Bauskas novadā grib būvēties – top privātmājas un industriāli objekti lauksaimniekiem
Turpinot portāla Building.lv aizsākoto interviju sēriju ar dažādu Latvijas pašvaldību būvvalžu vadītājiem, šoreiz saruna ar Bauskas novada būvvaldes vadītāju Daci Putnu.
Bauskas novada būvvaldes vadītājas amatā esat kopš šī gada marta. Kā vērtējat šo pusgadu, kas noteikti pavadīts intensīvā darbā?
Pusgads ir pagājis pavasara un vasaras sezonā – būvniecības aktīvākajā laikā un iesildīšanās amatā bijusi īpaši spraiga. Bauskas pilsēta man sirdij tuva bijusi jau kopš laika, kad strādāju pilsētas būvvaldē. Pa šo laiku tuvāk iepazīta arī novada teritorija. Esmu centusies iedibināt aktīvāku saikni ar Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novadu pašvaldībām.
Viens no pirmajiem uzdevumiem, pie kā ķēros jaunajā amatā, bija būvvaldes lietvedības un iedzīvotāju apkalpošanas darba datorizēšana un uzlabošana, lai vairāk laika paliek radošākām lietām un cilvēkiem būtu ērtāk saņemami mūsu pakalpojumi.
Šajā pusgada laikā bijuši arī vairāki interesanti projekti, kuros palīdzēts ar padomu.Esmu piedalījusies Bauskas centrālās bibliotēkas metu konkursa žūrijā. Konkurss bija bagāts ar interesantiem piedāvājumiem un ir gandarījums par izraudzīto uzvarētāju, par viņu piedāvāto, Bauskas vecpilsētai organisko arhitektūru. Tikai žēl, ka uzvarētājs ir lietuviešu arhitekts.
Ir izstrādāts nolikums un izsludināts metu konkurss Viļa Plūdoņa skulptūras izveidei un uzstādīšanai Saules dārzā, Bauskā. Gaidīsim radošus tēlniecības darbus! Nākamā gada sezonai gatavojam piedāvājumus Bauskas pilsētas labiekārtojumam. Ieceru ir daudz, cerams ziemas klusākajā periodā būs vairāk laika to realizācijai. Tai pašā laikā daudz laika paiet arī neauglīgās sarakstēs ar mūžam neapmierināto iedzīvotāju daļu.
Kas bijuši lielākie īstenotie projekti, kur piedalījāties kā Bauskas pilsētas arhitekte kopš 2008. gada, kad sākāt novadā strādāt? Varbūt kāds projekts, ar ko lepojaties visvairāk?
Bauskas pilsētas būvvaldi likvidēja līdz ar novada izveidi un manas darba gaitas pašvaldībā pārtrūka. Uzskatu, ka pilsētas būvvaldē bija daudz labi iesāktu lietas, žēl, ka tās netika novērtētas. Laikā, kad strādāju pilsētas būvvaldē, pašvaldība varēja dāsni atļauties atvēlēt finansiālos līdzekļus labiekārtojumam. Varēja veidot jaunus apstādījumus un uzstādīt mazās arhitektūras formas. Toreiz tika uzsākta Rātslaukuma vienas puses rekonstrukcija, šobrīd pašvaldība uzsāks projektēšanas darbus otrai pusei, ekspluatācijā nodoti Rātsnama III kārtas rekonstrukcijas darbi. Prieks par Rātslaukuma atdzimšanu un par katru privātīpašuma sakārtošanu un uzņēmēja ieguldījumu tā atdzimšanā. Jauki, ka pirmskrīzes laikā pašvaldība paspēja sakārtot savu namīpašumu fasādes gar Kalna ielu (Kultūras centra, bijušās vakarskolas, bērnu un jauniešu centra, muzeja ēkām), bērnudārzu ēkām vecpilsētas teritorijā, kurām izstrādāju krāsu pases.
Pašreizējās aktualitātes – kā šobrīd attīstās būvniecība Bauskā un tās apkārtnē?
Sākot strādāt pavasarī, biju izbrīnīta par daudzajiem iesniegumiem – uzskaites kartēm vienģimeņu dzīvojamo māju būvniecības iecerēm. Tātad tik bezcerīgi nav – visi nav aizbraukuši, un cilvēkiem ir finansiālie līdzekļi, ko ieguldīt būvniecībā. Starp būvētājiem ir daudz zemnieku, kuri attīsta savu ražošanu. Ne velti mūsu novada prioritāte ir lauksaimniecība. Mazāk ir industriālie objekti, varbūt vairāk Iecavā – tuvāk Rīgai.
