building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Augstas efektivitātes gaisa – ūdens siltumsūkņi iekaro Latvijas tirgu : building.lv - par būvniecību Latvijā

Augstas efektivitātes gaisa – ūdens siltumsūkņi iekaro Latvijas tirgu

Augstas efektivitātes gaisa – ūdens siltumsūkņi iekaro Latvijas tirgu

Pēdējos gados Latvijā arvien populārākas kļūst privātmāju apkures sistēmas, kas ir bāzētas uz gaisa – ūdens siltumsūkņiem. To nosaka ievērojami zemākās apkures izmaksas, ko piedāvā šāds risinājums, salīdzinot ar tradicionālajām apkures sistēmām. Otrs būtisks iemesls ir gaisa – ūdens siltumsūkņu tehnoloģijas attīstība, inovatīvu risinājumu ieviešana, kas ļauj būtiski paaugstināt šo siltumsūkņu efektivitāti zemas temperatūras apstākļos.

Vecie gaiss – ūdens siltumsūkņi nespēj saražot pietiekami siltuma aukstā laikā

Agrākajos gados izmantoto gaisa – ūdens siltumsūkņu galvenais trūkums bija to zemā efektivitāte zemas temperatūras apstākļos. Tāpēc tradicionālo apkures sistēmu piekritēju vidū bija izstrādājies viedoklis, ka Latvijas ziemām gaiss – ūdens siltumsūkņi nav piemēroti, jo pie temperatūras -15°C to efektivitāte nav lielāka kā parastam elektriskajam sildītājam, bet pie -20°C tie vispār nespēj ražot siltumu. Lai arī Latvijā pēdējos gados ir novērotas visai siltas ziemas, tomēr mūsu valstī nav retums pat -25…-30°C bargs sals, un skaidrs, ka cilvēki nevēlas riskēt ar iespējamu siltuma trūkumu tad, kad tas visvairāk vajadzīgs. Taču – vai šāds apgalvojums atbilst īstenībai?

Jo laiki mainās, un tehnoloģijas tiem līdz, notiek pastāvīga attīstība, ieviesti jauni uzlabojumi gaisa – ūdens siltumsūkņu uzbūvē, kas ļauj būtiski paaugstināt to efektivitāti un spēju darboties arī zemās gaisa temperatūrās. Vairāk par jaunumiem gaiss – ūdens siltumsūkņu tehnoloģijās un to inovācijās stāsta viens no Latvijas vadošajiem speciālistiem šajā jomā, inženierzinātņu doktors Andrejs Sipkēvičs (SIA "RIKON AC" tehniskais direktors).

Jauno siltumsūkņu priekšrocības nodrošina inovatīvi tehnoloģiski risinājumi

Bez šaubām, visu gaisa – ūdens siltumsūkņu efektivitāte ir atkarīga no āra gaisa temperatūras. Karno termodinamisko ciklu, kas ir siltumsūkņu darbības pamatā, neviens nav atcēlis. Taču arī tehniskais progress nestāv uz vietas. Pēdējos gados, saistībā ar strauju gaiss – ūdens siltumsūkņu tirgus pieaugumu Eiropā (un it īpaši  Ziemeļeiropā – Skandināvijā), gaiss – ūdens siltumsūkņu konstrukcijā tiek ieviestas jaunas tehnoloģijas, kas būtiski paaugstina šo siltumsūkņu efektivitāti zemas gaisa temperatūras apstākļos. Galvenie jauninājumi ir trīs:

  • Augstas efektivitātes kompresori ar paaugstinātu spiedienu;
  • Kompresora apgriezienu vadības invertorās sistēmas;
  • Siltumsūkņu darbības procesu digitālā vadība.

