Apstiprināta nebanku kreditoru licencēšanas kārtība
Ar mērķi paaugstināt patērētāju aizsardzību kreditēšanas jomā, 2010.gada 28.oktobrī Saeima pieņēma grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas nosaka, ka no 2011.gada 1.novembra kreditēšanas pakalpojumu patērētājam drīkstēs sniegt tikai kapitālsabiedrība, kura saņēmusi speciālu atļauju (licenci) patērētājakreditēšanas pakalpojuma sniegšanai.
Šodien, 29.martā, Ministru kabinets apstiprināja Ekonomikas ministrijas sagatavoto Ministru kabineta noteikumu projektu, kas nosaka patērētāja kreditēšanas pakalpojuma sniegšanas licences izsniegšanas, pārreģistrācijas, anulēšanas, darbības apturēšanas kārtību, prasības, kādām jāatbilst kapitālsabiedrībai, lai tā varētu saņemt licenci, kā arī valsts nodevas apmēru un maksāšanas kārtību.
MK noteikumi paredz, ka licenci kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai izsniegs Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) uz vienu gadu ar iespēju to pārreģistrēt. Licence būs jānovieto pakalpojumu sniegšanas vietā patērētājam redzamā vietā vai jāpublicē mājas lapā, ja kapitālsabiedrība kreditēšanas pakalpojumu sniedz internetā (kā informācijas sabiedrības pakalpojumu).
Noteikumu projekts nosaka arī citas prasības, kas jāizpilda kapitālsabiedrībai licences saņemšanai – jābūt reģistrētai fizisko personu datu apstrādei atbilstoši Fizisko personu datu aizsardzības likumam, jāizstrādā patērētāja kreditēšanas pakalpojumu sniegšanas, patērētāja spējas atmaksāt kredītu izvērtēšanas un patērētāju sūdzību izskatīšanas iekšējās kārtības, nedrīkst būt nodokļu, nodevu vai citu obligāto maksājumu nokavējumi valsts budžetā, kā arī pašu kapitāls pārskata gada periodā nedrīkst būt mazāks par minimālo pamatkapitāla apmēru. Noteiktas prasības arī kapitālsabiedrības padomes un valdes locekļiem.
Tāpat projekts paredz ierobežojumu attiecībā uz licences saņemšanu kapitālsabiedrībām, kas nevar pierādīt pamatkapitālā ieguldīto līdzekļu legālu izcelsmi, lai mazinātu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas risku šajā sektorā. Kredītiestādēm šobrīd šāds ierobežojums jau ir noteikts Kredītiestāžu likumā un tā izpildi kontrolē Finanšu un kapitāla tirgus komisija.
Noteikumos paredzēti gadījumi, kad PTAC var licences darbību apturēt vai anulēt. Ja kapitālsabiedrībai licence ir anulēta, iesniegumu jaunas licences saņemšanai tā drīkst iesniegt ne agrāk kā trīs gadus pēc lēmuma pieņemšanas par licences anulēšanu dienas, izņemot, ja licence anulēta pēc pašas kapitālsabiedrības lūguma.
Projekts paredz valsts nodevu par licences izsniegšanu (50000 Ls) un pārreģistrāciju (10000 Ls) un to maksāšanas kārtību. Piedāvātais nodevu apmērs nodrošina tādu godprātīgu kapitālsabiedrību esamību kreditēšanas tirgū, kas savu darbību plāno ilgtermiņā, un līdz ar to arī kvalitatīvu un tiesību aktiem atbilstošu pakalpojumu sniegšanu patērētājam.
Plānots, ka MK noteikumu projekts stāsies spēkā š.g. 1.maijā, tādējādi nodrošinot pietiekamu laiku licenču izsniegšanai tiem kredītu devējiem, kas tās vēlēsies saņemt līdz 1.novembrim, kad kreditēšana bez attiecīgās licences būs aizliegta. Par komercdarbību bez speciālas atļaujas (licences) saņemšanas Latvijas Republikas tiesību aktos ir paredzēta gan administratīvā, gan kriminālatbildība.
Detalizēti ar MK noteikumu projektu "Kārtība, kādā izsniedz, pārreģistrē, aptur un anulē speciālo atļauju (licenci) patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai un maksā valsts nodevu par speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu un pārreģistrāciju, kā arī prasības kapitālsabiedrībai speciālās atļaujas (licences) saņemšanai" var iepazīties MK mājas lapā internetā –http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40204423&mode=mk&date=2011-03-29 .
Papildus noteikumu projektam, Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi un Ministru kabinets šodien apstiprināja likumprojektu "Grozījumi Komerclikuma spēkā stāšanās kārtības likumā". Likumprojekts paredz noteikt minimālā apmaksātā pamatkapitāla prasību Ls 300 000 apmērā komersantam, kas sniedz kreditēšanas pakalpojumu patērētājam.
Minimālā apmaksātā pamatkapitāla apmēra noteikšana veicinās ilgtermiņā stabila un patērētājiem uzticama nebanku kreditēšanas tirgus izveidi, aizsargājot patērētājus no kredītu devējiem, kuriem tirgū ir tikai īstermiņa darbības mērķi, no kredītu devēju maksātspējas pasliktināšanās, kas var rezultēties pret klientiem vērstā parādu piedziņā, nodrošinātu normatīvo aktu prasību ievērošanu attiecībā uz patērētāju kreditēšanu un datu aizsardzību, kā arī veicinātu kvalitatīvu pakalpojumu sniegšanu patērētājam.
Likumprojekts paredz noteikt termiņu, kurā kapitālsabiedrībām jānodrošina atbilstība minimālā pamatkapitāla prasībām. Lai dotu laiku šobrīd tirgū esošajām kapitālsabiedrībām pielāgot pamatkapitāla apmēru, pamatkapitāla prasība kapitālsabiedrībām jāizpilda uz pieteikuma licences saņemšanai iesniegšanas brīdi vai ne vēlāk kā līdz 2011.gada 1.novembrim.
Detalizēti ar likumprojektu "Grozījumi Komerclikuma spēkā stāšanās kārtības likumā" var iepazīties MK mājas lapā internetā –http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40210421&mode=mk&date=2011-03-29 .
Avots: www.em.gov.lv