building.lv skaitļos

Lietotāji online44
Aktīvie uzņēmumi1661
Nozares raksti32868
Dušas trapi – ērts, praktisks un drošs risinājums dušas telpai : building.lv - par būvniecību Latvijā

Dušas trapi – ērts, praktisks un drošs risinājums dušas telpai

Dušas trapi – ērts, praktisks un drošs risinājums dušas telpai

Arvien biežāk privātmāju un dzīvokļu īpašnieki parasto duškabīņu un vannu vietā izvēlas dušas trapus. Tie jūtami ietaupa vietu, kā arī krietni atvieglo telpas kopšanu, jo traps ir grīdā iebūvējama konstrukcija, kura pieejama visdažādākajā tehniskajā un dizaina izpildījumā.

Tas var kalpot gan kā glauns interjera dizaina elements, gan var būt pavisam neuzkrītošs, organiski saplūstot ar grīdas segumu. Turklāt, kas ir svarīgi, dušas trapi ir arī drošs risinājums vecāka gadagājuma cilvēkiem un personām ar kustību traucējumiem.

Tomēr vienlaikus dušas trapu nav nemaz tik vienkārši izvēlēties, jo kā jau iebūvējamu risinājumu bojājumu gadījumā to nevar tik ātri un elementāri nomainīt kā, piemēram, vannas istabas skapīti, izlietni vai citus vannas istabas interjera elementus. Tāpēc ieteicams jau pašā sākumā iegādāties maksimāli atbilstošu un kvalitatīvu trapu. Vairāk par to, kādi dušas trapi pieejami tirgū, to īpatnībām un noteicošajiem izvēles kritērijiem stāsta Nils Idžons, pieredzējis projektu vadītājs ēku risinājumos notekūdeņu savākšanas, attīrīšanas un novadīšanas tehnoloģiju uzņēmumā "ACO Nordic".

Mazo vai līnijveida trapu?

Autors: aco_dusha_2
Autors: aco_dusha_2

Kad cilvēks nonāk līdz trapa izvēlei, viņš var iegādāties vai nu mazo trapu, kas var būt dažādas formas – apaļa vai kantaina, aptuveni 10x10 vai 15x15 centimetrus liela konstrukcija –, vai arī garo līnijveida trapu, kas vidēji ir 80–90 centimetrus garšs. Izvēle jāveic, pamatojoties uz telpas īpatnībām, tās plānoto vai esošo dizainu, kā arī savu gaumi.

Ja izvēle veikta par labu mazajam jeb punktveida trapam, Nils Idžons iesaka ņemt vērā būtisku niansi – punktveida traps, lai arī tas ir ekonomisks risinājums, var radīt sarežģījumus uzstādīšanā, kā arī ietekmēt kopējo telpas izskatu. Pirmkārt, lai šādā trapā tiktu efektīvi novadīts ūdens, uz to ir jāveido slīpums – ja traps plānots dušas zonas vidū, slīpumam jābūt no četrām pusēm, ko izbūves ziņā nav nemaz tik vienkārši un ātri realizēt. Otrkārt, ja telpā ir vēlme uzstādīt dārgas un skaistas flīzes, jāsaprot, ka trapa dēļ šīs flīzes būs jāpiegriež, līdz ar to arī šuvju būs vairāk, kā rezultātā estētiskums, ko cilvēks sagaida no dārgajām flīzēm, var ievērojami kristies.

Autors: aco_dusha_3
Autors: aco_dusha_3

Savukārt ar līnijveida trapu situācija ir vienkāršāka – to var uzstādīt pie pašas sienas, kas nozīmē to, ka uz to būs jāveido tikai viens slīpums. Šādā gadījumā var izvairīties no sarežgītā un laikietilpīgā darba, ko prasa flīžu piegriešana, kā arī uz trapu veidosies vienmērīgs kritums. No izbūves viedokļa tas ir krietni vienkāršāk, drošāk un parocīgāk izdarāms, kā arī vizuāli šāds risinājums izskatās krietni pievilcīgāk.