Šo tehnoloģiju izmantošana deva iespēju būtiski paaugstināt gaiss – ūdens siltumsūkņu darbības efektivitāti zemas gaisa temperatūras apstākļos. Tā rezultātā atsevišķu moderno siltumsūkņu (paredzētu izmantošanai ziemeļu zemēs) efektīvās darbības diapazons palielināts līdz pat -25…-28°C! Bet savā gada vidējā efektivitātē tie ir cieši pietuvojušies zemes siltumsūkņiem (nesenajiem efektivitātes tirgus līderiem). Savukārt, ierēķinot kopējās izmaksas (investīcijas + ekspluatācija), modernie gaiss – ūdens siltumsūkņi tos ir pat apsteiguši, jo zemes siltumsūkņu ierīkošana ir daudzkārt dārgāka. Tieši šīs jaunās paaudzes gaiss – ūdens siltumsūkņu priekšrocības arī izskaidro to popularitātes straujo pieaugumu.

Protams, jāņem vērā, ka viss minētais attiecas tikai uz atsevišķiem gaiss – ūdens siltumsūkņu modeļiem, kas ir speciāli projektēti darbam aukstā klimatā (Skandināvijas modeļi). Tie saglabā nominālo jaudu pat pie -15°C, atšķirībā no parastajiem gaisa – ūdens siltumsūkņiem. Tādēļ svarīgi nesajaukt tos ar citiem, kas paredzēti izmantošanai dienvidu zemēs, jo tie ir projektēti un būvēti savādāk. Darbam Spānijā un Dienvidfrancijā, kur pat ziemā temperatūra tikpat kā nekad nenoslīd zem nulles, tiek būvēti citi modeļi, kas ir optimizēti darbam pie pozitīvām un nelielām negatīvām gaisa temperatūrām. Tie modeļi ir vienkāršāki un, protams, arī lētāki. 

Moderno gaisa – ūdens siltumsūkņu izdevīgumu apstiprina eksperimenti

SIA "RIKON AC", kas ir Panasonic siltumsūkņu oficiālais izplatītājs un autorizēts servisa centrs Latvijā un Lietuvā, speciālisti laika gaitā ir veikuši vairākus eksperimentus, lai pārbaudītu jaunās paaudzes Panasonic AQUAREA T–CAP gaisa – ūdens siltumsūkņu darbību Latvijas klimatiskajos apstākļos. 

Pirmais piemērs – neliela (110 m2) māja, kurā dzīvo jauna ģimene ar diviem maziem bērniem. Nodota ekspluatācijā 2013. gada oktobrī, visu mājas laukumu aizņem siltās grīdas. Apkuri un karstā ūdens sagatavošanu nodrošina gaisa – ūdens siltumsūknis Panasonic AQUAREA WH-MDF06E3E5 (5,9 kW pie -15°C) ar 125 litru boileri karstajam ūdenim. Rezultāti sekojoši – 3 gadu ekspluatācijas laikā izdevumi apkurei un karstajam ūdenim vidēji mēnesī sastāda vien aptuveni 40 eiro.

Otrs piemērs – tipiska pilnizmēra divstāvu māja ar 200 m2 platību. Būvēta no Latvijā ierastām konstrukcijām – fibo bloki + 100 mm putuplasts zem apmetuma. Pirmajā stāvā – siltās grīdas, otrajā – radiatori. Apkuri un karsto ūdeni nodrošina gaisa – ūdens siltumsūknis Panasonic AQUAREA T-CAP WH-SXF12D6E5/UX12DE5 (12 kW pie -15°C), ar 200 litru boileri karstajam ūdenim. Mājā dzīvo ģimene ar mazu bērnu. Izdevumi par siltumapgādi un karstā ūdens sagatavošanu šai mājai 3 gadu laikā sastādīja vidēji 110 eiro mēnesī

Rezultāti pietiekami iespaidīgi, turklāt šajā gadījumā nav nepieciešams veikt dārgus darbus gāzes vada pievilkšanai vai jebkāda veida degvielas pievešanai un uzglabāšanai.

