building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1642
Nozares raksti32858
Baktericīdās kvarca lampas dezinfekcijai – pierādīta efektivitāte? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Baktericīdās kvarca lampas dezinfekcijai – pierādīta efektivitāte?

Baktericīdās kvarca lampas dezinfekcijai – pierādīta efektivitāte?
Autors: Unsplash.com

Kvarca lampa pret baktērijām un vīrusiem – saukta arī par baktericīdo lampu – ir mītiem un leģendām apvīta dezinfekcijas ierīce. Padomju laikos uzskatīta par panaceju, drīz pēc tam kritusi aizdomu ēnā. Ultravioletais starojums piedzīvojis dažādas sabiedrības attieksmes fāzes, lai arī tas nemainīgs bijis mums blakus visu šo laiku. Mūsdienās daudzi zinātnieki atzīst – ultravioleto staru lampa un ar to saistītās tehnoloģijas nepelnīti ilgi tikušas atstātas novārtā, kaut arī tās pilnībā pilda savu funkciju un ir salīdzinoši ekonomisks un ērts ierocis cīņā ar vīrusiem un infekcijām. Turklāt šobrīd 21. gadsimta prasībām atbilstošas, drošas un efektīvas ierīces ir pieejamas pārdošanā arī mājas lietošanai. Šajā rakstā ieskatīsimies ultravioletā starojuma attīstības vēsturē un šodienas faktos.

Ultravioletais starojums un dezinfekcija – atklājuma vēsture
Skaidrojam – ultravioletais starojums jeb UV starojums ir elektromagnētiskie viļņi, kuru garums ir īsāks nekā redzamajai gaismai, bet garāks nekā rentgena stariem. Tos savstarpēji iedala īsajos un garajos staros (UV-A, UV-B un UV-C). Šo starojumu izstaro saule, bet lielākā tā daļa līdz zemei nenonāk, jo tas tiek absorbēts atmosfērā. 

Staru dezinficējošās iedarbības atklāšanas vēsture

  • 1877. gads. Staru iedarbību uz mikroorganismiem atklāja angļu fizioterapeits A. Daunss (A. Downes) un angļu zinātnieks T. Blants (T. Blunt). Darbojoties saules gaismā ar mēģenēm, kurās atradās patogēnas baktērijas, viņi novēroja, ka šo baktēriju attīstība tiek kavēta vai arī tās tiek nogalinātas pavisam.
  • 1902. gads. Vācu oftalmologs E. Hertels (E.Hertel) diferencē, ka visefektīvāk mikroorganismu iznīcināšanā darbojas tieši UV-C stari, tātad viļņi 100–280 nm garumā. Apmēram šajā pašā laikā dāņu profesons N. Finsens ieguva Nobela prēmiju par ādas bojājumu slimību izraisošas baktērijas lupus vulgaris iznīcināšanu ar koncentrētu UV gaismu*.
  • 1930.–1940. gads. Hārvardas medicīnas inženieris V. F. Velss (W.F. Wells) veica milzīgu lēcienu ultravioletā starojuma atklājumu attīstībā. Viņš definēja UV-C starojumu kā dezinfekcijā izmantojamu ieroci, turklāt viņš norādīja, ka infekcijas var ceļot no cilvēka uz cilvēku pa gaisu, tāpēc gaisa attīrīšanai ir vitāla nozīme. Viņa vadībā tika novērots, ka skolā, kurā nav uzstādīta baktericīdā kvarca lampa, skolēnu saslimstība ar masalām aptvēra 53,6%, bet skolā, kur bija šī ultravioleto staru lampa – tikai 13,3%*.
  • 1940.–1950. gads. Vairākās publiskās skolās šādu efektu sasniegt neizdodas, kas kalpo par iemeslu šaubām attiecībā uz UV staru efektīvo ietekmi.
  • 1956.–1962. gads. R.L. Railijs (R.L. Riley) eksperimenta kārtā uz jūrascūciņām atklāj, ka tuberkulozes baktērijas saturošs gaiss, kas ticis apstarots ar UV-C starojumu, ir jūrascūciņām drošs pretēji neapstarotam gaisam, kuru jūrascūciņas ieelpoja un inficējās. Šis atklājums atjauno interesi par ultravioleto starojumu.
  • 1970.–1980. gads. Sabiedrības interese par tīrīšanas līdzekļiem un antibiotiku izmantošanu cīņā ar slimībām būtiski palēnināja darbu pie UV starojuma lampu attīstības, tomēr ap 20. gadsimta 70./80. gadiem šī interese atkal aug. Iespējams, tas saistīts ar zinātnieku bažām par antibiotiku rezistenci.
  • 1995. gads–mūsdienas. UV-C starojums un baktericīdās kvarca lampas tiek atzītas par efektīvu līdzekli cīņā ar vīrusiem. Recirkulatori, apstarotāji un citas UV starojuma ierīces tiek izmantotas gan privātās, gan publiskās telpās, tajā skaitā arī medicīnas iestādēs un īpaši slimnīcās. Tiek atzīts, ka ultravioletais starojums, ja pareizi lietots, ir drošākais, lētākais un ērtākais gaisa un virsmu dezinfekcijas veids.

