Aptauja: 44% iedzīvotāju varētu uzlabot elektrodrošību virtuvē
44% Latvijas iedzīvotāju nav pārdomājuši vai varētu uzlabot elektroierīču novietojumu virtuvē, padarot telpu elektrodrošāku, liecina AS "Sadales tīkls" organizētā socioloģiskā aptauja "Elektrodrošības indekss". Turklāt to vidū 15% aptaujāto vispār nav pievērsuši uzmanību tam, vai elektrotehnikas izvietojums telpā ir elektrodrošs – piemēram, vai elektroiekārtas un vadi neatrodas bīstami tuvu ūdens vai karstuma avotiem.
Aptaujas dati rāda, ka vismazāk uzmanības šim aspektam pievērš jaunāki cilvēki – vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem elektrotehnikas izvietojumu virtuvē no elektrodrošības viedokļa nemaz nav pārdomājis katrs trešais (29%), bet vecuma grupā no 25 līdz 34 gadiem katrs piektais (20%). Savukārt, piemēram, vecuma grupā no 45 līdz 55 gadiem tie bijuši 15%, bet vecuma grupā no 55 līdz 63 gadiem – 11%.
"Gada izskaņa ir svētkiem piepildīta, kad arī aktīvāk rosāmies virtuvē, un jautājums par to, cik tā elektrodroša, kļūst vēl vairāk aktuāls. Iekārtojot virtuvi, ir viens galvenais elektrodrošības noteikums – novietot elektroierīces, vadus un rozetes drošā attālumā no ūdens un karstuma. Nevajadzētu darbināt virtuves kombainu vai tosteri tieši blakus izlietnei, kur elektroierīces mehānismam viegli var piekļūt ūdens. Tāpat elektroierīces jātur un jāizmanto arī drošā attālumā no plīts un citiem uguns, karstuma avotiem. Ja virtuvē izmantojam pagarinātājus, svarīgi piedomāt arī par to atrašanās vietu. Diemžēl ir redzēts, ka pagarinātāju novieto teju izlietnes malā, jo īpaši mazās virtuvēs, kur ir maz vietas. Un, protams, pagarinātāju nevajadzētu izmantot lielas jaudas ierīču darbināšanai – tāda ir, piemēram, trauku mazgājamā mašīna, elektriskā tējkanna, cepeškrāsns u.c. Lieljaudas iekārtas jāpieslēdz atsevišķai sienas rozetei," saka "Sadales tīkla" Mācību centra elektrodrošības eksperts Artūrs Šmats.
Papildus vienmēr jāpārliecinās, ka izmantojamās iekārtas ir darba kārtībā – vai tām nav vada izolācijas vai citi bojājumi. Ja vads ar bojātu izolāciju nonāks saskarsmē ar ūdeni brīdī, kad elektroiekārta pieslēgta spriegumam, īssavienojuma vai elektrotraumas gūšanas risks būs ļoti augsts.
Lai vēl vairāk parūpētos par elektrodrošību mājoklī, ir vērts apdomāt un ar kvalificētu elektrospeciālistu pakonsultēties arī par strāvas noplūdes automātslēdžu uzstādīšanu virtuvei un vannas istabai – divām telpām, kas mitruma dēļ ir ar paaugstinātu elektrobīstamību. Atšķirībā no klasiskajiem drošības slēdžiem (sarunvalodā bieži saukti par "korķiem"), kas nostrādā, kad tiek konstatēta iekšējā elektrotīkla pārslodze vai radies īssavienojums, strāvas noplūdes automātslēdzis reaģē jau brīdī, kad fiksē nelielu elektriskās strāvas noplūdi, automātiski atslēdzot sprieguma padevi visam īpašumam vai konkrētām telpu grupām. Tādējādi mājokļa iemītnieki tiek pasargāti no potenciālām elektrotraumām vai īpašuma bojājumiem.
AS "Sadales tīkls" aptauja "Elektrodrošības indekss" ir ikgadēja aptauja, kas ataino sabiedrības elektropratību. Tā veikta tiešsaistē 2022. gada nogalē sadarbībā ar pētījumu centru "Norstat". Aptaujā piedalījušies 1006 respondenti – Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem.