Attīrītajā Olaines bīstamo ķīmisko atkritumu izgāztuves teritorijā augs baltie vītoli un zaļos zāle
Trešdien, 7. oktobrī, Olaines novadā notika Valsts vides dienesta (VVD) rīkotais Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves vēsturiskā piesārņojuma attīrīšanas darbu noslēguma pasākums.
Tajā piedalījās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs (VARAM) Kaspars Gerhards, VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova un darbu veicēji – SIA "VentEko" valdes loceklis Mareks Bažovskis un SIA "Geo Consultants" valdes priekšsēdētājs Jānis Ābeltiņš.
Iedzīvotāji var justies droši par apkārtējās vides stāvokli, jo bīstamais piesārņojums Olaines novadā ir likvidēts, tāpat novērsti draudi turpmākai piesārņojošo vielu iekļūšanai gruntsūdeņos. Attīrītajā teritorijā amatpersonas, uzņēmēji un vides aizsardzības organizāciju pārstāvji kopīgi iestādīja piecus baltos vītolus un iesēja zāli, kā arī pārrunāja turpmāko objekta uzraudzību.
VARAM ministrs Kaspars Gerhards projekta noslēguma pasākumā teica, ka tīra daba ir viena no Latvijas bagātībām, un mūsu pienākums ir rūpēties par to. "Pirms trīs gadiem, iesaistoties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai un Valsts vides dienestam, noslēdzām projekta ieviešanas līgumu, kas paredzēja Olaines bīstamo atkritumu izgāztuves sanāciju. Darbs pie šī projekta, kuru līdzfinansēja Eiropas Savienība, ilga no šā gada maija līdz 1. oktobrim. Šajā laikā tika attīrīta teritorija 29 450 kvadrātmetru platībā, likvidēts piesārņojuma avots un novērsta kaitīgo vielu nokļūšana gruntsūdeņos."
"Viens no VVD uzdevumiem ir vadīt un organizēt vēsturiski piesārņoto vietu sanāciju valstī. Katrs projekts ir unikāls un neatkārtojams savā sarežģītībā. Līdz ar Olaines attīrīšanu piesārņoto vietu skaits valstī sarūk un mēs varam iedvesmoties nākotnes izaicinājumiem organizējot Inčukalna sanāciju. Veiksmīgā sanācijas darbu vadīšanā izšķiroša loma ir sadarbības partneru kvalitātei un motivācijai. Paveiktais darbs Olainē ir apliecinājums tam, ka valstī ir patiešām spējīgi, gudri un augsti kvalificēti uzņēmumi, kuri ar valsts un Eiropas Savienības piešķirtajiem līdzekļiem saimnieko atbildīgi un ir uzticami partneri sarežģītu vides problēmu likvidēšanā," par veiksmīgu un kvalitatīvu kopdarbu pauda VVD vadītāja Inga Koļegova.
Sanācijas darbu uzņēmuma SIA "VentEko" valdes loceklis Mareks Boževskis par īsā laikā paveikto norādīja: "Pozitīvs rezultāts tiek sasniegts tad, ja procesā iesaistītie partneri atbildīgi izdara to, ko vislabāk prot, un ar cieņu sadarbojas savā starpā!"
Teritorija no bīstamajiem šķidrajiem un cietajiem atkritumiem attīrīta teju trīs hektāru platībā. Atkritumi reģenerēti teju 81 % apjomā. Izgāztuvē 5 318 m3 apmērā veikta cieto atkritumu izņemšana un šķidro bīstamo atkritumu izsūknēšana no četriem atkritumu baseiniem. Tāpat veikta šo dzelzsbetona konstrukciju demontāža – piesārņoto būvgružu kopējais apjoms 104 tonnas. Attīrīti 111 449 m3 gruntsūdeņu un 10 400 m3 apmērā pāršķirota piesārņotā grunts, kas atradās zem bojātajiem un vēl padomju laikā ierīkotajiem bīstamo ķīmisko atkritumu baseiniem.
Pēc attīrīšanas darbu veikšanas VVD turpmākos 30 gadus nodrošinās teritorijas gruntsūdeņu kvalitātes monitoringu. Objektā ierīkoti dziļurbumi un izveidota pēcsanācijas monitoringa sistēma. Notiks virszemes ūdeņu un gruntsūdeņu paraugu periodiska noņemšana.
Olaines bīstamo atkritumu izgāztuves sanācijas darbu projekta izstrādi un sanāciju veica SIA "VentEko", savukārt darbu inženiertehnisko uzraudzību nodrošināja SIA "Geo Consultants". Darbi īstenoti ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā projekta palīdzību. Galējās darbu izmaksas ir 6 773 270, 24 (ieskaitot PVN) eiro, no tām 70 % eiro finansē Eiropas Savienība.
Šķidro bīstamo atkritumu krātuves Olainē tika izveidotas 1972. gadā, taču to tehniskā izpildījuma nepilnību dēļ vairākkārt notika piesārņojošo vielu noplūde, kas radīja gruntsūdeņu piesārņojumu, tūkstošiem reižu pārsniedzot pieļaujamās piesārņojošo komponentu koncentrācijas normas. Nozīmīgākie piesārņojošie savienojumi, kas nonākuši vidē – piridīns un butanols.
Viens no VVD uzdevumiem ir organizēt vēsturiski piesārņoto vietu sanāciju četros īpaši bīstamos vides objektos valstī. 2012. gadā jau veiksmīgi noslēgusies Jelgavas bīstamo atkritumu izgāztuves "Kosmoss" likvidēšana, šā gada oktobrī pabeigta Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves sanācija. Ar Šveices valdības atbalstu vides uzlabošanas darbi norit Sarkandaugavā – Rīgas Brīvostas teritorijā, kā arī līdz 2019. gadam tiks īstenota Inčukalna sērskābo gudrona dīķu sanācija.