building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1659
Nozares raksti32865
Aizkraukles pusē būvniecība uz vietas nestāv : building.lv - par būvniecību Latvijā

Aizkraukles pusē būvniecība uz vietas nestāv

Aizkraukles pusē būvniecība uz vietas nestāv
Foto: Aizkraukles pusē būvniecība uz vietas nestāv

Ar šo rakstu turpmāk sadaļā "Mēneša cilvēks" aizsākam jaunu tēmu – intervijas ar pašvaldību būvvalžu vadītājiem no visas Latvijas. Kā pirmais sarunai šajā rubrikā piekrita Aizkraukles novada pašvaldības būvvaldes vadītājs – būvinspektors un Kokneses apvienotās pašvaldību būvvaldes vadītājs Jans Korols. Viņa pārraudzībā ir seši šī reģiona novadi.

Cik ilga ir Jūsu pieredze ar būvniecību saistītajos vadošajos amatos?
Esmu Aizkraukles rajona pašvaldības būvvaldes vadītājs – būvinspektors kopš 1997.gada, pēc rajona likvidācijas – Kokneses apvienotās pašvaldību būvvaldes vadītājs no 2010.gada un Aizkraukles novada pašvaldības būvvaldes vadītājs – būvinspektors no 2002.gada.

Kādi ir lielākie īstenotie projekti novadā Jūsu vadības laikā?
Šādu projektu ir daudz. Aizkraukles novadā lielākie objekti bija ASV korporācijas "Jeld –Wen" kokšķiedru plātņu rūpnīca (izmaksas 34,2 milj. Ls), Pļaviņu HES rekonstrukcija, renovācija un modernizācija (izmaksas 38 milj. Ls), SIA "Nelss" (patlaban SIA "AKZ") kokzāģētavas rekonstrukcija (izmaksas 25,2 milj. Ls), tirdzniecības centrs "IGA", Aizkraukles profesionālās vidusskolas un tās dienesta viesnīcas renovācija, apakšstacijas "Aizkraukle" rekonstrukcija kopā par 6 milj. Ls. Bērzu un Lāčplēša ielu rekonstrukcija 2 km garumā, slimnīcas un kultūras nama rekonstrukcijas.

Savukārt Kokneses novadā tas ir sporta centrs ar peldbaseinu, Koknesi šķērsojošā autoceļa rekonstrukcija ar 6 milj. Ls, notekūdeņu ietaišu rekonstrukcija, liellopu kompleksa jaunbūve "Jaunholandes", sauso celtniecības maisījumu ražotne "Baumit". Jaunjelgavas novadā – betona ražotne "Salenieki" ar 25000 m3/gadā un 1320 m3/dn betona un betona izstrādājumiem, granulu ražošanas cehs, veikta autoceļa P 76 Aizkraukle – Jēkabpils rekonstrukcija 24 km garumā. Skrīveru novadā – jauns sociālās aprūpes centrs un attīrīšanas ietaišu rekonstrukcija. Pļaviņu novadā - attīrīšanas ietaišu rekonstrukcija. Visiem novadiem ar ES fondu līdzekļu palīdzību sakārtoti ūdenssaimniecības projekti.

Kā Jūs šobrīd raksturotu būvniecības attīstību Jūsu reģionā?
Pie mums darbība notiek un būvniecība nav apsīkusi. Patlaban ar ES fondu līdzfinansējumu par 3,5 milj. Ls Aizkraukles novadā veic kvartālu pagalmu, brauktuvju un autostāvvietu renovāciju un tūlīt tiks uzsākta Spīdolas ielas rekonstrukcija. Pļaviņu HES veikta sliežu siju un balstu dzelzsbetona konstrukciju atjaunošana 200m garumā, pārseguma punktu rekonstrukcija un 330 kV elektroapgādes līnijas rekonstrukcija 5855 m garumā ar kopējām izmaksām 7,16 milj. Ls.

Jaunjelgavas novada Jaunjelgavas pilsētā tiek rekonstruētas četras ielas 3,97 km garumā. Pļaviņu novada Pļaviņu pilsētā tiek veikta aizsargdambja rekonstrukcija 2,6 km garumā. Par ES līdzekļiem Kokneses novadā tiek veikta divu liellopu fermu rekonstrukcija un divu koģenerācijas staciju būvniecība. Kokneses novadā notiek autoceļa E 22 posma autoceļa P 32 Viskāļi – Koknese 23,6 km rekonstrukcija. Par ES līdzekļiem tiek būvētas otras dzelzceļa sliedes no Skrīveriem līdz Krustpilij ar kopējām izmaksām 90 miljoni eiro.

