Aicinām paust viedokli par Gazprom saistību priekšlikumiem Centrāleiropas un Austrumeiropas gāzes tirgiem
Eiropas Komisija (EK) aicina visas ieinteresētās personas paust viedokli par saistību priekšlikumu, ko "Gazprom" iesniedzis Komisijā, lai novērstu konkurences kropļojuma riskus Centrāleiropas un Austrumeiropas gāzes tirgos.
Ekonomikas ministrija šobrīd strādā pie Latvijas valsts viedokļa formulēšanas par Krievijas gāzes uzņēmuma "Gazprom" iesniegtajiem saistību priekšlikumiem, kuru plāno iesniegt Eiropas Komisijā. Tādēļ, aicinām visas ieinteresētās puses līdz š.g. 13.aprīlim sniegt viedokli par "Gazprom" saistību priekšlikumiem, rakstot Ekonomikas ministrijai uz e-pasta adresi pasts@em.gov.lv.
Detalizētāk ar Eiropas Komisijas dokumentiem un saistību priekšlikumu pilno tekstu var iepazīties šeit.
Ņemot vērā, ka vairākās Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs "Gazprom" ir galvenais gāzes piegādātājs, EK 2015.gada aprīlī vērsās ar iebildumiem pie "Gazprom". Savā paziņojumā EK pauda viedokli, ka "Gazprom" ir pārkāpis ES pretmonopola noteikumus, cenšoties sadalīt Centrāleiropas un Austrumeiropas gāzes tirgus.
Saistību paziņojumā "Gazprom" ir apņēmies novērst visus līgumiskos šķēršļus gāzes brīvai plūsmai Centrāleiropas un Austrumeiropas gāzes tirgos. Turklāt uzņēmums ir apņēmies īstenot aktīvus pasākumus šo tirgu labākas integrācijas panākšanai. Tāpat "Gazprom" ir apņēmies ieviest vairākas svarīgas izmaiņas līgumcenas pārskatīšanas klauzulā, lai minētajos gāzes tirgos nodrošinātu konkurētspējīgas cenas gāzei.
EK vērtējumā, "Gazprom" piedāvātās saistības novērš iepriekš minētās bažas konkurences jomā un ļaus labāk integrēt Centrāleiropas un Austrumeiropas gāzes tirgus, veicinot pārrobežu gāzes plūsmas, nodrošinot konkurētspējīgas gāzes cenas.
Pēc iepazīšanās ar dalībvalstu sniegtajiem viedokļiem, EK pieņems galīgo lēmumu par to, vai piedāvātie saistību priekšlikumi novērš bažas konkurences jomā. Tāpat EK var pieņemt lēmumu saistības "Gazprom" padarīt juridiski saistošas. Tādējādi gadījumā, ja uzņēmums šādas saistības neievēros, EK varēs tam noteikt sodu 10% apmērā no uzņēmuma apgrozījuma visā pasaulē.