building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1581
Nozares raksti32833
Domofons – kā izvēlēties? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Domofons – kā izvēlēties?

Domofons – kā izvēlēties?

Viens no pamatjautājumiem jebkura mājokļa iekārtošanā ir tā aizsardzība pret nelabvēļiem. Par drošības minimumu uzskata durvju actiņas un zvanus, kuri pašlaik plaši tiek piedāvāti mūsdienīgākā versijā. Piemēram, viedā durvju actiņa atspoguļo apmeklētāju uz speciāla ekrāna mājokļa iekšpusē (kā arī viedtālrunī) un atsevišķi modeļi pat saglabā šo videoierakstu. 

Līdzīgi darbojas arī modernie durvju zvani ar kameru. Vai esat mājās, vai nē, – savā telefonā redzēsiet, kurš zvana pie durvīm. Vēl viens populārs līdzeklis drošības paaugstināšanai ir domofons (namrunis), kas ļauj organizēt divvirzienu balss saziņu. Visbiežāk tos var redzēt pie daudzstāvu māju kāpņu telpām, biroju ēkām, ražotņu teritorijām utt. Taču arī privātajā sektorā domofoni sāk parādīties arvien biežāk. Tas ir saistīts ar to efektivitāti drošības jomā. Namrunis ļauj attālināti parunāt ar atnācēju, noskaidrot viņa identitāti un ierašanās iemeslus. Tādējādi tieši jūs noteiksiet, vai ielaist ciemiņu savā teritorijā. Daudzi modernākie modeļi ļauj ne vien sarunāties, bet arī redzēt ciemiņu ekrānā un ierakstīt visas kustību epizodes aiz durvīm. Vajadzības gadījumā ieraksts pat var kalpot par pierādījumu nelikumīgām darbībām.

Arī cenas ziņā domofons ir ļoti pieejams līdzeklis. Īpaši, ja ņem vērā, no kādiem materiālajiem zaudējumiem tas var pasargāt. Atliek vien izvēlēties piemērotāko modeli! Lai vienkāršotu šo uzdevumu, apskatīsim, ar ko atšķiras domofoni un kādiem tehniskajiem parametriem vajadzētu pievērst uzmanību!

Atrodam sev piemērotāko veidu
Sākotnēji vajadzētu tikt skaidrībā, cik lielam abonentu skaitam ir nepieciešams domofons un ko jūs no tā sagaidāt.

Atkarībā no tā domofonus iedala:
Pēc pamatfunkcijām – audio- un videodomofonos
• Audioiekārtas. Ļauj veikt divvirzienu balss saziņu un distancēti atvērt durvis ar speciālo pogu. Šādu modeļu pluss ir ļoti pieejama cena. Mīnuss – jūs nevarat nokontrolēt, cik daudz cilvēku ienāks iekšā, līdzko būsiet nospieduši durvju atvēršanas pogu.
• Videoiekārtas. Maksā vairāk, taču sniedz augstāku aizsardzību. Jūs ne vien dzirdat ciemiņu, bet redzat to iekšējā bloka ekrānā. Daudzi šie modeļi ir aprīkoti ar videoieraksta funkciju, kas kādu laiku tiek saglabāts atmiņas kartē. Būtībā tā ir videonovērošana objektā!

Autors: domofons2
Autors: domofons2

Pēc abonentu skaita. Jo vairāk abonentu var pieslēgt domofonam, jo dārgāka parasti ir iekārta. Apsveriet šo parametru, lai lieki nepārmaksātu.  
Individuālā iekārta – privātmājām, privātam birojam, ražotnes teritorijai.
2–10 lietotājiem – mazstāvu dzīvojamām mājām, telpām ar vairākiem birojiem.
Daudzabonentu – daudzstāvu mājokļiem, ar iespēju pieslēgt līdz pat 1000 abonentu.

Pēc signāla raidīšanas veida. Mēdz būt vadu jeb analogie un ciparu, kā arī bezvadu jeb wi-fi namruņi. Par spīti tam, ka bezvadu tehnoloģijas pašlaik dominē visās dzīves jomās, vadu domofoniem ir būtiska priekšrocība – kabelis garantē stabilāku signālu, kas nav atkarīgs no ārējiem apstākļiem. Wi-fi domofoniem signālu mēdz traucēt jaudīgas elektroiekārtas (piemēram, mikroviļņu krāsns), nelabvēlīgi laikapstākļi, elektromagnētiskais lauks u.c. Kurš savienojums ir atbilstošāks jums, ir atkarīgs no konkrētiem ekspluatācijas apstākļiem un budžeta, kuru esat gatavi ieguldīt.  

Analogās sistēmas priekšrocība ir pieejamā cena. Kā jau minēts, ierīkošanai vajadzēs ievilkt kabeli. Tas parasti nesagādā problēmas, ja domofons nepieciešams individuālai mājsaimniecībai vai mazstāvu dzīvojamai mājai (nelielai biroju ēkai) līdz 20 abonentiem.

Ciparu sistēma ir racionālākā izvēle daudzstāvu celtnēm. Kāpņu telpā montē kabeli, bet katra lietotāja identifikācijai tiek izmantota kodēšana. Ciparu sistēmām plaši pieejami modeļi ar videonovērošanas funkciju, kas sniedz augstāku drošības līmeni. 

Wi-fi savienojuma domofoni vilina ar vienkāršu montāžu un iestatīšanu, taču maksā krietni vairāk. Jārēķinās arī ar iespējamiem signālu traucējumiem, kā arī wi-fi tīkla ierobežoto attālumu (parasti 20–30 metru rādiusā). Ja objektam, kurā tiks uzstādīts domofons, ir neliela platība un sarežģīta konfigurācija, kas apgrūtina kabeļu līnijas montāžu, vai arī vienkārši jūs uzskatāt kabeļus par traucēkli – tā ir īstā izvēle!

