building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi13
Nozares raksti32748
Akmens drupinātāji pārvērš laukakmeņus par ceļu būves materiālu : building.lv - par būvniecību Latvijā

Akmens drupinātāji pārvērš laukakmeņus par ceļu būves materiālu

Akmens drupinātāji pārvērš laukakmeņus par ceļu būves materiālu

  Daudzās lauku saimniecībās grūtības rada slikta piebraucamo ceļu kvalitāte. Tāpat daudzviet lauku malās joprojām stāv veselas grēdas gadu gaitā sakrautu laukakmeņu un dažādu citu neliela izmēra akmeņu, kas nedod nekādu labumu, tikai aizņem vietu. Taču mūsdienās ir iespējams iegādāties vai, visizdevīgāk, iznomāt akmeņu drupinātājus. To izmantošana ļauj šos neizmantojamos akmeņus pārvērst šķembās, ko var izmantot kā vērtīgu ceļu būves materiālu.

 No granīta laukakmeņiem iegūst visvērtīgākās šķembas

Latvijā bieži sastopami laukakmeņi, kas sastāv no granīta. Sadrupinot šādus laukakmeņus, lauku saimniecības iedzīvotājs iegūst divus labumus – pirmkārt, atbrīvo vietu, ko akmeņu kaudze aizņēma, un, otrkārt, iegūst granīta šķembas, kas ir vērtīgs būvmateriāls. Tās var ļoti labi izmantot piebraucamo ceļu nostiprināšanā, tāpat arī betonēšanā un citos būvniecības darbos.

Granīta šķembām piemīt vairākas labas īpašības, kas to izmantošanā rada priekšrocības salīdzinājumā ar citiem materiāliem. Izmantojot tās ceļu segumu atjaunošanai un nostiprināšanai, granīta šķembas ļoti labi noblietējas (atšķirībā no oļiem vai tamlīdzīgiem materiāliem). To nodrošina šo šķembu šķautņainums, kādēļ tās labi saķeras un veido visnotaļ viendabīgu, cietu un stabilu virsmu. Otrkārt, granīta šķembas laiž cauri ūdeni, pastāvīgi filtrē to, tādēļ uz ceļiem, kas stiprināti ar granīta šķembām, neveidojas ūdens peļķes, kādas bieži sastopamas, ja tiek izmantots, piemēram, dolomīts. Treškārt, granīta šķembas ir vizuāli skaistas, krāsainas, jo arī paši granīta akmeņi izceļas ar bagātīgu krāsu gammu – sarkanu, melnu, gaišākiem toņiem. Un, visbeidzot, granīts ir viens no cietākajiem un izturīgākajiem akmeņiem, praktiski mūžīgs, un tā šķembas šīs īpašības saglabā.

Akmens drupinātāju noma – ātri, ērti un izdevīgi
Vislabākais risinājums, lai atbrīvotos no nevajadzīgiem akmeņiem un dažādiem citiem cietajiem materiāliem, ir akmens drupinātāju noma. Viens no uzņēmumiem, kas piedāvā iznomāt vai iegādāties akmeņu drupinātājus, ir SIA "Baltic Unique Solutions". Firma piedāvā iznomāt salīdzinoši nelielu akmens drupinātāju ar ražību līdz 20 tonnām stundā. Drupinātājs ir žokļu tipa, aprīkots ar 15 kW jaudas elektrodzinēju. Tas domāts ne pārāk lielu akmeņu pārstrādei, tā atveres lielums ir 20 x 40 cm, bet paša agregāta svars ir 3 tonnas. Ar šo drupinātāju var sadrupināt ne tikai akmeņus, bet arī būvgružus, vecus ķieģeļus u.c. būvniecības atkritumus. Šī drupinātāja priekšrocība slēpjas tajā apstāklī, ka tas ir paredzēts īpaši granīta drupināšanai. Tā kā granīts ir viens no cietākajiem un izturīgākajiem minerāliem, to sadrupināt spēj ne tuvu visi drupinātāji. Taču šis drupinātājs spēj tikt galā ar jebkādiem, pat viscietākajiem laukakmeņiem, savukārt šķembas, kas birst laukā no agregāta, ir ideālas kaut vai tūlītējai kaisīšanai uz ceļa, betonēšanai vai citiem darbiem.