Šie vēsturiskie fakti un zinātniskie pētījumi pierāda, ka UV-C baktericīdās lampas ir efektīvas pret dažādām baktērijām un vīrusiem. Arī mūsdienās Covid-19 vīruss ir aktualizējis šo lampu izmantošanu ikdienā ne tikai medicīnas iestādēs, bet jebkurā publiskā vai privātā telpā.

Autors: Kvarcalampas.lv
Autors: Kvarcalampas.lv

Vai pilnīgi visas baktericīdās lampas ir efektīvas?
Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra pausto, ir nepieciešams ļoti rūpīgi izvēlēties baktericīdās kvarca lampas atkarībā no tā lietošanas mērķa. Ja domā, piemēram, par Covid-19 vīrusu izraisošiem vīrusiem, PTAC ziņojumā norāda, ka visefektīvāk Covid-19 vīrusu iznīcina ierīces, kas emitē viļņa garumu no 222 līdz 254 nm, kas ietilpst UV-C (100–280) diapazonā. UV-C viļņi iznīcina lielāko daļu vīrusu, tajā skaitā pelējuma sēnītes un citus mikroorganismus, bet svarīgi ir pārliecināties, ka ierīce emitē tieši šādu viļņa garumu, turklāt – vai tā ir sertificēta un droša. Jāņem vērā, ka ultravioletā starojuma ierīces iedalās tādās, kuras var lietot cilvēku klātbūtnē, un tādās, kuras cilvēku klātbūtnē lietot nedrīkst.

Autors: Kvarcalampas.lv
Autors: Kvarcalampas.lv

Kur iegādāties sertificētas un drošas kvarca lampas?
Šobrīd piedāvājumā ir viegli apjukt, jo baktericīdās lampas un UV lampas tiek piedāvātas lielā vairumā. Ļoti būtiski ir saprast, kādam mērķim ierīce nepieciešama, un atrast kvalificētu pārdevēju, kam ir pieredze medicīnas preču ražošanā un tirdzniecībā. Kvarcalampas.lv ir sertificēts veikals gan klātienē, gan internetveikalā, kurā iespējams konsultēties pie zinošiem profesionāļiem neatkarīgi no tā, vai ultravioletais starojums un dezinfekcija nepieciešama milzīgai pārtikas ražotnei vai mazam birojam vai pat privātām telpām, piemēram, virtuvē vai bērnistabā.

Kvarcalampas.lv klāstā pieejamas augstākajām prasībām atbilstoši gaisa recirkulatori, UV apstarotāji, konvekcijas aparāti, sistēmas ūdens dezinfekcijai, UV-tuneļi un citas preces, kas nodrošinās augstu higiēnas prasību nodrošināšanu uzņēmumā un privātā telpā. Ienāciet un apskatiet piedāvājumu un nodrošiniet drošu un tīru vidi aizsardzībā pret baktērijām un vīrusiem!

 

 

* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2789813/ 
* https://uvresources.com/uv-c-lamps-a-shortwave-history/ 
* https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/003335491012500105 
* https://www.ptac.gov.lv/lv/jaunums/vai-plaspaterina-uv-starojuma-lampas-spej-dezinficet-telpas-un-virsmas-no-covid-19 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.