Autors: aco_dusha_4
Autors: aco_dusha_4

Īpaši aktuāli līnijveida trapi ir sabiedriskās ēkās, piemēram, skolās, bērnudārziņos, viesnīcās, sporta klubos, kur nepieciešamas vairākas mazgāšanās zonas. Var, protams, arī šādās telpās uzstādīt mazos trapus katrā dušas kabīnītē, bet tad jārēķinās ar to, ka būvniekam būs jāveido vairāki slīpumi, kā rezultātā pastāv lielāks risks nokļūdīties – nepareiza slīpuma gadījumā ūdens var netikt kārtīgi novadīts un stāvēt blakus trapam. Līdz ar to arī šajā gadījumā vienam garajam trapam ir daudz vairāk priekšrocību nekā vairākiem mazajiem dušas trapiem.

Dušas trapu atšķirības
Autors: aco_dusha_5
Autors: aco_dusha_5

"Kā vadošajam uzņēmumam notekūdeņu savākšanā un novadīšanā mums ir svarīgi vērst pircēju – gan privātpersonu, gan uzņēmumu – uzmanību uz trapu atšķirībām, lai sekmētu to, ka cilvēks iegādājas kvalitatīvu produktu, kas kalpos ilgus gadus," saka Nils. Viņš uzsver, ka dušas trapi pieejami dažādās cenu kategorijās un vizuāli var būt ļoti līdzīgi, taču, ja iedziļinās, ir vairākas būtiskas atšķirības. "Jāsaprot, ka ražotāji ir dažādi. Ir tādi, kas ražo dušas trapus atbilstoši normai (LVS EN 1253), kas nozīmē, ka šādi dušas trapi tiek testēti un efektīvi pilda savas funkcijas gadiem ilgi, un ir ražotāji, kas izgatavo trapu "izstrādājumus"  – konstrukcijas, kas ir lētākas gan izgatavošanas viedokļa, gan cenas, gan arīdzan kvalitātes ziņā," skaidro N. Idžons, papildinot, ka ražotāji, kas izgatavo trapus atbilstoši normai LVS EN 1253, produkta specifikācijās norāda gan trapa caurplūdi, gan sifona dziļumu, gan arī trapa atloka platumu un citus parametrus. Savukārt trapu "izstrādājumi" maksā krietni lētāk, jo to konstrukcija ir bieži vien pārdomāta tikai no ražošanas ērtības un ātruma viedokļa, bet nav padomāts par to, lai traps būtu ērts un vienkāršs kopšanā, kā arī lai tas būtu 100% drošs. "Ja salīdzina trapus pēc cenām, tad normām atbilstoši dušas trapi izmaksā ap 200 eiro par 80 centimetrus garu trapu, savukārt trapu " izstrādājumi" var maksāt pat četras reizes mazāk – ap 50 eiro. Tieši tāpēc parastais patērētājs mēdz apjukt un bieži vien nopērk lētāko, jo domā – kāpēc maksāt 200 eiro, ja līdzīgu trapu var nopirkt pa 50 eiro? Tomēr lētākie risinājumi diemžēl diezgan bieži rada sarežģījumus nākotnē, un tas ir jāapzinās," skaidro Nils.

5 svarīgi parametri, kas jāizvērtē, iegādājoties dušas trapu
Autors: aco_dusha_6
Autors: aco_dusha_6

1. Norma LVS EN 1253 – vairumā gadījumu kalpo kā garantija, ka dušas traps ir pārbaudīts un atbilst visām kvalitātes prasībām; parasti šādiem trapiem ir norādīta caurplūde, sifona dziļums, trapa atloka platums un citi svarīgi parametri, kas ļauj adekvāti izvērtēt produkta atbilstību konkrētajai uzstādīšanas vietai.

2. Apkopes ērtums – trapam ir jābūt ar izņemamu sifonu, kas ievērojami atvieglo tā tīrīšanu. Ja sifona konstrukcija nebūs pārdomāta no tīrīšanas viedokļa, tad trapa aizdambēšanās gadījumā to varēs iztīrīt tikai ar kādu stiepli vai ķīmiskajiem tīrīšanas līdzekļiem. Savukārt ķīmija, it īpaši ja sifons izgatavots no plastikāta, var saēst vai deformēt sifona konstrukciju, paaugstinot ūdens noplūdes risku – daudzdzīvokļu namā var tikt appludināts apakšējais dzīvoklis, savukārt privātmājā var tik bojātas pamata konstrukcijas.

