Arhitektūra un māksla vienā izstadē
Ceturtdien, 20. janvārī, plkst. 16.30 «Happy Art Museum» izstāžu zālē tirdzniecības centrā Galleria Riga, Rīgā, Dzirnavu ielā 67, notiks Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes (RTU APF) absolventu izlaidums un diplomprojektu izstādes «22+22» atklāšana.
Šogad fakultāti absolvē 22 jaunie arhitekti. Gadskārtējā diplomprojektu izstāde tradicionāli ir atskaites punkts, kas iezīmē konkrēta kursa studiju perioda noslēgumu un atspoguļo jauno arhitektu pasaules redzējumu un profesionālo varēšanu. Izstādē «22+22» atšķirībā no citiem gadiem būs apskatāmi ne tikai jauno arhitektu diplomprojekti, bet arī 22 Latvijas mākslinieku darbi. Arhitekti savos darbos runā par vidi, kurā mēs gribētu un varētu dzīvot nākotnē, bet mākslinieki atklāj emocionālu mūsdienu sabiedrības portretu. Tā veidojas dialogs par laikmetīgo pasaules uztveri, mākslas un arhitektūras kopsakarībām, kurā piedalīties aicināti arī izstādes apmeklētāji.
Liela daļa RTU APF absolventu mēģina prognozēt Rīgas pilsētvides attīstību, risina transporta problēmas vai arī šobrīd novārtā pamesto teritoriju sakārtošanas un publiskās ārtelpas labiekārtošanas jautājumus, piedāvājot gan kompleksas pilsētbūvnieciskās vīzijas, gan atsevišķu ēku un to grupu attīstības priekšlikumus. Izstādē varēs iepazīties ar diplomandu piedāvāto bijušās Rīgas preču stacijas teritorijas attīstības telpisko stratēģiju, 11. novembra krastmalas revitalizācijas priekšlikumu, nākotnes scenārijiem Maskavas priekšpilsētas vēsturiskā lokālā centra – bijušā Siena tirgus apkaimē un citiem projektiem. Atsevišķi darbi veltīti Grobiņai, Jelgavai, Koknesei, Liepājai un Valmierai.
APF dekāns asociētais profesors Uģis Bratuškins atzīst: «Gadu no gada robežas starp kādreiz strikti respektēto diplomprojektu tēmu dalījumu «pilsētbūvnieciskajās», «apjomu», «vēsturiskajās» un «ainavu» izzūd, un to vietā jaunie arhitekti konsekventi mēģina ar konkrētās vietas risinājuma problemātiku saistītos jautājumus skatīt iespējami vispusīgi. Tas kopumā atbilst arhitekta – vides veidotāja misijai, taču uzliek arī papildu atbildību demonstrēt izpratni plašā ietekmju, mērogu, plastikas, funkciju un detaļu spektrā. Šāgada izstādes kontekstā jauna kvalitāte ir dubultais formāts – arhitektūra + māksla, kas apliecina veidojamās vides rakstura, telpiskās izteiksmes formu un dialoga ar sabiedrību daudzslāņainību.»
Izstāde «22+22»ir tapusi, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam, to tirdzniecības centrā Galleria Riga («Happy Art Museum» izstāžu zālē, 5. stāvā) varēs apskatīt no 20. janvāra līdz 20. februārim. Sadarbībā ar Baltijas arhitektūras centru izstādes laikā plānotas arī izglītojošas lekcijas un citi pasākumi.
Avots: www.rtu.lv