Aldara parks top par labiekārtotu, drošu un laikmetīgu rekreācijas teritoriju
Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments no 2016. gada īsteno Aldara parka pārbūves projektu, kur šobrīd noslēgumam tuvojas būvniecības darbu 1. un 2. kārta.
Projekta mērķis ir izveidot labiekārtotu, drošu un laikmetīgu rekreācijas teritoriju, atpūtas funkcijas integrējot esošajā ainaviskajā parka vidē, uzlabojot labiekārtojuma līmeni un izbūvējot infrastruktūras objektus, kā arī būtiski palielinot parka teritorijas izmantošanas intensitāti un daudzveidību.
Aldara parks ir viens no vecākajiem parkiem Rīgā, kas atrodas uz milzīgas kāpas, paaugstinājuma. Tas veidots 19.gs. beigās kā alus darītavas "Meža pils" (mūsdienās – A/S "Aldaris") īpašnieka sākotnēji slēgtais savrupmājas dārzs ar dīķi un mākslīgajām pilsdrupām. Tieši mākslīgās pilsdrupas, kas Latvijas ainavai tādā augstumā un stāvoklī ir liels retums, ainaviski akcentē vietas unikalitāti. Kopš 20.gs. sešdesmitajiem gadiem tās tika izmantotas kā alpīnistu treniņu un sacensību vieta, bet šobrīd degradētā stāvokļa un drošības apsvērumu dēļ tam vairs nav piemērotas. 20. gs. trīsdesmitajos gados parks tika pārbūvēts un izmantots valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa vajadzībām, bet pēc Otrā Pasaules kara kļuva par publiski pieejamu teritoriju.
Mūsdienās Aldara parks un mākslīgās pilsdrupas ir vietējas nozīmes aizsargājams kultūras piemineklis, kas ilgu laiku atradies degradētā stāvoklī, un galvenokārt izmantots kā Sarkandaugavas apkaimes iedzīvotāju tranzītzona, kā arī Rīgas 28. vidusskolas skolēnu ārtelpas aktivitātēm.
Uzsākot būvdarbus 2020. gadā, šobrīd projekta 1. kārtā ir izbūvēts jauns veloparks, kas apkaimes iedzīvotājiem dažādos aktīvas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Tāpat izbūvēti ūdensvada un kanalizācijas pievadi pie Gaujienas ielas un elektrības ievadi, kas savukārt atrisinās ilgus gadus aktuālo jautājumu par parka apgaismojumu dienas tumšajā laikā. Veloparka teritorija tiks aprīkota ar labiekārtojuma elementiem, jauniem apstādījumiem, padarot to ainaviski pievilcīgu, ērti un droši izmantojamu Sarkandaugavas un citu apkaimju iedzīvotājiem.
Savukārt projekta 2. kārtā tiek būvēta dārznieka māja un parka saimniecības zona, izbūvējot labierīcības parka apmeklētājiem, ģērbtuves parka apkalpojošajam personālam, tehnikas novietnes telpas un noliktavas. Galvenā ieeja dārznieka mājā paredzēta no Gaujienas ielas puses. Teritorijas labiekārtošanas darbu ietvaros paredzēta arī videonovērošanas ierīkošana.
Parka kopējam konceptam un iecerētajai vīzijai jo īpaši būtiska ir projekta 3. kārta. Tā paredz celiņu pārbūvi, mākslīgo pilsdrupu/torņa atjaunošanu, t.sk. skatu laukuma izbūvi, un pielāgošanu alpīnisma funkcijai, strūklakas izbūvi, bunkura pārbūvi amfiteātra izveidei, apgaismojuma un inženiertīklu izbūvi, apstādījumu atjaunošanu, bērnu rotaļu laukumu un aktīvās atpūtas laukumu izveidi. 3. kārtas darbu īstenošana atkarīga no finansējuma piesaistes iespējām.
Jau ziņots, ka 2016 .gadā departaments rīkoja metu konkursu, lai iegūtu veiksmīgāko pilsētbūvniecisko un labiekārtojuma risinājumu Aldara parka teritorijas attīstībai, ņemot vērā tā kultūrvēsturisko nozīmi un šīs zaļās teritorijas potenciālu apkaimes dzīvē, kā arī neapmierinošo stāvokli un iedzīvotāju pieaugošo interesi. Konkursa augstākās vietas ieguvējs pilnsabiedrība "Re-Arta" 2017. gada sākumā uzsāka parka pārbūves būvprojekta izstrādi un 2018. gadā vidū būvprojekts tika saskaņots Rīgas būvvaldē. Būvniecības darbi sākti 2020. gadā.