ziedoša dobe visas vasaras garumā
Foto: Ziedoša dobe visas vasaras garumā; autors: Ziedoša dobe visas vasaras garumā
Ziedēšanas secība:

Pašas pirmās zied sīkās sīpolpuķes – sniegpulsteņi, pienapulkstenītes, krokusi. Tagad zied muskares, narcises (kuras veiksmīgi var kombinēt ar flokšiem, stādot rindās – tādu piemēru var apskatīt pie mūsu Ministru kabineta), vēlāk zilsniedzītes, prīmulas, agrās peonijas, neaizmirstules, naktssveces, dažādu krāsu margrietiņas, delfīnijas, saulesactiņas, helēnijas, kurpītes un sīkziedu krizantēmas, kuras zied pašas pēdējās, līdz pat pirmajiem saliem.

Ir daži ilgi ziedoši augi, piemēram, ragainās vijolītes, kas zied visu vasaru un pieejamas dažādās krāsās.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.