Aptauja: Spoki pret plaisām sienās jeb – no kā Latvijas iedzīvotāji mājās baidās vairāk?
Iedzīvotāju attieksme pret spoku klātbūtni mājokļos izrādās daudz praktiskāka nekā varētu domāt, liecina oktobrī veiktā “Latio” aptauja. Divas trešdaļas iedzīvotāju būtu gatavi iegādāties māju ar spokiem, ja vien tai būtu, viņuprāt, pievilcīga cena. Dati liecina, ka aptaujātos daudz vairāk biedē pavisam reāli mājokļa trūkumi un draudi – visvairāk cilvēki baidās no ugunsgrēkiem, pelējuma un plaisām pamatos. Savukārt iegādājoties nekustamo īpašumu, vislielākais bieds ir slēpti bojājumi un augstas cenas, nevis mājas vēsture. Kāda ir sabiedrības attieksme pret pārdabiskām būtnēm nekustamajos īpašumos un kādu cenu cilvēki būtu gatavi maksāt par māju, kurā spokojas, skaidro “Latio” veiktā aptauja.
Latviešu tautas saknes ir dziļi saistītas ar dabas un pārdabisko spēku klātbūtni – gadu simtiem mūsu senči ticēja gariņiem, mājas sargiem un dvēseļu klātbūtnei ikdienas dzīvē. Senās ticības mācīja, ka māju un saimi aizsargā labvēlīgi gari, tāpēc latvietim nav satraukums no vēja čaloņas lapās vai zariņu skrapstēšanas pie logiem. Dziļi zemapziņā šī pārliecība saglabājusies līdz mūsdienām – mēs esam tauta, kas respektē un novērtē savu saikni ar neredzamo pasauli. Tas atspoguļojas arī aptaujas rezultātos: uzzinot, ka mājā “dzīvo” spoks, 24% cilvēku izvēlētos neiejaukties un mēģinot ar jauno draugu sadzīvot. Tikpat liela daļa iesvētītu māju ar svēto ūdeni, bet 18% pievērstos sentēvu metodēm, izkvēpinot māju ar kadiķi. Vien 9% respondentu spoka klātbūtne mudinātu nekavējoties meklēt citu dzīvesvietu.
Vienlaikus latvietis spēj domāt kritiski, un kad runa ir par spoku mājām, ir pārsteidzoši pragmatisks. Lai gan varētu šķist, ka šādas vietas ir saistītas ar mistiku un neizskaidrojamām parādībām, lielākā daļa cilvēku meklē racionālus izskaidrojumus un izvēlas uztvert tās ar humoru un ironiju. Par to liecina arī aptaujas rezultāti - proti, 44% respondentu būtu gatavi apsvērt mājas iegādi, ja tai būtu pievilcīga cena un ērta atrašanās vieta, savukārt 8% spoki vispār nebiedē. Tiem, kuri ir pieraduši pie lielpilsētu trokšņiem vai dzīvē meklē mistiskus piedzīvojumus, spoku klātbūtne pat varētu būt pat vēlama.
Tomēr spokaino māju iegādes jautājums nav tik viennozīmīgs. Iegādājoties īpašumu ar šādu mistisku reputāciju, cilvēki cer uz ievērojamu cenas atlaidi: teju trešā daļa aptaujāto būtu gatavi maksāt par šādu īpašumu 21% līdz 50% zem tā tirgus vērtības, bet vēl 17% māju pirktu tikai tad, ja tā maksātu pusi no tirgus vērtības. Tikai 27% aptaujāto uzskata, ka spoku māja varētu būt cenas vērta atbilstoši tās tirgus vērtībai.
Vien 22% aptaujāto atzīst, ka viņus satrauktu mājas vēsture. Daudz lielākas bažas par spokiem izraisa praktiskie aspekti, proti, ugunsgrēka iespējamība, pelējums un novecojusi elektroinstalācija – šos faktorus kā galveno biedu atzina vairāk nekā divas trešdaļas aptaujāto. Baiso lietu sarakstu papildina arī plaisas pamatos, lieli komunālie rēķini, nejauki kaimiņi, kaitēkļi un citi faktori.
Aptaujas rezultāti atklāj interesantu pretrunu: lai gan 53% potenciālo pircēju vēlas, lai viņus informē par iespējamu spoku klātbūtni īpašumā, pārdevēji ne vienmēr vēlas būt godīgi. Proti, tikai 14% no aptaujātajiem būtu gatavi atklāt potenciālajam pircējam, bet 29% to pateiktu tikai tad, ja pircējs pats to pajautātu. Vienlaikus 27% izvēlētos noklusēt faktu par spokiem, lai nepazaudētu potenciālo darījumu, un 7% nekad šo fakt nevienam neatzītu.
Šķiet, ka nākotnē spokiem būs arvien vairāk iespēju izvēlēties savu nākamo mājvietu - kamēr Latvijas iedzīvotāji dzīvo papildītos mājokļos, reģionos neapdzīvoto mājokļu skaits turpina augt, palielinoties tukšu un nolaistu ēku skaitam, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, kas ievākti tautas skaitīšanas laikā 2021. gadā.
Par laimi, pēdējo 15 gadu laikā būtiski samazinājušās problēmas, kas saistītas ar trokšņiem no kaimiņiem (par 43%), vides piesārņojumu (par 57%) un noziedzības līmeni (par 79%). Šīs izmaiņas padara daudzus Latvijas rajonus pievilcīgākus dzīvei.