Bezizmešu transporta veicinošu inovāciju attīstībai veltīts starptautisks seminārs Rīgā
2015.gada 2.oktobrī Eiropas Komisijas Iekšējā tirgus, rūpniecības, uzņēmējdarbības, mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) ģenerāldirektorāta vārdā konsultāciju uzņēmums "Capgemini Consulting" organizēja Rīgā semināru par enerģijas pieprasījuma puses (angl. "demand side") politiku bezizmešu transportlīdzekļu ieviešanas veicināšanai.
Pasākuma formāts ļāva iesaistīt zināšanu un pieredzes apmaiņā par diskusijas tematu absolūti visus semināra dalībniekus, kuru vidū bija vides, transporta un enerģētikas nozaru speciālisti no MVU, valsts un pašvaldību uzņēmumiem un iestādēm, tostarp, no SIA "Rīgas satiksme" un no Rīgas p/a "Rīgas enerģētikas aģentūra".
Semināra ievada daļā lektori no Īrijas un Austrijas uzstājās ar prezentācijām par savu valstu veicināšanas programmām elektromobiļu ieviešanas atbalstam. Senans Makgraths (Senan McGrath no ESB eCars) izklāstīja, tā sauktās, elektromobiļu ekosistēmas politikas "stūrakmeņus" Īrijai – infrastruktūra, izglītošana, elektromobiļu piegāde, veicināšanas iniciatīvas, kur atsevišķi uzdevumi Īrijas valstij ir tikuši risināti starptautiskā projekta "Green eMotion" ietvaros (par minētā projekta noslēguma pasākumu Latvijā rakstījām šī gada februārī). Elektrisko transportlīdzekļu nozares piesaistei valstī Īrijas valdība ir piedāvājusi dažādus stimulus eko enerģijas un netradicionālo enerģijas avotu risinājumiem. Būšot arī valdības garantēts valsts elektrisko transportlīdzekļa uzlādes infrastruktūras pārklājums. Standartizācija ir arī galvenais faktors, lai ātri izvērstu visā Eiropā izmaksu ziņā efektīvu elektrisko automobiļu infrastruktūru.
Dr. Peters Wiederkehrs (Peter Wiederkehr) iepazīstināja ar Austrijas Nacionālās rīcības programmas mobilitātes pārvaldībai ietvaros veiktajiem pasākumiem un panāktajiem siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju samazinājumiem. Austrijas Klima: AKTIV Mobil Programmas mērķis ir samazināt CO2 emisijas, lai veicinātu videi draudzīgu un energoefektīvu mobilitāti un stimulēt jaunas inovatīvas uzņēmējdarbības iespējas un videi draudzīgas darba vietas. Klima: aktiv Mobil projekts paredz valsts atbalsta sistēmu, lai motivētu un atbalstītu dažādiem dalībniekiem (uzņēmumi, sabiedrisko pakalpojumu sniedzēji, pilsētas, skolas u.c.), izstrādāt un īstenot pasākumus, lai samazinātu CO2 emisijas ar transportu saistītās darbībās. Klima: AKTIV Mobil koncentrējas uz mobilitātes pārvaldību, tai skaitā alternatīvo transportlīdzekļu un atjaunojamās enerģijas izmantošanu, viediem risinājumiem multimodālās mobilitātes lietošanai, ekobraukšanu, riteņbraukšanu, iešanu kājām, uz pieprasījuma orientētu sabiedrisko transportu un izpratnes veicināšanu.
Prezentācijām sekoja paneļdiskusija, kuras dalībnieki - Latvijas uzņēmējs Neils Kalniņš (firma "Blue Shock Bike", Zaļo tehnoloģiju klasteris), VARAM Klimata pārmaiņu departamenta direktore Ilze Prūse, kā arī elektromobilitātes konsultants Ashley Abraham (uzņēmums Digital City Limited) – pārsprieda Īrijas un Austrijas prezentācijās paustās idejas un rīcības katrs no sava skatu punkta. Semināra noslēgumā visi tā dalībnieki strādāja atsevišķās grupās, mēģinot ģenerēt idejas bezizmešu transporta līdzekļu ieviešanas atbalstam, tādējādi skarot gan infrastruktūras izveides pienākumu shēmu saskaņā ar EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVU 2014/94/ES par alternatīvo degvielu infrastruktūras ieviešanu, gan finanšu atbalsta instrumentu nepieciešamību MVU atbalstam, gan transporta un mobilitātes dalībnieku izglītošanas nepieciešamību. Pasākuma dalībnieku diskusijas nebeidzās vēl labu laiku pēc pasākuma noslēguma, tādējādi apliecinot, ka Rīgas enerģētikas dienu - 2015 kalendārā ietvertā pasākuma tēma ir aktuāla plašam lokam ar enerģētiku, vidi un transportu saistītiem speciālistiem.