apstrādes rūpniecībā saražotās produkcijas apjomi pieauga par 1,4 %
Pagājušā gada decembrī salīdzinājumā ar novembri apstrādes rūpniecībā saražotās produkcijas apjomi pieauga par 1,4 % (pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem), bet gada griezumā produkcijas apjomi praktiski saglabājās iepriekšējā gada decembra līmenī.
Arī kopumā 2014. gadā saražotās produkcijas apjomi bija tuvi iepriekšējā gada līmenim. Neraugoties uz tendencēm ārējos tirgos – lēnāku nekā gaidītu ekonomisko izaugsmi ES, kā arī vājo ekonomisko situāciju Krievijā, - ražošanas apjomi nozarē bija tikai par 0,3 % mazāki nekā 2013. gadā.
Aizvadītajā gadā tendences apstrādes rūpniecības apakšnozarēs bija ļoti dažādas.
Vienā no lielākajām apstrādes rūpniecības nozarēm – kokapstrādē - ražošanas apjomi stabili pieaug. Neraugoties uz nedaudz lēnāku izaugsmi gada pēdējos mēnešos, kopumā 2014. gadā nozares izlaide palielinājās par 6,9 %. Mēbeļu ražošanā produkcijas apjomi gada laikā pieauga par 9,4 %. Šajās nozarēs palielinājās gan eksporta apjomi, gan produkcijas pieprasījums iekšējā tirgū.
Straujākais ražošanas apjomu pieaugums 2014. gadā bija vērojams datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – pieaugums par 60 procentiem. Ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā produkcijas apjomi 2014. gadā pieauga par 11 procentiem. Mērenāka izaugsme aizvadītajā gadā bija vērojama elektrisko iekārtu ražošanā, poligrāfijā, gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošanā, nemetālisko minerālu izstrādājumu, kā arī mašīnu un iekārtu ražošanā.
Savukārt atsevišķām nozarēm dažādu faktoru ietekmē 2014. gads nebija tik veiksmīgs. Vienā no lielākajām apstrādes rūpniecības nozarēm – pārtikas rūpniecībā - 2014. gadā produkcijas apjomi bija par 1,6 % lielāki nekā pirms gada. Tomēr jāatzīmē, ka pēc sekmīga 1. pusgada, kopš gada otrās puses nozari ietekmē Krievijas noteiktais pārtikas importa embargo un gada pēdējos mēnešos ražošanas apjomi jau atpalika no iepriekšējā gada attiecīgā perioda līmeņa. Ražošanas apjomu samazinājums 2014. gadā bija vērojams arī dzērienu ražošanā, vieglajā rūpniecībā, farmācijā, papīra ražošanas nozarē, transportlīdzekļu ražošanā, iekārtu un ierīču remonta un uzstādīšanas nozarē. Metālapstrādes nozari ietekmēja AS "Liepājas metalurgs" dīkstāve.
Lielākā daļa no apstrādes rūpniecībā saražotās produkcijas tiek eksportēta, līdz ar to nozares izaugsme šogad būs cieši saistīta ar tendencēm ārējos tirgos – lēno ekonomikas izaugsmi ES un ekonomikas lejupslīdi Krievijā. Vienlaikus sagaidāms, ka apakšnozarēs, kuras auga 2014. gadā, izaugsme saglabāsies arī 2015. gadā. Savu darbību šogad atjaunos AS "KVV Liepājas metalurgs", kas pozitīvi ietekmēs kopējos apstrādes rūpniecības rādītājus.
Ekonomikas ministrijas viedokli sagatavoja
Jānis Salmiņš
Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta direktora vietnieks