Bauskas pašvaldībai ir nozīmīgi infrastruktūras, novada sociāli ekonomiskās attīstības, pārrobežu sadarbības, autoceļu tīkla sakārtošanas un satiksmes drošības uzlabošanas, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas un pašvaldības kapacitātes paaugstināšanas projekti. Atskatoties uz iepriekšējo pārskata periodu, varu teikt tas bijis ražīga - tika pabeigti 21 projekti. Projektu realizācijas ietvaros tika izveidoti pamatlīdzekļi 2,67 miljonu latu apmērā, no kuriem 43,8% investīcijas veiktas vides jomā, 32,4% izglītības iestādēs un 23% kultūras jomā – tie tika finansēti gan no Eiropas Savienības programmām, gan pašvaldības budžeta līdzekļiem. Kā nozīmīgākos var minēt ūdenssaimniecības infrastruktūras sakārtošana Brunavas, Gailīšu, Īslīces, Vecsaules, Dāviņu, Ceraukstes un Mežotnes pagastā notiks piesaistot Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļus projekta "Ūdenssaimniecības attīstība apdzīvotās vietās līdz 2000" ietvaros. Bauskā turpināsies nozīmīgu kultūras mantojuma objektu atjaunošana: Bauskas pils muzeja un Bauskas rātsnama rekonstrukcija.
Kas ir būtiskākās problēmas, ar ko Jūs šobrīd sastopaties savā ikdienā? Vai šo problēmu raksturs ir atšķirīgs no tām, kas vērojamas lielajās pilsētās, vai būvnieku problēmas tomēr vairāk vai mazāk visur ir līdzīgas?
Domāju, ka problēmas visur ir līdzīgas. Piemēram, projektētāju un būvnieku mūžīgā termiņu kavēšana, kvalitātes problēmas. Tā no projekta uz projektu, no objekta uz objektu. Iespējams problēma ir valsts iepirkumu politikā.
Par pašvaldību iepirkumu konkursiem attiecībā uz būvniecību. Jūsu viedoklis par zemākās cenas principu – vai tas arī ietekmē projektu īstenošanu Jūsu novadā?
Sāpīga problēma un, kā no kura skatupunkta vērtē. Nekas lēts nevar būt kvalitatīvs - ne būvmateriālu izvēlē, ne darba kvalitātes ziņā. Tajā pašā laikā pašvaldības finanšu līdzekļi nav bezizmēra un katra pasūtītāja interesēs ir nepārmaksāt. Kā lai iegūstam zelta vidusceļu - labu kvalitāti par adekvātu cenu? Ja valdība spētu šo problēmu atrisināt, ieguvēja būtu visa sabiedrība.
Cik aktīvs Bauskas novads ir uz ēku siltināšanas darbiem?
Diemžēl daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju aktivitāte šajā ziņā ir zema visos būvvaldes apkalpotajos novados. Sezonas laikā pa kādai mājai tiek nosiltināta, bet uzskatu, ka aktivitāte ir nepietiekama. Cerams, ka šīs vasaras pozitīvajiem piemēriem sekos citu māju iedzīvotāji un nākamā sezona būs ražīgāka. Ieguvums no siltināšanas darbiem ir energoefektivitātes paaugstinājums un vizuāli skaista fasāde, kopsummā tas ceļ nekustamā īpašuma vērtību, priecē pašus nama īpašniekus un pārējos iedzīvotājus ar sakārtotu pilsētvidi. Pasivitāte šajā jomā liecina arī par māju apsaimniekotāju zemo komunikācijas līmeni ar iedzīvotājiem.
Jūsu komentārs par jauno Būvniecības likuma redakciju.
Būvniecības process kļūs pulka savādāks, būtībā tas būs jauns tā regulējums. Visiem būs jāpierod. Lasīts un semināros dzirdēts daudz, taču patiesos plusus un mīnusus saskatīsim tikai pēc laika, tad arī spriedīsim.
Nedaudz par sevi – kas ir Jūsu hobiji, kā mēdzat atpūsties brīvajā laikā.
Ziemas tumšais laiks vairāk tiek veltīts daiļliteratūrai, teātra izrāžu un koncertu apmeklējumiem, jaunu recepšu eksperimentiem virtuvē. Vasarā tā ir ceļošana, dārza labiekārtošana, sēņošana. Vasarā par kultūras pasākumu piedāvājuma klāstu mūsu valstī nav jāsūdzas, tajā skaitā arī Bauskā – spēj tik izvēlēties savām interesēm saistošāko! Uz manu brīvo laiku noteikti kandidē arī sanbernāra šķirnes suns. Viņam man jāsaka paldies par garajām pastaigām gar Mēmeles un Mūsas upju krastiem un tuvākajiem mežiem.
Paldies par interviju!