building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Ar vienu iekārtu vasarā dzesē, ziemā silda un maksā mazāk : building.lv - par būvniecību Latvijā

Ar vienu iekārtu vasarā dzesē, ziemā silda un maksā mazāk

Ar vienu iekārtu vasarā dzesē, ziemā silda un maksā mazāk
Foto: Ar vienu iekārtu vasarā dzesē, ziemā silda un maksā mazāk

Lai arī ne pārāk ilgs, bet pietiekami nepatīkams ir periods, kurā jāpaciešas līdz centrālapkures pieslēgšanai daudzdzīvokļu mājās. Vasarīgajam siltumam beidzoties, ēkas atdziest un dzīvokļos kļūst nepatīkami vēss un mitrs. Tad talkā nāk dažādi elektriskie sildītāji, kas līdzās patīkamam siltumam sarūpē gauži nepatīkamus elektrības rēķinus. Viens no risinājumiem ir dzīvoklī uzstādīt gaisa kondicionieri jeb gaisa siltumsūkni, kas spēj gan dzesēt, gan sasildīt un sniegt ievērojamus elektroenerģijas ietaupījumus.


Lai arī gaisa kondicionieri Latvijas tirgū ir ilgi pazīstams produkts un iegādājami dažādu zīmolu ražojumi, lielākoties patērētāji šīs iekārtas uztver kā gaisa dzesētājus. Kā norāda SIA "Onninen" pārstāvji, kas Latvijā piedāvā zīmola Samsung gaisa kondicionierus/siltumsūkņus, viena no šo iekārtu priekšrocībām ir spēja arī sasildīt telpu, un tās izmantojamas pat ziemas salā līdz mīnus 150 – 250C grādiem.

Salīdzinot ar citiem elektroapsildes līdzekļiem, kondicionieru/siltumsūkņu elektropatēriņš ir ievērojami zemāks. Piemēram, Samsung produktiem dzesēšanai nepieciešamā jauda atkarībā no modeļa ir 2,5 – 5,0 kW, sildīšanai no 3,2 – 6 kW. Papildu jāņem vērā lietderības koeficients COP jeb atdotā siltuma attiecība pret patērēto elektroenerģiju. Jo augstāks šis koeficients, jo iekārta ir ekonomiski izdevīgāka. Samsung modeļiem rādītājs COP ir aptuveni 4, kas ir labs vērtējums.

Pamatdarbība visiem līdzīga

Pamatuzbūve un darbības principi gaisa kondicionieriem/siltumsūkņiem ir līdzīgi – sistēmu veido ārējais bloks, ko novieto uz dzīvokļa balkona vai pie ēkas ārējās sienas, un iekšējais bloks, kas atrodas iekštelpās. Abi bloki tiek savienoti ar kapara caurulēm, kas veido noslēgtu sistēmu, kurā cirkulē aukstuma aģents (freons). Vienkāršoti raksturojot darbības principus, ārpusē esošais bloks iesūknē gaisu un, laižot to cauri sistēmai, atkarībā pēc vajadzības gaisu sasilda vai atdzesē, un ar ventilatora palīdzību gaisu izpūš tālāk telpā.

Vēlams saskaņot ar apsaimniekotāju

Ņemot vērā, ka iekārtas ārējais bloks lielākoties ir stiprināms pie ēkas ārsienas, kas savukārt ievieš vizuālas korekcijas kopējā nama fasādē, pirms bloka uzstādīšanas vēlams par to informēt ēkas apsaimniekotāju. Prakse liecina, ka iebildumu no apsaimniekotāju puses parasti nav. Izņēmums ir vēsturiskās celtnes un ēkas, kas atrodas uz pilsētas galvenajām ielām – šeit saskaņošana ar apsaimniekotāju ir obligāta, un lielākoties šāda tipa iekārtas ir izvietojamas pagalma pusē, uz jumta vai citviet, kur tās nav uzkrītoši pamanāmas. Ideālākais risinājums ir balkons vai lodžija – šādā gadījumā ārējais bloks vispār nebūs pamanāms un saskaņošana nav nepieciešama.

Par kondicioniera ieviešanu jūsu dzīvoklī būtu vēlams informēt arī tuvākos kaimiņus, īpaši, ja bloku paredzēts uzstādīt netālu no kaimiņa logiem. Lai arī iekārtas darbības radītais troksnis nav skaļāks par ledusskapi, korekti būtu kaimiņus brīdināt par šāda agregāta turpmāko esamību pie jūsu dzīvokļa ārsienas. Attiecībā uz iekšējā bloka skaņu, piemēram, Samsung iekārtām to radītais skaņas līmenis atkarībā no modeļa ir no 22 – 46 dB, kas netraucēs nedz pašiem, nedz kaimiņiem.

Būtisks nosacījums – dzīvokļa platība un plānojums

Lai izvēlētos piemērotāko gaisa siltumsūkni savam dzīvoklim, svarīgi zināt dzīvokļa platību un plānojumu. Prakse liecina, ka efektīvs rezultāts siltā vai aukstā gaisa pūšanas sasniedzams platībā līdz 50 kvm. Pie lielākas platības dzīvokļiem siltumsūkņa darbība efektivitāte mazināsies vai arī tad jāiegādājas otrs iekšējais bloks, ko izvieto tālākās telpās. Jāņem vērā arī, ka, jo lielākas jaudas iekārta, jo lielāki izmēri būs tās ārējam blokam.

Attiecībā par iekštelpās esošā bloka atrašanās vietu speciālisti rekomendē to novietot visbiežāk apdzīvotajā istabā. Savukārt, lai nodrošinātu aukstā vai siltā gaisa plūsmu uz visām telpām, istabu durvis jātur vaļā. Šajā ziņā izdevīgāks ir atvērtā tipa dzīvokļa plānojums. Vidēji vienas iekārtas gaisa plūsma spēj "aizstiepties" līdz 15m attālumā un, gaisam cirkulējot, dzesēšana vai uzsilšana tiek nodrošināta visā platībā.

Turpinājumu lasiet:

http://www.building.lv/209-profesionalu-padomi/131232-ar-vienu-iekartu-vasara-dzese-ziema-silda-un-maksa-mazak 

Raksts tapis sadarbībā ar SIA "Onninen"

Dzelzavas iela 124, Rīga, LV-1021
Tālr. 67819600
Fakss 67819610
e-pasts: infolatvia@onninen.com
www.onninen.lv

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.