building.lv skaitļos

Lietotāji online49
Aktīvie uzņēmumi20063
Nozares ziņas33046
Aprīļa beigās noslēgsies mājsaimniecību pieteikšanās mikroģenerācijas neto uzskaites sistēmai : building.lv - par būvniecību Latvijā

Aprīļa beigās noslēgsies mājsaimniecību pieteikšanās mikroģenerācijas neto uzskaites sistēmai

Aprīļa beigās noslēgsies mājsaimniecību pieteikšanās mikroģenerācijas neto uzskaites sistēmai

Atbilstoši grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā mājsaimniecības elektroenerģijas neto uzskaites sistēmai var pievienoties līdz šī gada 30. aprīlim. No 1. maija, spēkā stājoties jaunajai – neto norēķinu sistēmai, – jauni dalībnieki neto uzskaites sistēmā vairs netiks uzņemti.

Interesentiem, kuri plāno pieteikties neto uzskaites sistēmai, AS "Sadales tīkls" atgādina savlaicīgi sagatavot nepieciešamo dokumentāciju un veikt ražošanas iekārtu uzstādīšanu, lai līdz aprīļa beigām no sadales sistēmas operatora saņemtu gala atļauju mikroģeneratora pieslēgšanai. Nākamajā dienā pēc atļaujas saņemšanas klients tiks reģistrēts dalībai uzskaites sistēmā.

Gala atļaujas saņemšanai jāveic vairāki soļi. Vispirms "Sadales tīklam" jāiesniedz pieteikums par mikroģeneratora pieslēgšanu un pēc uzstādīšanas atļaujas saņemšanas jāveic iekārtu uzstādīšana. Kad tas izdarīts, sadales operatoram jāiesniedz sertificēta speciālista parakstīts apliecinājums (invertora iestatījumu protokols), fotofiksācija un cita nepieciešamā dokumentācija, kas ļaus saņemt gala atļauju un sākt ražošanu. Visus dokumentus var iesniegt digitāli pašapkalpošanās portālā e-st.lv.

"Sadales tīkls" saņemtos dokumentus parasti izskata un gala atļauju mikroģeneratora pieslēgšanai izsniedz dažu darba dienu laikā, tomēr liela pieteikumu skaita gadījumā tam var būt nepieciešams ilgāks laiks. Tādēļ klienti aicināti veicamos darbus neatlikt uz pēdējo nedēļu, ņemot vērā, ka var būt nepieciešami arī precizējumi vai papildu informācija.

Dalība neto uzskaites sistēmā sniedz iespēju virtuāli "nodot" elektroenerģiju sadales tīklā kilovatstundu (kWh) veidā, lai neto gada ietvaros to izlietotu, kad nepieciešams: piemēram, vasarā saražoto, bet nepatērēto elektroenerģiju izmantot rudens un ziemas tumšajos mēnešos. Šī sistēma darbojas pēc principa "kWh pret kWh", sniedzot iespēju klientiem elektrotīklu izmantot kā virtuālu bateriju. Šajā sistēmā izveidoto uzkrājumu mājsaimniecības var izmantot tikai tajā pašā īpašumā, kur elektrība saražota.

Jāņem vērā, ka, mainoties elektrības lietotājam īpašumā (līgumu par elektrības piegādi ar tirgotāju noslēdz cita persona), uzskaites sistēmā iepriekš uzkrātās kWh tiek dzēstas. Tāpat jāņem vērā: ja elektrības lietotājs īpašumā mainīsies 1. maijā vai vēlāk, jaunais lietotājs vairs nevarēs pievienoties uzskaites sistēmai (arī ja iepriekš īpašumā tā bijusi spēkā). Savukārt, ja lietotājs tikai nomaina savu elektroenerģijas tirgotāju, dalība neto uzskaites sistēmā paliek spēkā un arī līdzšinējais kWh uzkrājums saglabājas.

Reģistrētie neto uzskaites sistēmas dalībnieki šo sistēmu varēs izmantot līdz 2029. gada 28. februārim, kas atbilstoši grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā ir tās beigu termiņš.

No 1. maija spēkā norēķinu sistēma; to administrēs elektroenerģijas tirgotāji

No 1. maija gan mājsaimniecības, gan uzņēmumi, kuri elektroenerģiju ražo pašpatēriņam, varēs pievienoties neto norēķinu sistēmai. Lai kļūtu par tās dalībnieku, klientam būs jāslēdz līgums ar izvēlēto elektroenerģijas tirgotāju, kurš atbilstoši noslēgtā līguma nosacījumiem šo sistēmu administrēs. Neto norēķinu ietvaros tirgotāji var veidot dažādus pakalpojumus, vienlaikus visiem tirgotājiem ir jānodrošina universālais neto norēķinu sistēmas pakalpojumus, kura nosacījumus reglamentē Ministru kabineta noteikumi Nr. 635 (Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi).

Neto norēķinu sistēma paredz atšķirīgas iespējas, salīdzinot ar uzskaites sistēmu, piemēram:

  • uzkrāto kWh vērtība tiek konvertēta eiro izteiksmē un sistēmu pārvalda klienta izvēlētais elektroenerģijas tirgotājs;
  • ģenerācijas iekārtas maksimālās jaudas slieksnis palielināts līdz vienam megavatam (uzskaites sistēmā iekārtas ražošanas jauda nevar pārsniegt 11,1 kW);
  • saražotās, bet tūlītēji neizmantotās elektroenerģijas uzkrājumu eiro izteiksmē klients var izmantot norēķiniem par elektroapgādi citos savos objektos (piemēram, vasarnīcā saražoto elektrību izmantot norēķiniem par elektroenerģijas piegādi dzīvoklī pilsētā).

Mājsaimniecības, kas pāries no neto uzskaites uz neto norēķinu sistēmu laikā no šī gada 1. maija līdz 2025. gada 28. februārim, varēs saņemt uzskaites sistēmā veiktā kWh uzkrājuma izmaksu naudā (atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 635 – ne vairāk kā 600 eiro pirms nodokļu nomaksas, tādēļ ir vērts apdomāt atbilstošāko pārejas brīdi). Jāņem vērā, ka pāriet no vienas sistēmas uz otru var tikai vienu reizi.

Detalizētāku informāciju par neto norēķinu sistēmas darbības principiem lietotāji var noskaidrot pie sava elektroenerģijas tirgotāja. Informācija par neto norēķinu veidiem pieejama arī Klimata un enerģētikas ministrijas informācijas resursos. Pamatinformācija atrodama arī www.sadalestikls.lv.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.