Novērtējam iekšējo un ārējo bloku
Lai domofons kalpotu ilgi un apmierinātu visas jūsu vajadzības un vēlmes, vajadzētu detalizētāk apskatīt abus tā blokus – iekšējo un ārējo. Apsekojiet to izturību, sniegtās iespējas, lietošanas komfortu!

Ārējais bloks jeb izsaukuma panelis. Ko vajadzētu novērtēt?  
Korpuss. Par kvalitatīvākajiem tiek uzskatīti metāliskie korpusi (vēlams no nerūsējošā metāla). Tiem jābūt hermētiskiem, lai nepieļautu putekļu un mitruma nokļūšanu iekšpusē, kā arī triecienizturīgiem. Ja domofonam ir kamera, tās actiņai jābūt aizsargātai ar biezu, rūdītu stiklu.

Montāžas veids. Iebūvējamiem ārējiem blokiem ir augstāka līmeņa aizsardzība pret izdemolēšanu. Ja šāds risks pastāv – tā ir racionāla izvēle. Savukārt uz virsmas uzliekamo bloku priekšrocība ir vienkārša montāža un iespēja ātri nomainīt bojātās detaļas.

Apgaismojums un kustības sensors domofoniem ar videonovērošanu. Integrētais apgaismojums ļaus saskatīt pie durvīm esošo cilvēku slikta apgaismojuma apstākļos. Tas mēdz būt diožu un infrasarkanais, pēdējais no kuriem ir nemanāms apmeklētajiem. Vēl viens noderīgs papildinājums videonovērošanai ir kustības sensors. Tas nodrošinās automātisku ieraksta sākšanu, kad kameras actiņa fiksēs kustību. Ja kamera ir aprīkota ar atmiņas karti ierakstu saglabāšanai, kustības sensors būtiski ieekonomēs vietu tajā.

Piekļuves iespējas ar identifikatora palīdzību. Ieeja ar elektroniskās atslēgas vai magnētiskās kartes palīdzību ir populāra, ērta un racionāla izvēle komerciālām telpām.

Iekšējais bloks. Ko vajadzētu novērtēt?  
Klausule – ir/nav. Modernākā izvēle ir hands free namruņi bez klausules un ar stilīgu dizainu. Mīnuss – apkārtējie dzird jūsu sarunu. Ja vēlaties saglabāt privātumu vai klusumu telpās, izvēlieties iekārtu ar klausuli. Lielākai pārvietošanās brīvībai pašlaik pieejamas bezvadu klausules, kuras var sasaistīt arī ar viedtālruni.

Pārvaldes veids – pogu, sensorais vai kombinētais. Šajā ziņā izvēle ir atkarīga no jūsu individuālajām vēlmēm. Svarīgi vien pievērst uzmanību durvju atvēršanas pogai, kurai jābūt pietiekami lielai.

Ja izvēlaties domofonu ar videonovērošanas funkciju, jāpievērš pastiprināta uzmanība ekrāna un kameras parametriem. Jo lielāks ir ekrāns un jo augstāka ir tā izšķirtspēja, jo detalizētāk redzēsiet atnācēju. Taču šie parametri ir cieši saistīti ar cenu. Tādēļ ne vienmēr ir lietderīgi iegādāties iekārtu ar vislielāko ekrānu un izšķirtspēju. Optimāls variants ir 5 collu ekrāns ar izšķirtspēju 400–450 TVL. Ja esat gatavi ieguldīt vairāk par detalizētāku attēlu, izvēlieties 7–8 collu ekrānu ar izšķirtspēju ap 540 TVL. Tādi izmēri būs arī teicami piemēroti cilvēkiem ar vājredzību. Tāpat novērtējiet: kameras apskates leņķi (optimāli ap 90–100 grādiem), vai kamerai ir pieejams nakts filmēšanas režīms, vai iespējams regulēt attēla parametrus (spilgtumu, kontrastu u.tml.).

Pieslēgums viedierīcēm. Neatsverama priekšrocība, ja domofonu iespējams savienot ar tālruni. Pat prombūtnes laikā būsiet informēts, kas notiek aiz jūsu durvīm. Protams, šāda veida papildfunkcijas sadārdzina iekārtu, taču ir visai noderīgas un bieži vien izrādās par noteicošām izvēlē.

Ja vēlaties ierīkot sev domofona sistēmu nepārmaksājot, apmeklējiet interneta veikalu 220.lv! Tieši te plašā sortimentā un par labām cenām var atrast domofonu jebkāda veida telpām – privātmājām, birojiem, daudzdzīvokļu namiem utt. Ja konkrētajās telpās nav iespējas ierīkot kabeli, apskatiet wi-fi namruņu piedāvājumu! Lai kādi būtu ekspluatācijas apstākļi, 220.lv katrs atradīs savām vajadzībām un budžetam piemērotāko variantu – nedārgu pāris desmitus eiro vērtu vai arī īpaši daudzfunkcionālu ar videonovērošanas un attālinātās pārvaldes funkciju! Tepat atradīsiet arī noderīgus elementus domofona sistēmas remontam un pilnveidošanai (atsevišķi nopērkamas klausules, ārējā bloka jumtiņi u.c.), kā arī alternatīvās drošības sistēmas – viedās durvju actiņas un zvanus. Investējiet savā drošībā tagad, un tas jums atmaksāsies ar labsajūtu nākotnē!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.