Dūmu detektori privātmājās un atsevišķos dzīvokļos – no 2020. gada
Jau pirms kāda laika tika plaši paziņots, ka tiek izstrādāts jauns Ugunsdrošības noteikumu projekts, kas no 2017. gada 1. janvāra paredz obligātu dūmu detektoru uzstādīšanu atsevišķos dzīvokļos un privātmājās. Projekts turpina virzību uz tā īstenošanu dzīvē, taču jaunākā versija paredz obligātu dūmu detektoru uzstādīšanu nevis no 2017. gada, bet gan no 2020. gada 1. janvāra. Šādas izmaiņas veiktas pašvaldību iebildumu dēļ.
2020. gads – kompromiss ar pašvaldībām
Šobrīd spēkā esošais normatīvais regulējums, tajā skaitā arī Ministru kabineta noteikumi Nr.82 "Ugunsdrošības noteikumi", neietver prasību par dzīvojamo telpu nodrošināšanu ar autonomiem dūmu detektoriem. Tie paredz to izmantošanu tikai pēc 2008. gada jaunuzbūvētās, rekonstruētās un renovētās dzīvojamās ēkās. Taču VUGD ir izstrādāts jauns noteikumu projekts "Ugunsdrošības noteikumi", kas precizē un papildina jau šobrīd spēkā esošās normas. Šis projekts šobrīd ir iesniegts izskatīšanai Valsts sekretāru sanāksmē, un tajā ir iekļauta prasība, ka no 2020. gada 1. janvāra visām dzīvojamām telpām ir jābūt nodrošinātām ar autonomiem ugunsgrēka detektoriem, kas reaģē uz dūmiem.
Sākotnējā projekta redakcijā par datumu, līdz kuram visas telpas jāaprīko ar dūmu detektoriem, tika nosaukts 2017. gada 1. janvāris, taču pret šādu risinājumu kategoriski iebilda pašvaldības. Iemesls vienkāršs – finansiālais aspekts. Lai arī atsevišķs dūmu detektors nav dārgs, pašvaldību pārziņā atrodas liels skaits sabiedrisko būvju, daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku un citu objektu, uz kuriem attiecas jaunajos noteikumos paredzētā dūmu detektoru uzstādīšana. Līdz ar to kopējais detektoru skaits un līdz ar to izmaksas kļūst ievērojamas. Tāpat objektu apzināšana, detektoru iegāde un uzstādīšana prasa arī zināmu laiku, un viena gada laikā daudzās pašvaldībās to būtu ļoti sarežģīti vai pat neiespējami veikt. Ņemot vērā šos aspektus, sarunās ar pašvaldību pārstāvjiem tika panākts kompromiss par šīs prasības izpildes termiņu, pārceļot to par trim gadiem uz priekšu – uz 2020. gada sākumu.
Ātrāka detektoru uzstādīšana – pašu drošībai
Taču obligātā termiņa pārbīde par trim gadiem uz priekšu nenozīmē, ka par detektoru uzstādīšanu vajag aizmirst un atlikt to uz vairākiem gadiem. Galu galā – detektori kalpos nekam citam, kā pašam mājas vai dzīvokļa iemītniekam un ugunsgrēka gadījumā palīdzēs izvairīties no postošām vai pat traģiskām sekām. Tādēļ laicīga detektoru uzstādīšana ir vien pašu drošības interesēs, jo tā var būtiski samazināt traģisku ugunsgrēku skaitu. Piemēri nav tālu jāmeklē – Igaunijā, kur dūmu detektori mājokļos ir obligāta prasība jau desmit gadus, bojāgājušo skaits ugunsgrēkos samazinājies uz pusi. Latvija diemžēl joprojām ir ES melnā topa augšgalā.
Par dūmu detektoru spēju būtiski samazināt traģisko nelaimju skaitu var secināt arī no statistikas datiem. Analizējot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistiku par ugunsgrēkiem dzīvojamās ēkās, var secināt, ka lielākā daļa ugunsgrēkos bojāgājušo miruši nevis no fiziskiem apdegumiem, bet gan no saindēšanās ar degšanas produktiem, kas rodas, sadegot mājoklī esošajiem sadzīves priekšmetiem un mēbelēm. Turklāt lielākā daļa bojā gājušo nosmakuši dūmos vai sadeguši, atrodoties savās guļamistabās.
Kāpēc tieši dūmu detektors?
Visefektīvākais tehniskais risinājums cilvēku aizsardzībai no ugunsgrēka traģiskajām sekām ir ierīkot dzīvoklī autonomo ugunsgrēka detektoru jeb dūmu detektoru. Šī nelielā izmēra ierīce spēj patstāvīgi konstatēt telpā izveidojušos ugunsgrēka faktorus (dūmu koncentrāciju, siltumu) un par to brīdina tuvumā esošos ar spalgu, aptuveni pusstundu ilgu 80 dB stipru skaņas signālu.
Traģiskākās ugunsnelaimes visbiežāk notiek tieši naktīs, kad cilvēki guļ, jo cilvēks miegā nejūt dūmus, toties dzird skaņas, tāpēc dūmu detektors ļauj savlaicīgi pamanīt ugunsgrēka izcelšanos un pamest degošās telpas. Arī pasaules pieredze liecina, ka ugunsgrēka autonomo detektoru pielietošana ir efektīvs veids, kā pasargāt sevi, līdzcilvēkus un savu īpašumu no pēkšņa ugunsgrēka.
Konsultēja VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes vecākais inspektors Jānis Vaivods.
Turpinājums sekos...