Ar rekordlieliem sasniegumiem noslēgusies nederīgo un bojāto spoguļu utilizācijas akcija Rīgā
Ir veiksmīgi noslēgusies nederīgo un bojāto spoguļu utilizācijas akcija, ko jau sesto gadu rīkoja “Stikla Serviss” sadarbībā ar “Zaļā josta”. Akcija guva plašu atsaucību ne tikai starp Rīgas iedzīvotājiem, bet spoguļu utilizācijai atsaukušies arī tuvāko pašvaldību iedzīvotāji. Kopumā akcijā iesaistījās 145 personas, atjaunošanai nododot 5445 kg veco spoguļu. Teju visi akcijas ietvaros savāktie spoguļi jau nogādāti jaunajās mājās, saudzējot vidi, mazinot apglabājamo atkritumu apjomu un sekmējot aprites ekonomiku Latvijā.
“Šogad akcijas ietvaros izdevies savākt rekordlielu spoguļu apjomu. Piedaloties 145 personām, savākti 363 spoguļi jeb 5 445 kg spoguļu stikla, kas atjaunots, uzlabots un nogādāts atkārtotā izmantošanā. Iedzīvotāju atsaucība bija necerēti liela, un nepilnu divu mēnešu laikā atrastas mājas apmēram divreiz vairāk spoguļiem, nekā akcijā pirms gada,” uzsver SIA “Stikla Serviss” valdes locekle Jana Zubricka.
Atjaunotie spoguļi nogādāti sociāla tipa iestādēs. Lielākā daļa no šogad atjaunotajiem spoguļiem nonākusi Latvijas Mākslas akadēmijas un dizaina skolu audzēkņu pārziņā. “Iepriekšējo akciju ietvaros, izmantojot restaurēto spoguli, izveidojām spoguļsienu Tukuma 3. pamatskolas deju zālē un ierīkojām spoguļus citās skolas telpās, izveidojām spoguļsienu vingrošanas zālē Individuālās sagatavošanas basketbola skolā “ISBS”, kā arī uzstādījām spoguļus skolas ģērbtuvēs, uzstādījām spoguli Plāviņu vidusskolas skolotāju istabā. Turklāt pērn “Stikla Serviss” atbalstīja Latvijas Dizaineru Savienību skolu un augstskolu dizaina darbu konkursā ”Dizaina Arēna 2022”, kur laureāti kā specbalvas saņēma spoguļus, kas nākuši no šīs akcijas. Balvas saņēma Daugavpils Dizaina mākslas un mūzikas vidusskola "Saules skola'' un Rīgas Tehniskās Universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūts. Ik gadu esam iekārtojuši vairākus logopēdijas kabinetus, kur spogulis ir neatņemama sastāvdaļa runas uzlabošanas procesā,” stāsta J. Zubricka.
“Spoguļu utilizācijas akcija spilgti apliecināja iedzīvotāju vēlmi atbrīvoties no nederīgiem spoguļiem atbildīgi un izdevīgi. Pārsvarā akcijas ietvaros dalībnieki nodeva vairākus spoguļus – divus, trīs. Spoguļi klasificējami kā lielgabarīta būvniecības atkritumi, to utilizācija ir maksas pakalpojums. Spoguļus, kā arī to lauskas, nedrīkst izmest dalītās vākšanas konteinerā stiklam, jo tie nav derīgi pārstrādei. Tāpēc sniegtā iespēja spoguļus restaurēt un dāvāt sociāla tipa iestādēm atkārtotai lietošanai ir ilgtspējīgākais spoguļu utilizācijas veids,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa.
Spoguļstiklu atgriešana atkārtotā apritē ir ne tikai efektīvs veids, kā sekmēt aprites ekonomiku un mazināt apglabājamo atkritumu apjomu, bet arī sniegt nozīmīgu ieguldījumu vides saudzēšanā. Daudzi akcijas ietvaros nodotie spoguļu joprojām satur videi kaitīgus pārklājumus, kas, nepareizi apsaimniekoti, kaitētu videi. Turklāt stikla ražošana ir ne tikai energoietilpīga nozare, bet arī rada lielus CO2 izmešu apjomus. Spoguļu restaurācija atgriešanai atkārtotā apritē ļauj mazināt atmosfērā nonākušo siltumnīcefekta gāzes CO2 izmešu daudzumu, tādējādi arī aizkavēt klimata pārmaiņas. Šīs kampaņas ietvaros ir izdevies samazināt CO2 emisijas par apmēram 6,8 tonnām.