 


Eksperimentāli apstiprināta arī siltumsūkņu darbspēja sevišķi aukstā laikā

Cita veida eksperimenti tika veikti šī gada janvārī, kad valdīja bargs sals (naktīs līdz -27°C). Tad firmas speciālisti veica reālās ēkās strādājošu siltumsūkņu efektivitātes speciālu testēšanu. Tika fiksēti siltuma un elektroenerģijas skaitītāju rādījumi ar aptuveni 10 stundu soli (rītos un vakaros) dienās, kad laiks bija sevišķi auksts. Tas ļāva novērtēt siltumsūkņu darbības reālos integrālos raksturojumus (ieskaitot atkušanas, apstāšanās utt.) sevišķi zemu temperatūru diapazonā (-15…-27°C).

Šo eksperimentu rezultāti apstiprināja gaisa – ūdens siltumsūkņu darbspēju zemās temperatūrās. Pirmkārt, pat -24°C stiprā salā tika sasniegta siltumnesēja temperatūra +51°C, bet ēkas pilnībā tika nodrošinātas ar siltumu pat -26…-27°C bargā salā.

Otrkārt, tika apstiprināta Panasonic AQUAREA T-CAP modeļu nominālās jaudas saglabāšanās līdz pat -15°C temperatūrai. Piemēram, modelis WH-SXC09F3E8 ar nominālo jaudu 9 kW temperatūru diapazonā -14…-16°C ilgstoši (20 stundas) nodrošināja vidējo siltuma jaudu 9,3 kW un vidējo energoefektivitātes koeficientu (COP) 2,23.

Treškārt, pie vidējās āra temperatūras -22°C (7.–8. janvārī 24 stundu garumā, minimālā temperatūra -27°C) modelim WH-SHC12F3E8 ar nominālo jaudu 12 kW vidējā siltuma jauda sasniedza 9,9 kW, bet vidējais COP turējās 1,8…1,95 robežās.

Iegūtie rezultāti labi saskanēja ar citu neatkarīgu pētījumu (piemēram, vācu firmas TUV veiktajām dažādu Panasonic modeļu efektivitātes pārbaudēm) rezultātiem, un secinājums ir viennozīmīgs – mūsdienu tehnoloģijas, kas tiek izmantotas jaunākajos gaiss – ūdens siltumsūkņu modeļos, kuri speciāli paredzēti darbam aukstos klimatiskos apstākļos, patiešām spēj nodrošināt efektīvu minēto siltumsūkņu darbību pie īpaši zemām āra gaisa temperatūrām (līdz -27⁰C). Un ka nav nekāda pamata runām par aparātu nespēju darboties vai pārvēršanos vienkāršā elektriskā kalorīferī.

Plašāka informācija par šiem un citiem eksperimentiem, kā arī par visiem ar gaisa – ūdens siltumsūkņu izmantošanas, iegādes un servisa jautājumiem pieejama: 

"RIKON AC", firma

Straupes 3, Rīga, LV-1073

+371 67310975

www.gaiss-udens.lv

 

 


autors: Augstas efektivitātes gaisa – ūdens siltumsūkņi iekaro Latvijas tirgu
Foto: Augstas efektivitātes gaisa – ūdens siltumsūkņi iekaro Latvijas tirgu; autors: Augstas efektivitātes gaisa – ūdens siltumsūkņi iekaro Latvijas tirgu

autors: Augstas efektivitātes gaisa – ūdens siltumsūkņi iekaro Latvijas tirgu
Foto: Augstas efektivitātes gaisa – ūdens siltumsūkņi iekaro Latvijas tirgu; autors: Augstas efektivitātes gaisa – ūdens siltumsūkņi iekaro Latvijas tirgu

autors: Augstas efektivitātes gaisa – ūdens siltumsūkņi iekaro Latvijas tirgu
Foto: Augstas efektivitātes gaisa – ūdens siltumsūkņi iekaro Latvijas tirgu; autors: Augstas efektivitātes gaisa – ūdens siltumsūkņi iekaro Latvijas tirgu

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.