building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1676
Nozares raksti32872
Aivars Kokins – būvnieks ar 40 gadu ilgu stāžu : building.lv - par būvniecību Latvijā

Aivars Kokins – būvnieks ar 40 gadu ilgu stāžu

Arī krīzes laikos iespējams satikt cilvēkus, kuru vadītais bizness joprojām uzskatāms par stabilu. Šobrīd Aivars Kokins vada būvniecības uzņēmumu Klempmers un dēli, taču amata iemaņu sākums meklējams vēsturiskajos padomju laikos.

Aivars Kokins – būvnieks ar 40 gadu ilgu stāžuArī krīzes laikos iespējams satikt cilvēkus, kuru vadītais bizness joprojām uzskatāms par stabilu. Šobrīd Aivars Kokins vada būvniecības uzņēmumu Klempmers un dēli, taču amata iemaņu sākums meklējams vēsturiskajos padomju laikos.

Saruna ar būvniecības uzņēmuma Klempmers un dēli īpašnieku un direktoru Aivaru Kokinu.

Vai pastāv veiksmīgas uzņēmējdarbības noslēpumi?

Laikam jau ne, jo noteikumi, kas jāievēro ir vispārzināmi un triviāli. Viens no tiem – nav vēlams aizņemties ar augstu riska pakāpi, otrs – piedod saviem parādniekiem un strādā tālāk. Uzņēmumu Klempmers un dēli dibināju 2001. gadā, tā attīstībā šo gadu laikā ir ieguldīta peļņa, tāpēc arī uzņēmumam nav nekādu kredītsaistību ar bankām. Trešais nosacījums – lai veiksmīgi vadītu būvniecības uzņēmumu, vadītājam faktiski ir jāmāk izdarīt jebkurš ar būvniecību saistīts darbs, turklāt kvalitatīvi. Pats sāku strādāt 16 gadu vecumā par skārdnieku, pēc tam apguvu daudz un dažādus ar būvniecību saistītus arodus. Tagad, ja nepieciešams, kopā ar saviem strādniekiem, varu ieklāt jumta segumu, mūrēt, izgatavot savās darbnīcās metāla detaļas, faktiski varu veikt jebkuru darbu. Esmu praktiķis, nevis teorētiķis un kabinetā mani var atrast ļoti reti, jo katram veselam vīrietim ir jāstrādā, nevis jādeldē galds vai krēsls. Ceturtais nosacījums – dotais vārds ir jātur. Ar šo jautājumu mūsu valstī ir ļoti lielas problēmas, taču kā pieredzējis uzņēmējs varu teikt – pildiet solījumus un tas atmaksāsies visos aspektos, arī finansiālajos.

Kā esmu novērojis, mūsdienās aktīvi tiek iznīcināta amatniecība, reti kurš no jauniešiem spēj uzrādīt labas iemaņas pat viena profesionāla aroda ietvaros. Līdz uzņēmuma dibināšanai pats strādāju kā amatnieks, veicot privātmāju būvniecību, sākot no pamatiem līdz pat jumtam; izstrādāju interjerus, montēju ventilācijas sistēmas renovējamos sabiedriskajos objektos; utt. Viens no iespaidīgākiem jaunībā veiktiem darbiem joprojām aplūkojams Rīgā Skolas ielā 13 tagadējās Igaunijas vēstniecības ēkā. Ja paceļ acis uz augšu, ēkas stūra augšējā daļā virs erkera redzams sīpolveidīgs kupols. To klāj 3600 ar rokām izgatavotas skārda lapiņas. Rūpīgs, skrupulozs darbs, par kuru joprojām man ir prieks. Nebija viegli strādāt 36 m augstumā. Lai atstātu vēstījumu nākamajām paaudzēm, ievietoju tukšā balzama pudelē informāciju par sevi un savu ģimeni un to, savukārt, ievietoju kupolā. Padomju laikā iegūtās zināšanas nav zemē metamas, bieži ir pat augstāka līmeņa kā pašreizējā profesionālā izglītība.

Vai Klempmers un dēli saviem klientiem var piedāvāt arī lielos apjomos visu to pašu, ko protat Jūs?

Mēs nodarbojamies ar privātmāju būvniecību, piedāvājot pilnu ciklu. Praktiski tas nozīmē, ka klients var veikt pasūtījumu un pēc atrunātā laika saņemt mājas atslēgas un sākt dzīvot pilnībā aprīkotos un noformētos apartamentos. Mums ir ļoti laba tehniskā bāze – ir savas metālapstrādes darbnīcas, galdniecība. Varam izstrādāt arī apzaļumošanas projektu, turklāt ar mākslīgajām ūdenskrātuvēm, apgaismojumu, dekoratīvo noformējumu. Esam būvējuši mājas, kurām klienti pasūtījuši pie mums ozolkoka dēļu grīdas, durvis un mēbeles – arī tās, saskaņā ar mūsu vai dizaineru skicēm esam izgatavojuši. Strādājam ar jebkuru ārējās vai iekšējās apdares materiālu, kas vien pieejams Latvijas tirgū. Latvijā pietiek resursu, lai lielu daļu no sadzīvē izmantotajām lietām nebūtu jāiepērk no anonīmiem ārzemju ražotājiem ar 300 procentu uzcenojumu, bet iegādātos tepat pie vietējiem meistariem.