3. Sifona dziļums – vismaz 50 milimetri. Ja dziļums būs mazāks, tas ietekmēs trapa caurplūdi jeb tā spēju novadīt ūdeni, tāpēc traps jāizvēlas ar lielāku caurplūdi. Izvēloties trapu, ir jāņem vērā arī dušas galvas parametri – arī tām ir noteiktas plūsmas (litri minūtē), ko tās spēj nodrošināt. Turklāt ūdens plūsmu apgrūtina arī dažādi netīrumi, mati, ziepes u. tml., tāpēc jāiegādājas traps ar nelielu caurplūdes rezervi. "Ja izvēlas trapu no godprātīga ražotāja, kas ir norādījis caurplūdi, mēs zinām, cik litrus sekundē tas spēj laist cauri un varam uz šo informāciju paļauties. Savukārt, ja traps nav ražots atbilstoši normai, mēs varam tikai minēt, vai tas tiks galā ar paredzamo ūdens plūsmu. Pat, ja uz šāda trapa ir minēta caurplūde, mēs nezinām, kā tā ir bijusi testēta – nav pierādījuma, ka traps testēts atbilstoši normai, līdz ar to nav zināms, vai caurplūde tiešām ir tāda, kāda tā norādīta," saka Nils.

Autors: aco_dusha_7
Autors: aco_dusha_7

Ja trapa uzstādīšana plānota dzīvoklī, attiecībā uz sifona dziļumu jāņem vērā vēl viena nianse. Daudzdzīvokļu namos stāvvadu izvadi ir novietoti tā, ka bieži nav iespējas izbūvēt trapu, nepaceļot grīdu. Ja veidos biezāku grīdu, zudīs trapa jēga, jo telpā būs slieksnis, kas var radīt diskmofortu. Līdz ar to, ja grīdu atstāj esošajā līmenī, ir nepieciešami maksimāli zemi trapi. Un, izvēloties zemākus trapus, pat ja norādīts, ka tie ražoti saskaņā ar normu, jārēķinās, ka sifona augstums normai neatbildīs, jo grīdas īpatnību dēļ fiziski neatliks vietas 50 milimetru ūdens līmenim sifonā.

4. Dušas trapa malas jeb atloka platums – vismaz 30 milimetri. Atloks ir trapa elements, pie kura pievieno hidroizolāciju, tādējādi padarot drošus un hermētiskus visus savienojumus un līdz ar to izvairoties no ūdens noplūdēm. Tas ir viens no svarīgākajiem trapa elementiem, tomēr vienlaikus jāsaprot, ka tas ietekmē ražošanas izmaksas, līdz ar to uz atloka izgatavošanu nereti ietaupa, veidojot to 15 vai pat tikai 10 milimetrus platu, kas neļauj pie trapa droši pieslēgt hidroizolāciju. Tāpat  var gadīties, ka atloks ir mazāks par 30 milimetriem, bet uz produkta norādīts, ka traps atbilst normai, kas nozīmē, ka ražotājs ir bijis nepatiess, un pircējam ir jāizvērtē – vai riskēt un tomēr pirkt šī ražotāja trapu, ietaupot budžetu, vai tomēr izskatīt citus, nedaudz dārgākus, toties kvalitatīvākus, ilgmūžīgākus un drošākus variantus, kas neradīs problēmas jau tuvākajā nākotnē. Eksperts uzsver, ka traps tiek pirkts un uzstādīts ilgam laikam un nav domāts nomaiņai, teiksim, pēc diviem gadiem, tāpēc kvalitatīvs risinājums jāizvēlas jau pašā sākumā, lai izvairītos no lielām izmaksām un nevajadzīgām galvassāpēm vēlāk.

5. Grīdas segums. Kādu laiku flīzes bija viens no biežāk sastopamajiem grīdas segumiem dušas telpās, taču tagad cilvēki izvēlas arī epoksīda grīdas, kā arī arvien populārāki kļūst linoleja grīdas segumi, kas skaitās higiēniskāks risinājums par flīzēm, jo nav šuvju, kur pastāv iespēja veidoties sēnītei un uzkrāties baktērijām. Ja tiek izmantots šāds grīdas segums, jārēķinās, ka dušas trapi atšķirsies gan konfigurācijas, gan izmaksu ziņā. Linolejam paredzētie dušas trapi būs platāki uz flanča rēķina. Līdz ar to, lai izgatavotu šādus linoleja trapus, ir nepieciešams vairāk materiāla, arī ražošana ir specifiskāka un sarežģītāka, tāpēc šādi trapi pircējam prasīs lielāku ieguldījumu.

