building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi20073
Nozares ziņas33051
Baltijas valstu atšķirības: Dūmu detektoru ziņā apsteidzam lietuviešus, tomēr krietni atpaliekam no igauņiem : building.lv - par būvniecību Latvijā

Baltijas valstu atšķirības: Dūmu detektoru ziņā apsteidzam lietuviešus, tomēr krietni atpaliekam no igauņiem

Baltijas valstu atšķirības: Dūmu detektoru ziņā apsteidzam lietuviešus, tomēr krietni atpaliekam no igauņiem
Foto: Vecteezy.com/ coffeekai

Pēdējo gadu laikā ievērojami paplašinājies dūmu detektoru lietojums Baltijas valstīs, ko veicinājušas gan pastiprinātas ugunsdrošības prasības, gan sabiedrības pieaugošā izpratne par mājokļu drošību un iespējām novērst traģiskas ugunsgrēka sekas. Šobrīd dūmu detektorus savās mājās uzstādījuši 94% igauņu, 76% latviešu un 65% lietuviešu, tādējādi apliecinot arvien lielāku uzmanību ugunsdrošības jautājumiem visā reģionā.

Latvijā jau kopš 2020. gada 1. janvāra ir spēkā ugunsdrošības noteikumu prasība – ikvienā dzīvoklī jābūt vismaz vienam dūmu detektoram, bet privātmājā detektoram jābūt uzstādītam katrā stāvā, turklāt privātmāja papildus jānodrošina arī ar ugunsdzēsības aparātu.  Neskatoties uz to, iedzīvotāju skaits, kuri vēl plāno uzstādīt dūmu detektorus, samazinās – Lietuvā šādu nodomu izteikuši 9% aptaujāto iedzīvotāju, Latvijā – 7%, Igaunijā – 2%, atklāj apdrošināšanas uzņēmuma „Gjensidige” pasūtītais un „NielsenIQ” veiktais reprezentatīvais pētījums par Baltijas valstu iedzīvotājiem.

Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta datiem, 2024. gada 1. pusgadā visā Latvijas teritorijā reģistrēti 2995 ugunsgrēki. Lai arī nav precīzu datu par to, cik gadījumos īpašumā reģistrēti dūmu detektori, ir skaidrs, ka to esamība nodrošina ātrāku ugunsnelaimes atklāšanu un palīdz glābt ne vien īpašumu, bet arī dzīvības. 

“Dūmu detektors ir viena no vienkāršākajām un efektīvākajām ierīcēm, kas spēj novērst potenciālus zaudējumus. Tā uzdevums ir brīdināt mājas iedzīvotājus par dūmu vai uguns klātbūtni, dodot iespēju laikus reaģēt. Ugunsgrēki bieži izceļas negaidīti, un dūmu detektors spēj pamanīt pirmās pazīmes pat tad, kad cilvēki guļ vai atrodas citā telpā. Tas ir īpaši svarīgi naktīs, kad liesmas var izplatīties ātri, bet iemītnieki var nepamanīt briesmas, līdz ir jau par vēlu. Mājokļos, kur darbojas dūmu detektori, ugunsgrēka izraisītās letālās sekas ir ievērojami retākas nekā mājās bez tiem. Tādējādi šī ierīce ne tikai palielina drošību, bet arī dod mieru, ka par potenciālajām briesmām tiek signalizēts pietiekami agri, lai rīkotos, uzsver apdrošināšanas kompānijas „Gjensidige“ Latvijas filiāles vadītāja Sanita Glovecka.

Dūmu detektors ir pieejams risinājums, kas neprasa lielas izmaksas vai sarežģītu uzstādīšanu. Mūsdienās tirgū ir pieejami dažādi modeļi, kas piemēroti dažādām vajadzībām un budžetiem. Daži no tiem ir aprīkoti ar papildu funkcijām, piemēram, oglekļa monoksīda sensoriem vai savienojamību ar viedierīcēm, kas vēl vairāk uzlabo drošību un atvieglo uzraudzību.

Svarīgi ir arī regulāri pārbaudīt un uzturēt dūmu detektoru darbību. Baterijas izlādējas un sensori var zaudēt efektivitāti, ja tie nav pienācīgi uzturēti. Vismaz reizi mēnesī vajadzētu pārbaudīt ierīces darbību un reizi gadā nomainīt baterijas. Šie nelielie soļi var būt izšķiroši brīžos, kad katra sekunde ir no svara.

Oglekļa monoksīda (CO) apdraudējums

Pazeminoties temperatūrai, cilvēki biežāk un intensīvāk mājās kurina krāsnis un kamīnus, kas palielina saindēšanās risku ar oglekļa monoksīdu. Oglekļa monoksīda ieelpošana izraisa dažādus veselības traucējumus – sākot ar galvassāpēm, nelabumu un reiboņiem vieglas saindēšanās gadījumā līdz pat komai vai nāvei smagākos gadījumos. Galvenie saindēšanās gadījumu iemesli ir bojāti apkures katli vai ventilācijas sistēmas. Apdrošinātājs iesaka mājās uzstādīt ne tikai obligātos dūmu detektorus, bet arī oglekļa monoksīda detektorus, kas jau vairākus gadus ir obligāti Igaunijā.

Milzīgi ugunsgrēku zaudējumi

Foto: Freepik.com/ creativeart

Apdrošināšanas dati liecina, ka mājokļos bez detektoriem ugunsgrēku radītie zaudējumi ir ievērojami lielāki. Pēdējo 2 gadu laikā apdrošinātājs Latvijas iedzīvotajiem kopumā izmaksājis kompensācijas vairāk nekā 7 miljonu eiro apmērā saistībā ar ugunsgrēkos radītiem zaudējumiem. 

Dūmu detektoru uzstādīšana ir vienkāršs, taču ārkārtīgi nozīmīgs solis, kas var glābt dzīvības un pasargāt ne tikai jūsu mājokli, bet arī visvērtīgāko – jūsu mīļotos cilvēkus. Tā ir maza, bet svarīga investīcija, kas sniedz lielu drošības sajūtu ikdienā. Atcerieties, ka drošība sākas ar rūpēm par savu un tuvinieku labklājību. Savlaicīga rīcība var būt izšķiroša brīžos, kad tas visvairāk nepieciešams.

*Pētījumā, kas veikts 2024. gada aprīlī, piedalījās 1600 respondentu katrā no Baltijas valstīm. Pētījuma statistiskā kļūda – 2,45%.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.