building.lv skaitļos

Lietotāji online19
Aktīvie uzņēmumi19916
Nozares ziņas33032
Apkures rēķinu samazināšanā palīdzēs inovatīvas sistēmas : building.lv - par būvniecību Latvijā

Apkures rēķinu samazināšanā palīdzēs inovatīvas sistēmas

Apkures rēķinu samazināšanā palīdzēs inovatīvas sistēmas

  Kopš brīža, kad tika paziņots par paaugstināto elektroenerģijas tarifu spēkā stāšanos, viena no biežāk apspriestajām tēmām nenoliedzami saistīta ar elektrības taupīšanu. Īpaši satraukušies cilvēki, kam mājās gandrīz viss "darbojas tikai ar elektrību", tostarp arī tie, kas izvēlējušies gāzes apkuri, jo gāzes katla funkcionēšanai nepieciešama elektrība. Turklāt no 1. jūlija paaugstināsies arī gāzes cena, līdz ar to kopējo ikmēneša rēķinu nomaksa būs nepatīkams brīdis ikvienam no mums.  

 

Labā ziņa ir tā, ka arī iekārtu ražotāji "nestāv uz vietas" un seko līdzi norisēm sabiedrisko pakalpojumu tirgū, cenu politikai un īsteno arvien jaunas idejas, lai galapatērētāji saņemtu ekonomiski izdevīgus un pietiekami efektīvus produktus. Piemēram, izvēloties inovatīvu apkures sistēmu, izdevumus par apkuri iespējams samazināt pat divas reizes. Šādu iekārtu piedāvā viens no vadošajiem Eiropa vismodernāko katlu un apkures sistēmas ražotājiem - vācu kompānija SOLVIS GmbH & Co KG. Šīs kompānijas produkciju Latvijā pārstāv un izplata SIA "Siltumsūkņu centrs". Minētā iekārta tiek darbināta ar saules enerģijas palīdzību un pagaidām ir vienīgais šāda veida piedāvājums Latvijā, tāpēc pelna īpašu ievērību.

Ar ko šī iekārta atšķiras no citām? Tradicionālās saules enerģiju izmantojošās kombinētās apkures sistēmas sastāv no atsevišķām sastāvdaļām – akumulācijas tvertnēm, saules kontūras sūkņu stacijām, katliem u.c. Tas nozīmē, ka tām jābūt salāgotām gan hidrauliski, gan ar vadības sistēmām. Bieži nav viegli pareizi salāgot visas sastāvdaļas, turklāt tās visas telpā aizņem daudz vietas. Vācu inženieriem izdevies šīs daudzās atsevišķās sistēmas apvienot vienā, radot unikālu produktu – sistēmu SolvisMax. Tas nav parasts apkures katls, bet gan kombinēta sistēma, kurā apvienoti: buferu uzkrājējs, kondensācijas gāzes katls, saules kolektori un karstā ūdens sagatavošanas mezgls.

Buferu uzkrājējs izmanto ūdens stratifikācijas parādību (atšķirīga temperatūra dažādos ūdens slāņos), ar kuras palīdzību ūdens, kas tiek piegādāts uzkrājējā, netiek samaisīts ar citiem temperatūras slāņiem, bet nonāk slānī ar līdzīgu ūdens temperatūru.

Uzkrājēja augšējā daļā, kur tiek sagatavots karstais ūdens, izvietots kondensācijas gāzes katla deglis. Turklāt gāzes deglis ieslēdzas tikai tad, kad ūdens temperatūra uzkrājēja augšējā daļā pazeminājusies līdz noteiktam līmenim. Sildīts tiek nevis viss uzkrājējā esošais ūdens tilpums, bet tikai augšējā daļa, tādējādi ļaujot samazināt ūdens sildīšanai nepieciešamās gāzes daudzumu un maksimāli izmantot saules enerģiju.

autors: Apkures rēķinu samazināšanā palīdzēs inovatīvas sistēmas
Foto: Apkures rēķinu samazināšanā palīdzēs inovatīvas sistēmas; autors: Apkures rēķinu samazināšanā palīdzēs inovatīvas sistēmas
Vēl viena SolvisMax sistēmas atšķirība no tradicionālajām solārās apkures sistēmām ir low-flow (zemas caurplūdes) saules kolektoru sistēmas izmantošana. Saules kontūra siltumnesēja caurplūdums ir no 8 līdz 12 l/ (h/kvm) nevis 40 l/(h/kvm). Šī priekšrocība nodrošina siltumnesēja uzsildīšanu līdz darba temperatūrai vienā cirkulācijas ciklā caur saules kolektoru. Jāatzīmē, ka, pateicoties sistēmas nelielajam apjomam, netiek izmantoti automātiskie atgaisotāji, kas nereti rada ekspluatācijas problēmas tradicionālajās solārās apkures sistēmās.

Īpaši jāatzīmē karstā ūdens sagatavošanas mezgls. Ūdens tiek uzsildīts tikai tajā brīdī, kad tas tiek patērēts. Līdz ar to tiek nodrošināta pilna aizsardzība pret veselībai kaitīgo baktēriju veidošanos.

Visa SolvisMax sistēma tiek vadīta no vienas vadības iekārtas SolvisControl. Tai ir skārienjūtīgs ekrāns un visas funkcijas un uzstādījumi ir viegli saprotami un uzstādāmi.

Aprēķini liecina, ka, salīdzinot ar iepriekšējās paaudzes gāzes apkures katliem (bez kondensācijas) gāzes ekonomija var sasnieg ap 50-60% gadā. Savukārt ieguldītās izmaksas sistēmas iegādē un uzstādīšanā atmaksāsies vidēji 5 – 8 gadu laikā.

Atgādināsim, ka saules enerģija ir lietderīgi izmantojama arī mūsu klimatiskajos apstākļos, ir vispārzināms fakts. Pētījumi liecina, ka solāro enerģiju Latvijā var izmantot līdz pat 1900 stundām gadā. Visaktīvākais izmantošanas periods mūsu platuma grādos ir no maija līdz septembrim.

Konsultēja Edgars Baltpurviņš, SIA "Siltumsūkņu centrs" projektu vadītājs

www.siltumsukni.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.