Tiesa, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir samazinājusies privātmāju būvniecība. 2012.gadā pa 6 novadiem tika nodotas tikai 20 ģimenes mājas, tai skaitā 13 jaunbūves. Būvniecība par privātajiem līdzekļiem sākot no 2008.gada ir pakāpeniski samazinājusies un visi lielie objekti, izņemot AS "Latvijas Valsts meži" objektus, tiek būvēti, izmantojot ES līdzfinansējumu.

2012.gadā par AS "Latvijas Valsts meži" līdzekļiem uzbūvēti un nodoti ekspluatācijā desmit no jauna uzbūvēti vai rekonstruēti meža autoceļi ar kopējo garumu 49 km un septiņi meža meliorācijas sistēmas objekti ar kopējo platību 3552 ha. Noteikti jāpiemin, ka turpinās "Likteņdārza" būvniecība Kokneses novadā.

Būtiskākās problēmas, ar ko Jūs saskaraties savā ikdienas darbā.
Būtiskākās problēmas ir samērā daudz iesniegumu un sūdzību, kā arī mūsu valsts birokrātiskā sistēma. Būvinspektors lielāko darba laiku aizņemts ar sūdzību un iesniegumu izskatīšanu, pārbaudot tos uz vietas, atzinumu par būves pārbaudi rakstīšanu, informācijas sniegšanu pašvaldībām, statistikai, ekonomikas ministrijai un citiem.

2012.gadā būvvalde ir saņēmusi 37 iesniegumus un sūdzības. Faktiski būvinspektoram paliek maz laika, lai veiktu plānveida būvniecības pārbaudes. Uzskatu, ka būvniecības vietas pārbaude pirms būvatļaujas izsniegšanas un atzinuma rakstīšana sevišķi neko nedod lauku teritorijās. Tas ir aktuāli tikai lielās pilsētās.

Jūsu viedoklis par zemākās cenas principu – vai tas arī ietekmē projektu īstenošanu Jūsu novadā?
Saistībā ar zemākās cenas principu būvniecības iepirkumos Aizkraukles un Kokneses novadā pārtraukta 6 būvobjektu būvniecība un lauzti būvdarbu līgumi. Kamēr notiek jaunu konkursu organizēšana, būvobjektu pārņemšana, izpilddokumentācijas pārņemšana no iepriekšējā būvuzņēmēja, būvatļaujas pārreģistrēšana, paiet ļoti ilgs būvniecībai labvēlīgs laiks (pavasaris – rudens). Uzskatu, ka būvniecības iepirkumu konkursos priekšroka jādod saimnieciski izdevīgākajam piedāvājumam, nevis tam, kurš sola zemāko cenu.

Cik aktīvi ir Jūsu pārraugāmie novadi uz siltināšanas projektu īstenošanu?
Ēku siltināšana Aizkraukles novadā sākās jau 2009.gadā. Nosiltinātas bibliotēkas, ģimnāzijas, skolas ēkas un trīs daudzdzīvokļu mājas. Siltināšanas stadijā atrodas vēl trīs daudzdzīvokļu mājas un viena ražošanas ēka. Pārējos 5 novados nosiltinātas desmit ēkas un siltināšanas procesā atrodas vēl piecas ēkas. Ņemot vērā, ka fasādes siltināšanai pasūtītājam jāiesniedz būvvaldei tie paši dokumenti, kādi nepieciešami, lai saņemtu būvatļauju, manuprāt, būtu lietderīgi arī būvvaldei izsniegt būvatļauju par ēkas fasādes siltināšanu un pieņemt to ekspluatācijā atbilstoši noteikumiem par būvju pieņemšanu ekspluatācijā.

Jūsu komentārs par jauno Būvniecības likuma redakciju.
Jaunais būvniecības likums paplašina būvvaldes tiesības par patvaļīgas būvniecības novēršanu, precizē zemes un nekustamā īpašuma īpašnieku un būvniecības dalībnieku atbildību. Tas ir ļoti labi. Bet nav skaidrs, kas tas ir minimālā sastāva projekts un kā būs, ja vairs nebūs jāizsniedz plānošanas – arhitektūras uzdevums. Uzskatu, ka būvinspektoram pietiek darba kontrolēt būvniecības procesu. Ēkas vai tās daļas izmantošanu projektētajai funkcijai var kontrolēt pašvaldības nodokļu administratori.

Mazliet par sevi – kas ir Jūsu hobiji un kā atpūšaties no darba brīvajā laikā?
Man ļoti patīk mūzika un dziedāšana. Es spēlēju akordeonu un bajānu. Manai ģimenei pieder vasarnīca un dārzs, kur vasarā praktiski jāstrādā katru dienu. Esmu makšķernieks, īpaši ziemas periodā, jo vasarā tam neatliek laika. Patīk staigāt pa mežu un sēņot. Katru rītu es skrienu 1,5 km, pēc tam vingroju un mazgājos pilnīgi aukstā dušā.

Paldies par interviju!

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.