Klempmers un dēli galvenokārt apkalpo privātos pasūtītājus māju būvniecības nišā, nodarbojas ar ventilācijas projektu izstrādi un montāžu kā apakšuzņēmējs sabiedriskos objektos – esam projektēšu un montējuši ventilācijas sistēmas lielajām RIMI noliktavām Deglava ielā Rīgā, Rīgas Valsts 1.ģimnāzijai, u.c., piedāvā arī māksliniecisku vai rūpniecisku metāla būvdetaļu izgatavošanu, piemēram, dūmvadus, kas top no Krievijas Ļipeckas rūpnīcas cinkotā metāla – tikpat kvalitatīvs materiāls kā Zviedrijas ražotājiem un par saprātīgu cenu, kaļam metāla sētas, veidojam dizaina elementus no metāla. Grūti pat iedomāties darba veidu, kuru mēs nevarētu piedāvāt. Lielākais šī brīža objekts mums ir Salaspils Luteriskā baznīcas būvniecība, kurai 2008. gada rudenī tika iemūrēts pamatakmens. Arī šajā objektā visus darbus, sākot no projekta izstrādes un beidzot ar jumta kori, veicam pašu spēkiem.

Mums katrs objekts ir individuāls, ar tipveida būvniecību nenodarbojamies. Piedāvājam arī īpašu pakalpojumu - zemes gabalus, kas pilnībā sagatavoti būvniecībai, tas nozīmē, tajos ir pievilktas visas nepieciešamās inženiertehniskās komunikācijas.

Kadri izšķirot visi - kāda ir situācija ar darbaspēku uzņēmumā Klempmers un dēli?

Reti, ļoti reti manā uzņēmumā parādās kāds jaunpienācējs. Kāpēc lai cilvēki izvēlētos strādāt citā uzņēmumā, ja tos apmierina situācija uzņēmumā Klempmers un dēli? Laika gaitā izveidojies stabils speciālistu loks, kas uzskata par pašsaprotamu manas augstās prasības attiecībā uz veikto darbu kvalitāti un termiņiem, arī pašiem viņiem ir šī iekšējā prasība, turklāt arī apmaksa ir adekvāta. Tas arī ir labu kadru noturēšanas un stabilitātes noslēpums. Ar saviem darbiniekiem sarunājos kā līdzīgs ar līdzīgu, viņi var uz mani paļauties, es varu paļauties uz viņiem.


Vai būvētajām ēkām novēršat arī defektus, ja tādi parādās ekspluatācijas procesā?

Defekti mūsu būvētajām ēkām neparādās. Noslēpums atkal ir pavisam vienkāršs – māja jāceļ saskaņā ar noteiktu tehnoloģiju un šī tehnoloģija ir precīzi jāievēro, piemēram, ja siltinājumam paredzēti 20 cm biezs siltumizolācijas slānis, tad tāds jāklāj, nevis mazāks. Tas pats attiecas uz jebkuru darbu – tas jāveic precīzi, nevis radoši. Radošs var būt projektēšanas un ideju skicēšanas process, kas pamazām tomēr izkristalizējas ļoti konkrētos ciparos. Celtniecības darbus drīkst veikt, ja gaisa temperatūra ir augstāk par + 4 grādiem vai arī , ja ir zemāka par – 5 grādiem. Starp -5 un +4 grādiem ir vislielākais relatīvais gaisa mitrums, kas nav vēlams būvniecības darbiem.

Hobiji? Kā aizpildāt brīvo laiku?

Brīvais laiks ir salīdzinoši maz. Iepriekšējā gadā brīvajā laikā pabeidzu privātās pirts būvniecību, šogad, ja situācija būs labvēlīga, sākšu atjaunot savu dzīvojamo māju, kas ir 400 gadu veca guļbūve. Jaunībā ir izbraukāta visa plašā PSRS teritorija, ir izbraukātas visas Latvijas upes pavasara palu laikā. Varētu teikt, ka ceļošana bija mans hobijs. Šobrīd gan sanāk to darīt mazāk, darba ir daudz, arī siltajās zemēs neesmu bijis ne reizi. Patīk šad tad izgatavot rotaslietas, ko iemācījos jaunībā, izmantojot neizilberu – tehnisko sudrabu, kas ir tikpat viegli apstrādājams kā mākslinieku izmantotais sudrabs.

Ko Jūs novēlētu būvniecībā strādājošiem?

Būtu labi, ja Latvijā būtu vairāk vidēja līmeņa uzņēmēji, tādi kā es, kas dod darbu mūsu pašu speciālistiem, tad arī nebūtu tik daudziem cilvēkiem jābrauc peļņas iespējas meklēt citur. Man darba netrūkst, šī situācija gan nav "nokritusi no gaisa", bet izveidota ar atbilstošu attieksmi un prasībām pret sevi un citiem.

Vairāk informācijas:

IK "Klempmers un dēli"
Salaspils nov., Salaspils, "Rozes" , LV-2121
Tālr. 26338704

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.