Lai atvieglotu dušas trapa izvēli, ACO izstrādājis arī speciālu konfiguratoru, kas ļauj paeksperimentēt ar trapa veidiem, dizainiem un novietojumu: https://www.buildingdrainage.aco/support/dimensioning-tools/shower-designer

ACO Nordic piedāvājumā – dažāda veida dušas trapi no A līdz Z
Autors: aco_dusha_8
Autors: aco_dusha_8

"Mūsu sortimentā ir dušas trapi gan privātajam, gan publiskajam sektoram. Nodrošinām gan praktiskus un  uzticamus plastmasas vai nerūsējošā tērauda punktveida trapus flīžu, betona un linoleja grīdām – ar dažādiem pieslēguma diametriem un montāžas iespējām, kā arī plašu režģu klāstu, gan arīdzan daudzveidīgus dažāda garuma nerūsējošā tērauda līnijveida trapus visiem grīdas segumiem," stāsta "ACO Nordic" eksperts iekštelpu risinājumos Nils Idžons. Ja ACO katalogā nav atrodams tieši tāds traps, kā klientam nepieciešams, to iespējams pasūtīt un izgatavot pēc viņa vēlmēm – nepieciešamajā garumā, ar noteiktu izvadu skaitu un atbilstoši vietai, kur to plānots uzstādīt. ACO nodrošina pilnu servisu arī tad, ja klientam ir traps, kas uzstādīts, piemēram, 15 gadus atpakaļ – jebkuram no ACO piedāvātajiem trapiem maiņas detaļas pieejamas vēl joprojām.


"ACO Nordic" piedāvājumā ir gan kvalitatīvi budžeta (B sērija) dušas trapi ar plastmasas pamatni, gan kompakti un klasiski varianti (C sērija), gan no vairākām detaļām sastāvoši jeb modulāri dušas trapi (M sērija) un pat pavisam ekskluzīvi trapi (E sērija), kas ir platāki, spīdīgāki un ar lielāku režģu izvēli. Tāpat ir M+ un E+ sērijas trapi – universāli trapi ar plašu režģu klāstu, kas piešķir telpai īpašu eleganci. Šo sēriju trapi ir visdrošākais risinājums, jo tiem ir papildu perforējums gar dušas kanāla maliņām, kas nodrošina ūdens novadīšanu ne tikai no flīžu virsmas, bet arī no hidroizolācijas slāņa, kur nonāk ūdens caur flīžu šuvēm.

Autors: aco_dusha_9
Autors: aco_dusha_9

Kā stāsta Nils, viens no populārākajiem risinājumiem ir C sērijas līnijveida dušas trapi, kas lieliski ir sevi pierādījuši gan privātajā, gan komercektorā – jebkur, kur ticis uzstādīts. C sērijas dušas trapi ir pilnībā no nerūsējošā tērauda, maksimāli vienkārši, bet vienlaikus ar vienu no augstākajām caurplūdēm – 0,91 litru sekundē (salīdzinājumam – vidējā dušas trapu caurplūde ir 0,6 litri sekundē). Tiem ir ne tikai kvalitatīvs un efektīvs tehniskais izpildījums, bet arī daudzveidīgs vizuālais noformējums – trapu korpuss var būt pārklāts ar visdažādākā dizaina nerūsējošā tērauda režģi; iespējami arī flīzējami režģi, lai trapu padarītu maksimāli nepamanāmāku.

"Būtībā mēs spējam nodrošināt visu, kas saistīts ar ūdens novadīšanu gan privātmājām un dzīvokļiem, gan arī biznesa un sabiedriskajiem objektiem – viesnīcām, sporta klubiem, skolām, bērnudārziņiem utt. Mums ir atbilstoši risinājumi jebkuram objektam un tā īpatnībām," stāsta Nils.

Plašāk par ACO nerūsējošajiem trapiem un to īpašībām uzzini www.aco.lv!

Autors: aco_logo_4
Autors: aco_logo_4

SIA "ACO Nordic"
Dzelzavas iela 120z, Rīga
+371 67 377 927
info@aco-nordic.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.