building.lv skaitļos

Lietotāji online19
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Attīrītajā Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuvē amatpersonas un darbu veicēji iesēs zāli un stādīs kokus : building.lv - par būvniecību Latvijā

Attīrītajā Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuvē amatpersonas un darbu veicēji iesēs zāli un stādīs kokus

Attīrītajā Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuvē amatpersonas un darbu veicēji iesēs zāli un stādīs kokus
Foto: Attīrītajā Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuvē amatpersonas un darbu veicēji iesēs zāli un stādīs kokus

Noslēdzot četrus mēnešus ilgos Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves vēsturiskā piesārņojuma attīrīšanas darbus, Valsts vides dienests (VVD) šī gada 7. oktobrī plkst. 13.00 attīrītajā teritorijā Olaines novadā rīko projekta noslēguma pasākumu.

Banner 280x280

 

Tajā piedalīsies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards, dienesta ģenerāldirektore Inga Koļegova, darbu veicēja – uzņēmuma SIA "VentEko" valdes loceklis Mareks Bažovskis, kā arī darbu inženiertehniskās uzraudzības uzņēmuma SIA "Geo Consultants" valdes priekšsēdētājs Jānis Ābeltiņš. Amatpersonas un uzņēmēji kopā ar vides aizsardzības organizācijām un Olaines novada domes vadību attīrītajā teritorijā iesēs zāli un stādīs īpašus vides stāvokli uzlabojošus kokus, kā arī runās par tālākajām darbībām objekta uzraudzīšanā. Uz pasākumā laipni aicināti arī mediju pārstāvji.

Pirmais oktobris ir projektā "Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves sanācijas projekts 1.kārta" paredzēto vēsturiskā piesārņojuma attīrīšanas darbu gala termiņš.  VVD informē, bīstamais piesārņojums Olaines novadā ir likvidēts, tāpat novērsti draudi turpmākai piesārņojošo vielu emisijai gruntsūdeņos. Turpmāk Olaines novada iedzīvotāji var justies droši par apkārtējās vides stāvokli.

"Vides attīrīšanas darbi ir paveikti vēl vienā no vispiesārņotākajām Latvijas teritorijām. Tas noticis ļoti īsā laikā un ar augstu kvalitāti, pielietojot jaunākos vides inženiertehniskos risinājumus. Līdz ar šī projekta noslēgumu vēsturiski piesārņoto vietu skaits valstī sarūk un mēs varam iedvesmoties nākotnes izaicinājumiem pēdējā sarežģītā vides sanācijas projekta īstenošanai Inčukalnā. Tāpat Olaines projekts ir apliecinājums tam, ka valstī ir patiešām spējīgi, gudri un augsti kvalificēti uzņēmumi, kuri ar valsts un Eiropas Savienības piešķirtajiem līdzekļiem saimnieko atbildīgi un ir uzticami partneri sarežģītu vides problēmu likvidēšanā!" gandarījumu par veiksmīgi īstenoto projektu pauž VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova.

Īstenojot vides attīrīšanas darbus Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuvē 5 318 m3 apmērā veikta cieto atkritumu izņemšana un šķidro bīstamo atkritumu izsūknēšana no četriem atkritumu baseiniem. Tāpat veikta šo dzelzsbetona konstrukciju demontāža – piesārņoto būvgružu kopējais apjoms sasniedz 104 tonnas. Attīrīti 111 449 m3 gruntsūdeņu un 10 400 m3 apmērā pāršķirota piesārņotā grunts, kas atradās zem bojātajiem un vēl padomju laikā ierīkotajiem bīstamo ķīmisko atkritumu baseiniem.

Kopējā attīrītās teritorijas platība Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuvē ir 29 450 kvadrātmetri. Piesārņotajā teritorijā esošie atkritumi reģenerēti 81 % apjomā.

Nodrošinot teritorijas gruntsūdeņu kvalitātes monitoringu pēc projekta īstenošanas vairāku gadu garumā, ierīkoti dziļurbumi un izveidota pēcsanācijas monitoringa sistēma. Notiks virszemes ūdeņu un gruntsūdeņu paraugu periodiska noņemšana, nodrošinot VVD ar nepieciešamo vides informāciju par sanācijas darbu labvēlīgu ietekmi uz vidi.

Olaines bīstamo atkritumu izgāztuves sanācijas darbu projekta izstrādi un sanāciju veica SIA "VentEko", savukārt darbu inženiertehnisko uzraudzību nodrošināja SIA "Geo Consultants". Darbi īstenoti Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā projekta "Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves sanācijas projekts 1. kārta" (Nr. 3DP/3.4.1.4.0/12/IPIA/VARAM/001) ietvaros. Galējās darbu izmaksas ir 6 773 270, 24 (ieskaitot PVN) eiro, no tām 70 % eiro finansē Eiropas Savienība.

Šķidro bīstamo atkritumu krātuves Olainē tika izveidotas 1972. gadā, taču to tehniskā izpildījuma nepilnību dēļ vairākkārt notika piesārņojošo vielu noplūde, kas radīja gruntsūdeņu piesārņojumu, tūkstošiem reižu pārsniedzot pieļaujamās piesārņojošo komponentu koncentrācijas normas. Nozīmīgākie piesārņojošie savienojumi, kas nonākuši vidē – piridīns un butanols.

Viens no VVD uzdevumiem ir organizēt vēsturiski piesārņoto vietu sanāciju četros īpaši bīstamos vides objektos valstī. 2012. gadā jau veiksmīgi noslēgusies Jelgavas bīstamo atkritumu izgāztuves "Kosmoss" likvidēšana, šā gada oktobrī pabeigta Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves sanācija. Ar Šveices valdības atbalstu vides uzlabošanas darbi norit Sarkandaugavā – Rīgas Brīvostas teritorijā, kā arī līdz 2019. gadam tiks īstenota Inčukalna sērskābo gudrona dīķu sanācija.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.