Ar pašvaldības līdzfinansējumu šogad atjaunoti 38 kultūras pieminekļi
Šogad pirmo reizi Rīgas pašvaldība rīkoja līdzfinansējuma konkursu, kurā bija iespēja saņemt līdzfinansējumu kultūras pieminekļu restaurācijai vai atjaunošanai. Konkursam kopumā pieteicās 55 pretendenti, no kuriem 47 projektus komisija atzina par atbilstošiem konkursa kritērijiem.
Piektdien, 25.novembrī Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija iepazīstināja ar šī gada konkursa "Rīgas pašvaldības līdzfinansējums kultūras pieminekļu saglabāšanai" rezultātiem - atjaunotām namu fasādēm, restaurētām durvīm, logiem, lieveņiem, griestu un sienu apdarēm, un apstiprinās nākamā gada nolikumu.
Konkursā iesniegtos pieteikumus izvērtēja Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija, pieņemot lēmumu par finansējuma piešķiršanu, taču tas īpašniekiem tiek piešķirts tikai pēc darbu pabeigšanas.
Būvju sakārtošanas pārvaldes priekšnieka vietniece Irīna Miķelsone sēdē pastāstīja, ka sākotnēji tika pieteikti 55 projekti, no kuriem atbalstīja 47. Īpašumu departaments rezultātā apmaksāja 38 projektus, kuri līdz 15.novembrim bija pabeigti. No pārējiem deviņiem projektiem piecu ēku īpašnieki paši atteicās no dalības, jo darbus neizdevās pabeigt līdz 15.novembrim, savukārt četru projektu dalību konkursā pārtrauca Īpašumu departaments, jo netika izpildīti līguma nosacījumi.
Konkurss tika īstenots divās programmās – Lielajā programmā un Mazajā programmā.
Lielajā programmā varēja pieteikt projektus, kuriem nepieciešams finansējums līdz 14 000 eiro. Tajā bija pieteikti 29 projekti ēku fasāžu atjaunošanai. Savukārt Mazajā programmā varēja pieteikt projektus, kuriem vajadzīgs finansējums līdz 5000 eiro. Tajā tika paredzēta balkonu, logu, durvju un dažādu apdares elementu restaurāciju. Mazajā programmā bija pieteikti 18 projekti, kuri visi tika īstenoti.
Kā uzskatāmākos objektus programmas sēdē minēja daudzdzīvokļu ēku Eksporta ielā 4, ēku Tērbatas ielā 28, ēku Čaka ielā 55, ēku Mednieku ielā 7, griestus Marijas Magdalēnas baznīcā, Katoļu ielā 2, durvis ēkai Stabu ielā 61 un durvis ēkai Ģertrūdes ielā 19/21.
Programmas laikā tika līdzfinansēti projekti kopā 320 000 eiro apmērā.
Restaurators Roberts Vecums-Veco, kurš bija atbildīgs par Mazo programmu, sēdē uzsvēra, ka darbu izpildījumam ir ļoti dažāds līmenis, tāpēc ka cilvēki vienojušies ar dažādiem restauratoriem. Viņš norādīja, ka vairumā gadījumu tomēr cilvēki ir izdarījuši vairāk, nekā no viņiem bija prasīts.
Sēdē tika skatīts arī jautājums par konkursa "Rīgas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums kultūras pieminekļu saglabāšanai 2017.gadā" nolikuma apstiprināšanu.
Miķelsone pastāstīja, ka jaunajā nolikumā būs iekļauti vairāki precizējumi, kas atvieglos pieteikumu vērtēšanu. Turklāt būs noteikts, ka katram projektam būs jābūt vienai personai vai pārvaldniekam, kurš par to atbildēs. Mazajā programmā atļaus piedalīties arī viena dzīvokļa īpašniekam, ja viņš vēlēsies restaurēt kādu konkrētu publiski pieejamu elementu, kas nav jāsaskaņo ar ēkas citu dzīvokļu īpašniekiem.
Turklāt būs noteikts, ka pieteiktā objekta iemītniekiem nedrīkst būt nekustamā īpašuma nodokļa parāds vairāk kā 50 eiro apmērā. Turklāt īstenojamiem projektiem, jau tos iesniedzot, jābūt saskaņotiem būvvaldē. Nākamajā programmā īpaši punkti tiks piešķirti, ja pieteiksies vairāku blakus esošu ēku īpašnieki. Lai gan projektus vērtēs atsevišķi, tiem tomēr būs lielākas izredzes iegūt līdzfinansējumu. Ja kāda no kopīgi iesniegtajām ēkām tiks noraidīta, tad pārējās tiks vērtētas atsevišķi bez iespējas iegūt papildu punktus konkursā.
riga.lv