Lielāku akmeņu gadījumā eksistē citi risinājumi – piemēram, vispirms lielākos var sašķelt mazākos fragmentos, vai arī izmantot lielākus drupinātājus ar lielāku "mutes" atvērumu. Taču jārēķinās, ka šādi drupinātāji ir ievērojami smagāki un attiecīgi grūtāk transportējami, un vairumā gadījumu šādu lielizmēra akmeņu parastās saimniecībās nav daudz. Turklāt šajā gadījumā eksistē cits variants – ir dzirdēts, ka lielizmēra akmeņus labprāt iepērkot ceļu uzturētāji, kuru rīcībā ir lielas jaudas drupinātāji ar attiecīga izmēra atverēm.

autors: Akmens drupinātāji pārvērš laukakmeņus par ceļu būves materiālu
Foto: Akmens drupinātāji pārvērš laukakmeņus par ceļu būves materiālu; autors: Akmens drupinātāji pārvērš laukakmeņus par ceļu būves materiālu

SIA "Baltic Unique Solutions" nepieciešamības gadījumā nodrošina arī drupinātāja piegādi. Šim nolūkam tiek lietota smagā mašīna ar manipulatoru, ar kuras palīdzību agregāts tiek aizvests un nolikts nepieciešamajā vietā. Ja gadījumā konkrētajā vietā nav pieejama pietiekami liela elektroenerģijas jauda, tiek piedāvāts iznomāt arī dīzeļģeneratoru. Visas tehnikas īre tiek rēķināta pa atsevišķām diennaktīm, bet transportēšanas izmaksas ir 0,50 €/km.

Drupinātājs spēj pārstrādāt līdz pat 20 tonnām akmeņu stundā
Ražotājs norāda, ka piedāvātā drupinātāja jauda sasniedz no 5 līdz 20 tonnām pārstrādājamo akmeņu stundā, taču realitātē šādu jaudu ir visai grūti nodrošināt, proti, "piebarot". Šāda ražība būs gadījumā, ja agregāts darbosies nepārtraukti, bez pauzēm, tomēr dzīvē visbiežāk akmeņus drupinātājā nogādā ar rokām. Tas ir vienkāršākais, bet reizē viens no efektīvākajiem drupinātāja "piebarošanas" veidiem. Protams, pastāv iespējas izmantot arī dažādu tehniku, piemēram, piekabes, frontālos iekrāvējus, speciālas piltuves u.c. ierīces, kas nodrošinātu dozētu akmeņu plūsmu un virzītu to nepieciešamajā virzienā.

Akmens drupinātāju sniegtās iespējas ļauj atbrīvoties no nevajadzīgiem akmeņiem, iegūstot vērtīgus, praktiski izmantojamus pārstrādes materiālus. Tādēļ to izmantošana kļūst arvien pieprasītāka. SIA "Baltic Unique Solutions" ir demonstrējuši savus akmens drupinātājus darbībā lauksaimniecības tehnikas izstādē Rāmavā, un ir iegūta ļoti liela atzinība. Cilvēki nāk un interesējas, jo – lai arī Rīgas tuvumā tas varbūt nav tik aktuāli, citos reģionos akmeņu aizvien ir ļoti daudz. Pat tikai vienkārši pabraucot tālāk no Rīgas, daudzviet lauku malās ir redzamas sakrautu akmeņu kaudzes, un tā ir tikai aisberga virsotne. Akmeņu drupinātājiem laukos darba ir ļoti daudz.

Papildu informāciju var iegūt:
SIA "Baltic Unique Solutions"
www.drupinatajs.lv
e-pasts: info@drupinatajs.lv
mob.tālr.: +371 26800400

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.