Andrejsalas spēkstacijā atgriežas izrāde "Partitūra ekosistēmai"
Tieši pirms gada Andrejsalas spēkstacijas klusumu pārtrauca režisora Viestura Meikšāna veidotā eksperimentālā teātra izrāde Partitūra ekosistēmai, kas ietilpa Starptautiskā Jaunā teātra festivāla Homo Alibi programmā. Ievērojot publikas interesi par šo izrādi, tā tiks uzvesta Andrejsalas spēkstacijā šā gada festivālā Homo Novus 3. un 4. septembrī pulksten 19.00.
Partitūra ekosistēmai ir izrāde-lekcija par evolūciju, kas atspoguļo šo ietilpīgo un sarežģīto procesu caur divu dažādu mākslinieku skaņu pasauli. Izrādes līdzautori un izpildītāji ir dabas jeb primitīvo skaņu mākslinieks Maksims Šenteļevs un komponists, akadēmiskās mūzikas interprets Jēkabs Nīmanis. Viņi atklāj, vai abu teorētiskajā un praktiskajā pieredzē ir kas kopīgs un vai ir iespējama skaņu telpas un mūzikas tuvināšanās. Vienā no galvenajām lomām – 1905. gadā uzbūvētās Andrejsalas spēkstacijas tvaika turbīna, kas kalpo gan kā izrādes scenogrāfija, gan – viens no skaņas avotiem. Grandiozo turbīnu iekustināt un ieskandināt palīdz Swedbank kora dziedātāji diriģenta Artūra Ancāna vadībā.
Izrādē izmantots fragments no Ginta Grūbes un Dāvja Sīmaņa filmas Pasaules skaņa (filmu studija Mistrus Media) un fotogrāfijas no a/s Latvenergo Enerģētikas muzeja krājuma, kā arī Enerģētikas muzeja krājuma priekšmets, industriālā mantojuma objekts ar šifru un numuru LEVM 15.
Pirms izrādēm, no pulksten 16.00, būs atvērtas apskatei AS Latvenergo Enerģētikas muzeja krātuves, kas atrodas Andrejostas ielā 8, līdzās senajai Andrejsalas spēkstacijai. Muzeja krājumā esošais dokumentārais un industriālais mantojums atspoguļo elektroenerģētikas attīstības vēsturi. Krātuvēs glabājas arī interesanta sadzīves elektroierīču kolekcija un klātienē var iepazīties ar fotogrāfa, kinooperatora Eduarda Krauca stikla plašu fotonegatīvu kolekciju Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936.-1940., kas 2009. gadā iekļauta UNESCO programmas Pasaules atmiņa Latvijas nacionālajā reģistrā.
Avots: www.andrejsala.lv