Aptauja: Ceturtā daļa mājokļa pircēju nav gatavi gaidīt uz dzīvokli jaunajā projektā
Gaidot dzīvokļu rezervācijas jaunajos projektos, vairums jeb 54 % nekustamā īpašuma pircēju gatavi savu nākamo mājokli gaidīt līdz sešiem vai 12 mēnešiem, savukārt 23 % nav gatavi gaidīt vispār un pēc pirkuma izdarīšanas vēlas ievākties miteklī uzreiz, liecina bankas "Citadele" veiktā Baltijas iedzīvotāju aptauja.
Lielākā daļa nekustamā īpašuma pircēju Latvijā savu mājokli vēlētos iegūt īpašumā viena gada laikā - aptuveni katrs trešais jeb 29 % dzīvokli jaunajā projektā ir gatavi gaidīt līdz 12 mēnešiem, kamēr katrs ceturtais kā pieņemamu gaidīšanas laiku min termiņu līdz pusgadam.
Arī Lietuvā un Igaunijā visbiežāk, proti, 28 % gadījumu iedzīvotāji kā pieņemamu gaidīšanas laiku uz dzīvokli jaunajā projektā atzīmējuši periodu līdz 12 mēnešiem, liecina aptaujas rezultāti.
Gaidīt nav gatavi un dzīvokli iegādāties uzreiz vēlas 23 % respondentu Latvijā, un visbiežāk šāda atbilde reģistrēta vīriešiem, kuri ir 30 – 39 gadus veci un kuru mājsaimniecība sastāv no četrām līdz piecām personām. Lietuvā dzīvokli bez gaidīšanas vēlas iegādāties 24 %, kamēr Igaunijā – 16 %.
Vairāk par gadu gaidīt gatavi aptuveni 13 % respondentu Latvijā, bet katrs desmitais sava mājokļa meklējumos var gaidīt ilgāk par diviem gadiem. Aptaujas dati ļauj secināt, ka pacietīgākās mājokļa meklējumos visbiežāk ir dāmas vecumā no 30 – 39 gadiem.
"Ņemot vērā ierobežoto dzīvokļu pieejamību pabeigtos jaunajos projektos, arvien biežāk cilvēki rezervē dzīvokli projektā, kur vēl norit būvniecība. Tas dod iespēju izvēlēties arī sev tīkamāko plānojumu un atrašanās vietu namā. Vidējais termiņš no rezervāciju uzsākšanas līdz brīdim, kad var saņemt atslēgas, vidēji ir 12 mēneši, taču ir novēroti arī projekti, kur attīstītāji izvēlas pārdošanu sākt īsi pirms pabeigšanas, kā arī tādi, kur noskatīto dzīvokli var nākties gaidīt arī divus gadus. Lai noskaidrotu savas iespējas saņemt finansējumu un piemeklēt piemērotāko finansēšanas struktūru katram projektam, vienmēr rekomendējam pirms rezervācijas veikšanas pieteikties konsultācijai pie bankas ekspertiem," saka Jānis Mūrnieks, "Citadeles" privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs.
"Latio" mājokļu nodaļas vadītāja Evija Dzenīte: “Arī "Latio" pieredze rāda, ka iedzīvotāji nopietni plāno darījumus ar nekustamajiem īpašumiem, rūpīgi krājot pirmajai iemaksai, bet nav gatavi gaidīt jauno mājokli vairāk par gadu, jo tas nozīmē ilgākus maksājumus par īres dzīvokli un dzīvi “uz koferiem. Arvien vairāk pircēju izvēlas jau gatavu mājokli ar pilnu apdari, lai nebūtu vairs nekādu papildu izmaksu remontam.”
Tirgus analītiķe Ksenija Ijevļeva piebilst, ka jauno projektu ierobežota piedāvājuma dēļ pirmreizējā tirgū var novērot augošu pieprasījumu otrreizējā tirgū, un kā rezultātā cenu kāpumu tajā: “Cena otrreizējā tirgū 2022. gada pirmajā pusgadā pieauga vidēji par 12 % pret pērno gadu. Kaut gan ir jāatzīst, ka piedāvājums otrreizējā tirgū arī ir ierobežots.”
Ekspertu novērojums liecina, ka ažiotāža īres segmentā daļēji ir izskaidrojama ar ierobežotu labu piedāvājumu pārdošanas segmentā. Tie iedzīvotāji, kuri var atļauties nogaidīt, izvēlas īrēt, tiklīdz tirgū neparadīsies "sapņu mājoklis" jaunajā projektā.
Reprezentatīvu Baltijas iedzīvotāju aptauju par nekustamā īpašuma tirgus dinamiku banka "Citadele" sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat" veica šī gada jūnijā, katrā Baltijas valstī aptaujājot 1000 iedzīvotājus vecumā no 18 – 74 gadiem.