Cenu pieaugums martā straujākais pēdējos gados
Šī gada martā, salīdzinot ar februāri, patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,8%. Precēm tas palielinājās par 1%, bet pakalpojumiem – par 0,4 procentiem.Pēdējos gados martā patēriņa cenu līmenis palielinājās vidēji par 0,3-0,7 procentiem, bet šogad pieaugums ir straujākais kopš 2008.gada, kad straujās izaugsmes gados marta mēneša laikā cenu līmenis auga par vairāk nekā 1 procentu.
Beidzoties sezonas izpārdošanām šogad martā cenu pieaugumu galvenokārt noteica apģērbu un apavu sadārdzināšanās, kas pārsniedza sezonālo izmaiņu līmeni un cenu pieaugums bija visstraujākais martā kopš 1998.gada. Cenas apģērbiem un apaviem mēneša laikā palielinājās par 9,9%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,6 procentpunktiem.
Liela ietekme uz cenu palielinājumu martā bija cenu kāpumam degvielai. Cenas degvielai palielinājās par 4,3%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,25 procentpunktiem. Februārī pasaules naftas cenas pieauga, savukārt martā pasaules naftas cenām bija vērojams kritums, kas varētu ietekmēt degvielas cenas Latvijā turpmākajos mēnešos.
Paaugstinoša ietekme martā bija arī pārtikas cenu kāpumam par 0,4%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu. Lielākā ietekme bija cenu kāpumam gaļai un dārzeņiem, kā arī cenu kritumam piena produktiem. Pasaules pārtikas cenas martā, salīdzinot ar februāri, samazinājās par 1,5%, ko ietekmēja cenu kritums visās galvenajās pārtikas produktu grupās, izņemot piena produktus. Gada laikā pasaules pārtikas cenas samazinājušās par gandrīz 19 procentiem.
Lielākā pazeminošā ietekme martā bija cenu kritumam siltumenerģijai. Dabasgāzes cenas krituma dēļ cenas siltumenerģijai samazinājās par 2,2%, kas kopējo cenu līmeni samazināja par 0,1 procentpunktu.
Citās preču un pakalpojumu grupās cenu svārstības aizvadītajā mēnesī kopējo cenu līmeni būtiski neietekmēja.
2015.gada martā, salīdzinot ar iepriekšējā gada martu, patēriņa cenas pieauga par 0,4%. Gada vidējā inflācija bija 0,5 procenti.
Kopumā šogad vidējā gada inflācija būs nedaudz zemāka nekā iepriekšējā gadā, kas saistīts ar ārējiem faktoriem – naftas un pārtikas cenu dinamiku pasaulē.
Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja
Ieva Šnīdere
EM Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas vecākā referente